کد خبر: 157524

یکسان‌سازی نرخ ارز نباید به تاخیر بیافتد

معاون اسبق بانک مرکزی گفت: تاخیر در یکسان‌سازی نرخ ارز سبب بروز مشکل در جذب سرمایه خارجی می‌شود.

یکسان‌سازی نرخ ارز
سرویس اقتصاد کلان -

یک کارشناس بانکی گفت: بازتاب‌ عدم یکسان‌سازی نرخ ارز در حوزه اقتصاد و سرمایه گذاری مشخص است.

به گزارش تجارت‌نیوز، حیدر مستخدمین حسینی  در مورد علت تاخیر در یکسان‌سازی نرخ ارز اظهار داشت: سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز می‌تواند آرامشی را در حوزه ارز و متعاقب آن در حوزه‌های سرمایه گذاری داخلی و خارجی ایجاد کند.

وی افزود: تاخیر در اجرای یکسان‌سازی نرخ ارز موجب می‌شود که سرمایه‌گذاری‌ها به تاخیر بیفتند. زمانی‌ که در پروژه‌ای سرمایه‌گذاری می‌شود، آن پروژه نیازمند ارز است و در زمان اقدام به سرمایه‌گذاری مشخص است که برای بازپرداخت آن، نرخ ارز در تلاطم است و این موضوع قابل تعیین تکلیف نیست و موجب اختلاف‌های سرمایه‌گذاری برای بانک مرکزی و دولت می‌شود.

مستخدمین‌ حسینی با بیان‌ این که‌ هم‌اکنون پرونده‌های متعددی در دادگاه‌ها در این خصوص موجود است و مکاتبات مختلفی‌ با رییس‌جمهور و دولت در این‌باره صورت گرفته است، افزود: بازتاب‌ عدم یکسان‌سازی نرخ ارز در حوزه اقتصاد و سرمایه گذاری مشخص است.

وی ادامه داد: نبود یکسان‌سازی نرخ ارز سرمایه‌گذاران خارجی را به تعلل وا می‌دارد. هر چقدر شرایط برای سرمایه‌گذاری مهیا باشد اما نرخ ارز یکسان نباشد سرمایه‌گذار نمی‌داند نرخ سود را چگونه و با چه مکانیسمی محاسبه کند.

این کارشناس بانکی گفت: هر چند شرایط سرمایه گذاری به لحاظ سیاسی نیز فراهم باشد، باز هم سرمایه‌گذار خارجی میلی برای آن ندارد.

مستخدمین حسینی افزود: یکی از علت‌هایی که ارز تاکنون تک‌نرخی نشده تحریم های نظام بانکی و نقل و انتقالات ارزی است که به درستی تعیین تکلیف نشده و منابع حاصل از فعالیت‌های اقتصادی دولت و بازگشت درآمدها همچنان با محدودیت‌هایی مواجه هستند.

وی خاطر نشان کرد: دولت به دنبال آن است با مذاکراتی که صورت می‌دهد به نحوی این موضوع را مدیریت کند تا زمینه نقل و انتقالات ارزی فراهم شود.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: عدم یکسان‌سازی نرخ ارز برای‌ عده‌ای ایجاد رانت می‌کند. بین ارز مبادله‌ای یا ارز رسمی اختلاف وجود دارد که این اختلاف می‌تواند منشاء درآمد برای انها باشد.

 

منبع: ایلنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.