بررسی تجارت‌نیوز از روند 7 ساله تشکیل سرمایه ثابت ناخالص:

یک سوم «سرمایه‌گذاری سالانه» نیست شد

اقتصاد ایران از سال 1390 تا سال گذشته کاهش بیش از 30 درصدی تشکیل سرمایه ثابت ناخالص (سرمایه‌گذاری) در بخش‌های مختلف اقتصادی داشته و از 181 هزار میلیارد تومان در سال 1390 به 118 هزار میلیارد تومان در سال 1396 رسید.

یک سوم «سرمایه‌گذاری سالانه» نیست شد

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش تحولات اقتصادی منتشر شده از سوی بانک مرکزی نتایج مقدماتی نشان می‌دهد رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۶ به قیمت پایه سال ۱۳۹۰ معادل ۳٫۷ درصد بوده که در این میان نرخ رشد تشکیل سرمایه بعد از پشت سر گذاشتن رشد منفی در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ در سال گذشته به رشد مثبت ۱٫۴ درصدی رسید.

بر اساس آمارها طی هفت سال اخیر تشکیل سرمایه ثابت ناخالص با کاهشی بیش از  ۳۰ درصد از ۱۷۱ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۰ به ۱۱۸ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ رسید.

طبق این آمارها  تشکیل سرمایه ثابت در سال ۱۳۹۱ با کاهش ۱۹ درصدی به ۱۳۸ هزار میلیارد تومان و با کاهش هفت درصدی به ۱۲۷ هزار در سال ۱۳۹۲ رسید. درسال ۱۳۹۳ روند شکسته شد و مقدار تشکیل سرمایه با افزایش ۷٫۸ درصدی توانست به ۱۲۷ هزار میلیارد تومان برسد اما بازهم در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به ترتیب با کاهش ۱۲ و ۳٫۷ درصدی روند نزولی در پیش گرفت، به طوری که میزان تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۱۶ هزار میلیارد تومان شد.

مقدار تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سال ۱۳۹۶ با نرخ رشد ۱٫۴ درصد به ۱۱۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در دو بخش ساختمان و ماشین‌آلات صورت می‌گیرد که طی هفت سال اخیر شاهد کاهش ۲۶ درصدی در بخش ساختمان بوده‌ایم. تشکیل سرمایه ثابت از نوع ساختمان با ۲۶ درصد کاهش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۰ به ۸۱ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ رسید.

تشکیل سرمایه ثابت از نوع ساختمان طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ با رشد منفی همراه بود اما در سال ۱۳۹۳ نرخ رشد این بخش روند مثبت به خود گرفت و ۷ درصد تشکیل سرمایه از نوع ساختمانی افزایش یافت.

در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ بخش تشکیل سرمایه ثابت در قسمت ساختمان به ترتیب با ۱۰٫۷ و ۷٫۴ درصد کاهش روبرو شد اما در سال گذشته بخش ساختمان توانست با ۰٫۹ درصد رشد از ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۵ به ۸۱ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ برسد.


این مطلب را به اشتراک بگذارید