گمرک رسمی صادرات زرشک در بیرجند راه‌اندازی می‌شود

گمرک رسمی صادرات زرشک در بیرجند راه‌اندازی می‌شود

معاون مدیرکل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای راه‎اندازی گمرک رسمی صادرات زرشک در بیرجند برنامه‎ریزی شده است.

داوود حبیبی، ‌دوم آبان ماه، در حاشیه بازدید از مزارع زرشک مهمویی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال گذشته ۳۵۶ تن زرشک به کشورهای اتحادیه اروپا، روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،حبیبی بیان کرد: در حال حاضر سطح باغات کشور دو هزار و ۷۶۴ هزار هکتار است که سالانه ۲۱ میلیون تن انواع محصولات باغی از آن برداشت می‌شود.

معاون مدیرکل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی این استان زیر کشت زرشک بوده که ۹۸ درصد تولید زرشک را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: در قالب برنامه ششم‌ توسعه، برای اصلاح و بازسازی پنج هزار هکتار از اراضی زرشک در خراسان جنوبی برنامه‌ریزی شده است.

حبیبی افزود: در هر هکتار نزدیک به۱۳ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم زرشک برداشت داریم که توسعه باغات در اراضی شیب دار از برنامه‌های پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مکانی بهداشتی برای فرآوری زرشک نداریم، تصریح کرد: ایجاد بارگاه‌های بهداشتی فرآوری زرشک از برنامه‌های جهادکشاورزی است.

وی با بیان اینکه برای ایجاد شهرک صنعتی مخصوص زرشک در بیر جند در ۵۰ هکتار زمین برنامه‌ریزی شده است، افزود: تشکیل تعاونی‌های تولید و عرضه زرشک و عناب در استان از برنامه‌های پیش رو است.

معاون مدیرکل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید خواص زرشک در بازارهای جهانی شناسانده شود، اظهار کرد: قیمت داخلی زرشک کیلویی ۲۵ هزار تومان و در بازار عمده هر کیلو ۳۵ هزار تومان است.

حبیبی با اینکه در حال حاضر  ارزش صادراتی برای هر کیلوگرم زرشک ۴.۷ دلار است، تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌هایی شده که پیک پرواز زنبور پشه خوار زرشک را پیدا کنیم.

وی از راه اندازی گمرک رسمی صادرات زرشک در بیرجند خبر داد و یادآور شد:‌ برنامه ریزی‌هایی برای تامین سموم مورد نیاز انجام شده که این امر را به صورت یارانه‌های زیر ۱۰ درصد تامین خواهیم کرد.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند