یکسان‌سازی نرخ آرد و نان در هاله‌ای از ابهام

یکسان‌سازی نرخ آرد و نان در هاله‌ای از ابهام

یک مقام مسئول گفت: از اواخر سال ۹۳ قرار بود که یکسان‌سازی قیمت آرد و نان اتفاق بیفتد، اما این امر تاکنون محقق نشده است.

محمد جواد کرمی، رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنعتی، با انتقاد از تاخیر دولت در یکسان سازی نرخ آرد و نان اظهار کرد: اگرچه از اواخر سال 93 قرار بود که بحث یکسان‌سازی قیمت گندم و آرد اتفاق بیفتد، اما این امر بنا به دلایلی تاکنون محقق نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی توزیع گندم با نرخ‌های متفاوت را عاملی برای فساد و رانت در نانوایی‌ها دانست و افزود: هم اکنون دولت هر کیلو گندم با نرخ 600 تومان در اختیار نانوایی‌های یارانه پز و 900 تومان آزاد پز قرار می‌دهد، در حالیکه قیمت جهانی گندم 800 تومان است؛ به نظر می‌رسد که اصلاح قیمت آرد و نان، تنها راه جلوگیری از فساد است.

به گفته این مقام مسئول؛ با توجه به آنکه تمامی مسئولان از فساد چند نرخی بودن قیمت گندم آگاه هستند، اما علت تعلل آنها در اجرای آزاد سازی قیمت را نمی‌دانیم.

کرمی از افت کیفیت نان در کشور خبر داد و گفت: با توجه به فصل گرما، کیفیت نهایی محصول افت خواهد کرد، چرا که گندم تولید داخل به جز استان‌های فارس، خوزستان و گلستان گلوتن و پروتئین کمتری نسبت به گندم‌های وارداتی دارند.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنعتی ادامه داد: با وجود آنکه وزارت جهاد کشاورزی به طور مداوم از کیفیت بالای گندم تولید داخل سخن می‌گوید، انتظار می‌رود که با اختلاط آرد، شاهد افزایش کیفیت نان در سطح کشور باشیم.

وی با اشاره به گلایه‌های نانوایان از کاهش روز افزون کیفیت آرد تولیدی، بیان کرد: با وجود تماس‌های مکرر کارخانه‌ها به اتحادیه مبنی بر نامرغوب بودن آرد تولیدی کارخانه‌ها باید گفت که در صورت نبود کیفیت لازم گندم تولیدی، کارخانه‌های آردسازی مقصر نیستند، چراکه واردات گندم با گلوتن بالا تنها نسخه شفا بخش افزایش کیفیت در بخش به شمار می‌رود.

این مقام مسئول در پاسخ به این سؤال که وزن چانه‌های نان آب رفته است، بیان کرد: با وجود افزایش هزینه‌های تولید و پیگیری نانوایان برای تغییر قیمت نان، دولت همچنان بر ثبات نرخ نان اصرار می‌ورزد و از آنجا که توان پرداخت هزینه‌ها از جیب نانوا وجود ندارد؛ بنابراین نانوا چاره‌ای جز کاهش وزن چانه کمتر از حد استاندارد ندارد.

به گفته وی؛ اگرچه کاهش وزن چانه نان تخلف محسوب می‌شود، اما نانوایان برای استمرار تولید چاره‌ای دیگری ندارند.

کرمی با اشاره به اینکه فریاد نانوایان را کسی نمی‌شنود، اذعانکرد: با وجود آنکه نانوایان صنعتی و سنتی از سال 93 بارها گفته‌اند که قیمت کنونی نان جوابگوی هزینه‌های تولید نیست و در صورت ثبات قیمت نان، نیاز به حمایت مالی دولت دارند، اما مسئولان امر به اظهارات نانوایان توجهی ندارند.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنعتی ادامه داد: طی سال‌های اخیر، دولت تنها بر ثبات قیمت نان تاکید کرد که با این وجود نانوایان چاره‌ای جز کاهش وزن چانه ندارند.

به گفته وی؛ با وجود استمرار ثبات قیمت نان و نبود فضای رقابتی میان تولیدکنندگان پیش بینی می‌شود که نانوایان یکی پس از دیگری از گردونه تولید خارج شوند.

کرمی با اشاره به اینکه ثبات نرخ خرید تضمینی گندم ارتباطی به قیمت نان ندارد، تصریح کرد: با وجود آنکه 30 درصد مولفه‌های تولید نان مربوط به آرد و مابقی سایر مولفه‌هاست، بنابراین افزایش ندادن نرخ نان اجحاف در حق نانوایان محسوب می‌شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند