یکسان‌سازی نرخ آرد و گندم در راه است

یکسان‌سازی نرخ آرد و گندم در راه است

رییس اتحادیه نان گفت: با توجه به کاهش یارانه در بودجه سال آینده به نظر می‌رسد که یکسان‌سازی نرخ آرد و گندم و رقابت سالم میان نانوایان اجرا شود.

محمد جواد کرمی رییس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنعتی، با اشاره به ضرورت آزاد پز شدن نانوایی‌های کشور اظهار کرد: در شرایط کنونی حدود 20 درصد نانوایی‌های استان تهران آزاد پز هستند که 15 درصد از آن مربوط به نانوایی‌های حجیم و نیمه حجیم است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: براساس مصوبه دولت در سال 93، تعدادی ازواحدهای نانوایی آزاد پز شدند، درحالیکه قرار بود این مصوبه استمرار یابد اما در شرایط کنونی دیگر خبری از اجرای آن نیست.

کرمی ادامه داد: در صورت استمرار این مصوبه تا کنون تمامی نانوایی‌ها یا حداقل 60 درصد نانوایی‌ها باید آزاد پز شده بودند، چرا که این امر تأثیر بسزایی در بهبود شرایط کیفیت و قیمت گذاری دارد.

این مقام مسئول با اشاره به ضرورت یکسان سازی نرخ آرد و گندم بیان کرد: با توجه به ثبات قیمت نان و افزایش هزینه‌ها در سه سال اخیر، نانوایی‌ها در شرایط سختی به سر می‌برند و در صورت اجرا نشدن یکسان سازی نرخ آرد و گندم، نانوایان با مشکلات متعددی روبرو خواهند بود.

وی از کاهش یارانه نان در بودجه سال آینده خبر داد و گفت: با توجه به کاهش بودجه به نظر می‌رسد که به سمت یکسان سازی نرخ آرد و گندم و رقابت سالم میان نانوایان پیش رویم.

به گفته کرمی؛ با یکسان سازی نرخ آرد و گندم به سبب برخوداری نانوایان از شرایط یکسان شاهد افزایش کیفیت نان و درنهایت رقابت میان واحدهای تولیدی خواهیم بود.

رییس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنعتی ادامه داد: در شرایط کنونی، پرداخت یارانه دولت تنها به تعدادی از واحدهای تولیدی به سبب متفاوت بودن نرخ آرد زمینه را برای ایجاد رانت و فساد مهیا می‌سازد، در این صورت نانوایان به دنبال کیفیت و ایجاد رقابت در فضای سالم نیستند.

کرمی در پاسخ به این سؤال که نانوایان از منتفی شدن گرانی 15 درصدی قیمت نان گلایه‌مند هستند یا خیر، بیان کرد: در یک ماه اخیر که بحث افزایش 15 درصدی قیمت نان مطرح شد، با دستور رییس‌جمهور جهت بررسی بیشتر منتفی شد، چرا که در صورت یکسان سازی نرخ آرد و افزایش مجدد قیمت‌ها فشار بیش از پیش بر خانوارها وارد می‌شد.

تبعات منفی افزایش قیمت بنزین برای سایر اقلام اساسی

وی با اشاره به اینکه افزایش نرخ بنزین در سال آینده تبعات منفی برای سایر اقلام اساسی به همراه خواهد داشت، اذعان کرد: با افزایش نرخ بنزین، تغییر و تحولاتی در نرخ سایر اقلام صورت خواهد گرفت از این رو به نظر می‌رسد که دولت به سبب کاهش یارانه نان در بودجه سال آینده و افزایش نرخ بنزین، از گرانی 15 درصدی نرخ نان جلوگیری به عمل آورد.

این مقام مسئول در ادامه افزود: با هدفمندی یارانه‌ها در سال 89 و افزایش قیمت بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی شاهد تغییرات قیمت سایر گروه کالاهای مصرفی خانوار بودیم که به همین خاطر افزایش نرخ بنزین و کاهش یارانه نان در سال آینده و حرکت به سمت و سوی یکسان سازی نرخ آرد و گندم موجب تغییراتی در نرخ نان خواهد شد.

با یکسان‌سازی نرخ آرد و گندم، قیمت نان به نرخ واقعی خود می‌رسد

به گفته وی؛ با یکسان سازی نرخ آرد و گندم، افزایش قیمت نان بیش از 15 درصد نخواهد بود.

رییس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنعتی در ادامه یادآور شد: با یکسان سازی نرخ آرد و گندم، مواد اولیه با نرخ واحد در اختیار نانوایان قرار می‌گیرد که در نهایت با از بین رفتن شرایط سو استفاده برخی افراد، واحدهای تولیدی جهت افزایش کیفیت با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

وی در خاتمه در پاسخ به این سؤال که افزایش کیفیت نان می‌تواند عاملی برای افزایش مجدد قیمت آن باشد یا خیر، گفت: یکی از آیتم‌های افزایش کیفیت، ایجاد رقابت سالم میان واحدهای تولیدی است، از این رو افزایش کیفیت، ارتباطی به گرانی بیش از پیش قیمت‌ها ندارد، چرا که با یکسان سازی نرخ آرد و گندم، قیمت نان به نرخ واقعی خود می‌رسد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند