یک درصد متمول‌ترین‌ها صاحب ۸۲ درصد ثروت جهان

یک درصد متمول‌ترین‌ها صاحب ۸۲ درصد ثروت جهان

موسسه آکسفام در گزارشی ادعا کرد: شکاف میان ابرثروتمندان و باقی جهان سال گذشته افزایش یافت و اقلیتی کوچک همچنان صاحب بخش اعظم ثروت جهان است.

به گفته آکسفام که یک گروه خیریه است، حدود ۸۲ درصد ثروتی که سال گذشته تولید شد در اختیار یک درصد از متمول‌ترین افراد جهان قرار گرفت درحالی که درآمد ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان اصلا بالا نرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، آکسفام گفت که این ارقام – که منتقدان آن را زیر سوال برده‌اند – نشانگر ناکامی سیستماتیک است.

این موسسه فرار مالیاتی، نفوذ شرکت‌ها در سیاست‌گذاری، فرسایش حقوق کارگران و کاهش مخارج دولت ها را علت این شکاف فزاینده دانسته است.

آکسفام در پنج سال گذشته گزارش‌های مشابهی تولید کرده است. این گروه در سال ۲۰۱۷ حساب کرده بود که ثروت هشت نفری که از نظر دارایی در صدر قرار می‌گیرند معادل ثروت ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان است.

آکسفام گفت که امسال دارایی‌های ۴۲ نفر اول در فهرست ثروتمندترین‌ها، به اندازه ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان است.

این گروه همچنین ارقام سال پیش را اصلاح کرد و گفت: دارایی ۶۱ نفر از ثروتمندترین ها برابر نیم فقیرتر جهان است.

این گروه می‌گوید که روند «نابرابری فزاینده» همچنان ادامه دارد.

«غیرقابل قبول»

مارک گلدرینگ رئیس آکسفام گفت: اصلاح دایمی ارقام، منعکس کننده این واقعیت است که گزارش متکی بر «بهترین اطلاعات موجود در زمان تهیه است.»

او گفت: «با این حال اگر به آن نگاه کنید، می‌بینید که این میزان نابرابری غیرقابل قبول است.»

گزارش آکسفام همزمان با شروع مجمع اقتصاد جهانی در مرکز سیاحتی داووس در سوئیس منتشر می‌شود. این کنفرانس سالانه بسیاری از سیاستمداران و رهبران بخش مالی را جذب می‌کند.

موضوع نابرابری معمولا در صدر دستور کار مباحثات داووس قرار دارد اما آقای گلدرینگ گفت: موضع‌گیری‌های سرسختانه در مورد مقابله با فقر به سرعت «زایل می‌شود.»

این موسسه خواستار بازنگری در مدل‌های کسب‌وکار است و استدلال می‌کند که اشتباه است که شرکت‌ها به حداکثر رساندن سود سهامدار را به جای اثرگذاری وسیع‌تر اجتماعی در اولویت قرار می‌دهند.

آکسفام می‌گوید نظر ۷۰ هزار نفر در ده کشور را بررسی کرده و بخش خیلی بزرگی از آنها (۷۲ درصد) می‌گویند خواهان «رسیدگی فوری دولت‌هایشان به شکاف درآمد میان فقیر و غنی» هستند.

اما مارک لیتلوود، مدیر کل یک اندیشکده بازار آزاد به نام «موسسه امور اقتصادی»، گفت: آکسفام «به جای فقرا به ثروتمندان اشتغال خاطر دارد.»

او افزود: «مالیات بیشتر و توزیع ثروت کمکی به فقرا نمی‌کند. افراد ثروتمندتر همچنین مالیات سنگینی می‌پردازند – کاهش ثروت آنها باعث توزیع ثروت نخواهد شد، آن را نابود خواهد کرد که به نفع هیچ کس نیست.»

سم دومیتریو رئیس بخش تحقیقات در یک اندیشکده دیگر بازار آزاد – موسسه آدام اسمیت – هم نظر مشابهی دارد.

او گفت: آمارهای نابرابری آکسفام «همیشه تصویر غلطی ترسیم می‌کند.»

او می‌گوید: «در عالم واقع، نابرابری در سطح جهان طی چند دهه اخیر به شدت افت کرده.»

«درحالی که چین، هند و ویتنام اصلاحات نئولیبرال را برای اعمال حق مالکیت به اجرا گذاشته اند، مقررات را کاهش و رقابت را افزایش داده‌اند، فقیرترین‌های جهان شاهد افزایش شدید حقوق بوده‌اند که به توزیع عادلانه‌تر درآمد در جهان منجر شده.»

گزارش آکسفام بر داده های فوربز و «داده‌های ثروت جهانی کردیت سوئیس» استوار است که توزیع ثروت جهانی را از سال ۲۰۰۰ به این طرف ارائه می‌کنند.

 

منبع: بی‌بی‌سی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند