باران نبارید، گوشت گران شد

باران نبارید، گوشت گران شد

امسال کاهش بارش‌ها، نبود مرتع مناسب و تغذیه دام با نهاده، هزینه تولید دام را بالا برده و در صورت نبود راهکار مناسب، ماجرای مرغ برای گوشت هم تکرار می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، طی هفته‌های اخیر، بازار گوشت به بهانه‌های مختلف دچار نوسان شده که هر یک از مسئولان دلایل خاصی برای این گرانی‌ها مطرح می‌کنند. در فصل بهار با عرضه انبوه دام انتظار می‌رفت که نوسان خاصی در بازار رخ ندهد اما خشکسالی مرتع و گرانی نهاده دامی، بازار را متشنج کرده است.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان، گوشت گوساله ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۷۰ هزار تومان و سردست گوساله ۱۶۰ هزار تومان بوده که نسبت به اواخر اسفند رشد زیادی داشته است.

گرانی گوشت ارتباطی به دامداران ندارد

افشین صدر، دادرس مدیر عامل اتحادیه دام سبک، با بیان اینکه مقادیر قابل توجهی دام در حال عرضه است، متوسط قیمت هر کیلو دام زنده را ۶۰ هزار تومان اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه گرانی گوشت ارتباطی به دامدار ندارد، افزود: با توجه به قیمت دام زنده، نرخ منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی ۱۲۰ هزار تومان است که متاسفانه با نرخ ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

دادرس ادامه داد: مسئولان باید تدابیری بیندیشند چرا که با توجه به شرایط خشکسالی در سطح کشور به‌ویژه استان‌های شرقی و جنوبی، دام سبک نیاز به حمایت دارد، چنانچه مسئولان به هشدار‌های کارشناسان توجه نکنند، اتفاقات بازار مرغ برای گوشت هم تکرار می‌شود.

وی اختلاف ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت گوشت از دامداری تا بازار را ناشی از مشکلات سیستم توزیع اعلام کرد و افزود: ایجاد زنجیره‌های تولید راه حل رفع نا بسامانی بازار گوشت است که وزارت جهاد و وزارت صمت باید عزم جدی و مدیریت صحیح در این راستا بکار گیرد تا بازار ساماندهی شود.

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند