یافتن هواپیمای مالزی گران‌ترین جست‌وجوی تاریخ هوایی

جست و جو برای یافتن هواپیمای مفقود شده مالزی که 26 کشور در آن مشارکت داشته‌اند، صدها میلیون دلار هزینه داشته و در حال تبدیل شدن به گران‌ترین جست و جو در تاریخ هوایی است. برآوردهای رویترز نشان می‌دهد یک ماه جست و جو برای یافتن این هواپیما که در جریان آن استرالیا، چین، آمریکا

جست و جو برای یافتن هواپیمای مفقود شده مالزی که 26 کشور در آن مشارکت داشته‌اند، صدها میلیون دلار هزینه داشته و در حال تبدیل شدن به گران‌ترین جست و جو در تاریخ هوایی است.

برآوردهای رویترز نشان می‌دهد یک ماه جست و جو برای یافتن این هواپیما که در جریان آن استرالیا، چین، آمریکا و ویتنام از کشتی‌ها و هواپیماهای نظامی در اقیانوس هند و دریای چین جنوبی استفاده کردند، تاکنون 44 میلیون دلار هزینه داشته است.

این رقم بر مبنای آمار نیروی دفاعی در مورد هزینه‌های ساعتی استفاده از امکانات مختلف، برآوردهای تحلیل‌گران دفاعی و هزینه‌های اعلام شده از سوی پنتاگون است.

آمار مربوط به نخستین ماه جست و جوی هواپیمای مالزی، تقریبا برابر با رقم رسمی 32 میلیون یورویی است که در جست و جوی چند ماهه مربوط به پرواز AF447 ایرفرانس هزینه شد. این پرواز در سال 2009 در اقیانوس آتلانتیک سقوط کرد.

همانطور که کارشناسان گفته‌اند هزینه‌های واقعی برای عملیات جست و جوی ایرفرانس احتمالا سه یا چهار برابر آمار رسمی بوده است. هزینه جست و جوی کنونی برای هواپیمای مالزی نیز به صدها میلیون دلار بالغ خواهد شد.

در برآورد 44 میلیون دلار برای پرواز ام اچ 370، تجهیزات دفاعی مورد استفاده از سوی کشورهای دیگر شامل انگلیس، فرانسه، نیوزیلند و کره جنوبی و همچنین شمار متعددی از هواپیماهای غیرنظامی و امکانات رفاهی برای افراد مشارکت کننده در عملیات جست و جو و مخارج تحلیلگران جهانی اطلاعات به حساب نیامده است.

انگلیس یک زیردریایی هسته ای را برای شرکت در عملیات جست و جو اعزام کرده اما مکان قبلی این زیردریایی را اعلام نکرده است.

تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا که کشورش جست و جو را هدایت می‌کند و نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی مکررا اعلام کرده اند که هزینه جست و جو مسئله ای نیست.

با اینهمه ابوت اشاره کرده کشورش که تاکنون هزینه عمده ای برای جست و جو در جنوب اقیانوس هند متحمل شده، ممکن است صورتحساب ارایه کند.

یک منبع آگاه در دولت مالزی اظهار کرده که کل عملیات جست و جو و یافتن جعبه سیاه ام اچ 370 ممکن است حداقل دو برابر هزینه جست و جوی جعبه سیاه پرواز AF447 ایرفرانس باشد.

استرالیا که در سه هفته گذشته کشتی‌ها و هواپیماهایش سرگرم جست و جو بوده اند، تاکنون حدود نیمی از این هزینه را متحمل شده است.

هزینه کننده بزرگ دیگر چین است که اکثر 227 مسافر هواپیمای ناپدید شده شهروند این کشور بودند. این کشور در طول یک ماه گذشته مجموعا 18 کشتی، هشت بالگرد و سه هواپیما با بال ثابت به مناطق مختلف جست و جو اعزام کرده است.

بر اساس برآورد روزنامه گلوبال تایمز، تنها فعالیت کشتی‌های جنگی چین حداقل 100 هزار دلار در روز هزینه دارد و احتمالا بیشتر از این نیز خواهد بود.

پنتاگون هفته گذشته اعلام کرد تاکنون بیش از 3.3 میلیون دلار روی عملیات جست و جو هزینه کرده و قصد دارد بودجه اولیه چهار میلیون دلار را دو برابر کند.

بر اساس گزارش رویترز، رسانه‌های داخلی برآورد کرده اند جست و جوی اولیه دریای چین جنوبی از سوی ویتنام هشت میلیون دلار هزینه برای این کشور داشته است.

 در مورد آنچه برای پرواز بویینگ 777 روی داد، ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها طول بکشد. این پرواز که در مسیرش از شهر کوآلالامپور مالزی به مقصد پکن ناپدید شد، حامل 239 مسافر و خدمه پرواز بود.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند