وزیر اقتصاد:

یارانه‌ها در سال ۹۸ به سمت تولید می‌رود

یارانه‌ها در سال ۹۸ به سمت تولید می‌رود

وزیر اقتصاد گفت: در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سوق داده شدن یارانه‌ها به سمت تولید تاکید شده است که این موضوع در لایحه بودجه سال ۹۸ هم پیش‌بینی شده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در سال ۹۸ یارانه‌ها به سمت تولید هدایت می‌شوند، گفت: امیدواریم در هفته دولت سال آینده بیش از ۹۵ درصد واردات کشور تحت پوشش تجارت الکترونیکی قرار گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرهاد دژپسند با اشاره به همکاری دولت و کمک مجلس در برداشتن گام‌های طلایی در تجهیز گمرکات کشور به عنوان دروازه سهل و سریعی در مسیر واردات و صادرات کشور ابراز امیدواری کرد که در هفته دولت سال آینده بیش از ۹۵ درصد واردات کشور تحت پوشش تجارت الکترونیکی قرار گیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اگر بخواهیم در مقابل تهدیدها مقاومت کنیم و اقتصاد ایران مستقل به ترقی و رشد خود ادامه دهد، باید سرمایه‌گذاری و تولید داخلی تقویت شود که در این مسیر تولید داخلی ما باید در استفاده از واردات ۸۵ درصدی کالاهای سرمایه‌ای، مواد اولیه و واسطه‌ای و قطعات یدکی یاری شود.

وی شعار گمرکات کشور را سرعت، دقت و سلامت اعلام کرد و گفت: در عین حال که تعلل در ترخیص کالاهای سرمایه‌ای، مواد اولیه و ماشین‌آلات پذیرفتنی نیست اما نباید سرعت موجب شود تا کالای قاچاق از منافذ وارد کشور شود.

این عضو کابینه دوازدهم با تاکید بر ضرورت جلوگیری از ورود کالای قاچاق از مبدا گمرکات کشور گفت: در این مسیر باید ضمن استفاده از تجهیزات روز، فرآیند کاری گمرکات نیز الکترونیکی شود و تا حد امکان از فرآیندهای انسانی در مسیر کار جلوگیری به عمل آید.

وی گفت: البته در هر جامعه ممکن است عده معدودی هم تخلفاتی کنند اما این به منزله آن نیست که چنین مسائلی را به عموم تعمیم دهیم ولی باید آن مسائل محدود هم زدوده شود تا همه بتوانیم بگوییم مجموع فرآیند کاری گمرکات کشور کاملا شفاف و سالم است.

دژپسند همچنین در پاسخ به این سوال که برای حذف یارانه دهک‌های پردرآمد در لایحه بودجه سال آینده چه تدابیری اتخاذ شده است، گفت: در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سوق داده شدن یارانه‌ها به سمت تولید تاکید شده است که این موضوع در لایحه بودجه سال ۹۸ هم پیش بینی شده اما من قبل از ارائه آن به مجلس شورای اسلامی رسانه‌ای نمی‌کنم چون معتقدم نوآوری‌های بودجه سال آینده از جمله درباره یارانه باید توسط رئیس‌جمهور بیان شود ولی مطمئن باشید اقدام خیلی خوبی پیش‌بینی شده که برای تحقق سیاست‌های کلی کمک می‌کند.

 

منبع: صداوسیما

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند