رییس سازمان برنامه و بودجه کرمانشاه:

یارانه هیچ نیازمندی قطع نمی‌شود

یارانه هیچ نیازمندی قطع نمی‌شود

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه درخصوص پیشنهاد حذف ۳۴ میلیون یارانه بگیر در لایحه بودجه سال آینده گفت: مردم مطمئن باشند یارانه هیچ نیازمندی قطع نمی‌شود.

طهمورث الیاسی تمرکز زدایی، افزایش شفافیت، ایجاد اشتغال و کاهش فقر مطلق را از جمله رویکردهای دولت در تدوین لایحه بودجه سال 97 عنوان کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، الیاسی در ادامه به موضوع قطع یارانه 34 میلیون نفر در لایحه بودجه سال آینده اشاره کرد و افزود: این کار با هدف از بین بردن فقر مطلق صورت مطلق صورت می‌گیرد.

وی افزود: دولت در راستای کاهش فقر مطلق در گام اول در بودجه امسال یارانه اقشار ضعیف تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی را افزایش داد.

الیاسی تصریح کرد: یک خانوار تک نفره تحت پوشش این دو نهاد که قبلا 45 هزار و 500 تومان یارانه و 53 هزار تومان مستمری دریافت می کرد، در حال حاضر 193 هزار تومان دریافت می‌کند که نشان دهنده افزایش 2.5 برابری مجموع یارانه و مستمری این شخص است.

وی افزود: مجموع یارانه و مستمری دریافتی خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی در بودجه امسال 2.5 برابر شده و دولت تلاش دارد در بودجه سال آینده نیز این مبلغ را افزایش دهد.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه در خصوص معیار انتخاب 41 میلیون نفر یارانه بگیر، گفت: دولت با شناسایی خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی، عشایر، زنان سرپرست خانوار و روستاییان مناطق محروم به عدد 41 میلیون نفر رسیده است.

وی افزود: مابقی افراد هم که یارانه آنها قطع می شود در صورت اعلام نیاز یارانه آنها مجددا برقرار می شود.

برخی مدیران با حقوق بیش از 18 میلیون تومان «یارانه» می‌گیرند!

الیاسی تصریح کرد: در حال حاضر از جمعیت حدود 80 میلیون نفری کشور، 77 میلیون نفر یارانه دریافت می‌کنند و دولت تنها توانسته سه میلیون نفر از یارانه‌بگیران را کم کند.

وی افزود: هم اکنون برخی مدیران میانی مانند معاونین ادارات و دستگاه‌ها هم یارانه می گیرند و آن‌طور که شنیده‌ایم برخی مدیران با حقوق بیش از 18 میلیون تومان هم هستند که باز هم یارانه می‌گیرند که باید یارانه این افراد قطع شود.

یارانه هیچ «نیازمندی» قطع نمی‌شود

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه تصریح کرد: دولت پس از قطع یارانه 34 میلیون نفر تصمیم دارد بانک اطلاعاتی تشکیل داده و صحت نیازمندی 41 میلیون یارانه بگیر را احصا کند.

وی افزود: با پایش اطلاعاتی و تشخیص نیازمندان واقعی دریافت یارانه، از محل منابع قطع یارانه، درآمد اقشار ضعیف جامعه افزایش می‌یابد و اگر مبلغی هم از این محل مازاد ماند صرف اشتغال خواهد شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه تاکید کرد: مردم اطمینان داشته باشند که یارانه هیچ فرد نیازمندی قطع نمی‌شود.

هزینه‌های جاری دولت متناسب با تورم افزایش داده شده است

الیاسی در ادامه در خصوص چرایی افزایش 10 درصدی هزینه‌های جاری دولت، به پیش بینی تورم 9 درصدی در لایحه بودجه سال آینده اشاره کرد و افزود: حقوق کارمندان دولت باید متناسب با تورم افزایش یابد.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه در پاسخ به این سوال که دولت می‌تواند در بخشی از هزینه‌های جاری که مربوط به حقوق کارمندان دولت نیست صرفه‌جویی کند گفت: بله این امر هم امکان‌پذیر است و باید صورت بگیرد.

الیاسی درخصوص چرایی کاهش 15 درصدی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (اعتبارات عمرانی) کشور در لایحه بودجه سال آینده گفت: بخشی از بودجه بابت دیون و تعهدات سال گذشته باید به پیمانکاران داده شده و بخشی هم بابت اسناد خزانه‌ای است که سال گذشته منتشر شده و سررسید آن فرا رسیده است.

حذف 199 «ردیف اعتباری» از لایحه بودجه 97

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه در ادامه یکی از رویکردهای لایحه بودجه سال آینده را تمرکز زدایی عنوان کرد و افزود: بر اساس این رویکرد ردیف‌های بودجه‌ای از 337 ردیف به 138 ردیف کاهش داده شده است.

الیاسی افزود: بودجه این ردیف ها به ذیل بودجه‌های دستگاه‌های اجرایی یا بودجه‌های استانی اضافه شده و با این کار عملا چانه‌زنی برای گرفتن اعتبارات بیشتر کم شده و بودجه‌ها عادلانه تر میان استان‌ها و دستگاه‌ها توزیع می‌شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه، بیان کرد: همچنین سهم اعتبارات متفرقه از 20 درصد در بودجه امسال به 11.8 درصد در لایحه بودجه کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: این اعتبارات متفرقه به وزراتخانه‌ها برای اهداف و برنامه‌های خاص داده می‌شد که عمدتا توزیع آن بر اساس سلایق صورت می‌گرفت.

الیاسی تصریح کرد: این اعتبارات نیز به ذیل دستگاه های اجرایی اضافه شده یا در اختیار استان ها قرار داده شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه تصریح کرد: همچنین در لایحه بودجه سهم بودجه‌های استانی از سه تا چهار درصد در بودجه امسال به 30 درصد در لایحه بودجه سال آینده افزایش پیدا کرده و در این راستا تمرکززدایی افزایش یافته و استان‌ها بیشتر می‌توانند در خصوص اعتبارات خودشان تصمیم‌گیری کنند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند