۱۰ درصد صرفه‌جویی، مانع خاموشی در تابستان می‌شود

۱۰ درصد صرفه‌جویی، مانع خاموشی در تابستان می‌شود

مدیرعامل توانیر گفت: برای سه هزار مگاوات کمبود تولید برق،­ کافی است همه مشترکان برای جلوگیری از خاموشی در تابستان حداقل ۱۰ درصد صرفه‌جویی کنند و یا بد مصرفی را کاهش دهند.

آرش کردی گفت: برای جلوگیری از خاموشی در تابستان دو انتخاب داریم؛​ اول درست مصرف کنیم و وسایل برقی غیر ضروری را خاموش نگه داریم دوم از همه وسایل استفاده کنیم و به خاطر کمبود تولید نیروگاه‌های برق آبی و به خاطر خشکسالی ساعاتی از شبانه روز دچار خاموشی شویم.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیر عامل توانیر ادامه داد: البته نمی‌پذیریم نقاطی مثل آسانسورها و یا روشنایی شهر خاموش شوند اما خاموش کردن لوازم غیرضروری مثل ظرفشویی و لباسشویی در ساعت‌های اوج مصرف ضروری است.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌کردیم از پارسال تا قبل از پیک دو هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شود که تاکنون هزار و ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاوات وارد مدار شده است افزود: قبل از پیک تابستان ظرفیت دو هزار مگاوات کامل خواهد شد.

کردی ادامه داد: هر سال از نیروگاه‌های برق آبی ۹ هزار و ۳۰۰ مگاوات برق تولید می‌شد که امسال به دلیل­­ کمبود بارش‌ها چهار هزار مگاوات کمتر تولید خواهد شد گرچه برخی‌ها به بارش‌های اخیر اشاره می‌کنند ولی ذخیره آب سدهای بزرگ که از آنها برق تولید می‌کنیم از ذخیره برف استفاده می‌شود بنابراین بارش‌های پراکنده اخیر تاثیر عمده‌ای بر روی ذخیره سدها ندارد.

وی مدیریت مصرف را اصلی‌ترین تدبیر برای گذر از تابستان برشمرد و افزود: هنوز این تدبیر به صورت درست و کامل اجرا نمی‌شود.

مدیر عامل توانیر در پاسخ به این سوال که چقدر از کمبود برق از طریق واردات جبران خواهد شد، گفت: پارسال ۳۰۰ تا ۳۵۰ مگاوات برق در ایام پیک مصرف وارد کردیم که امسال این رقم به ۵۰۰ مگاوات خواهد رسید. صادرات برق در روزهای پیک تابستان تا جایی که امکان داشته باشد کاهش می‌یابد اما بیشتر از آن به دلیل­ قرارداد و تعهدات بین‌المللی امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: امسال صنایع در طرح ذخیره عملیاتی هزار و ۲۰۰ مگاوات به صنعت برق کمک خواهند کرد و ۳۰۰ مگاوات از طریق طرح تعطیلات تابستانی کارخانجات به این صنعت کمک می‌شود که به طور کلی اگر مولدهای خود مصرف را نیز به آن اضافه کنیم هزار و ۵۰۰ تا هزار و ۸۰۰ مگاوات از این طریق مدیریت مصرف خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: پیک روز به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی مهم تر از پیک شب است و ساعت‌های ۱۲ تا ۱۶ پیک روز و ساعت ۱۹ تا ۲۳ پیک شب در تابستان است.

وی با تاکید بر اینکه با نصب کنتورهای دیجیتالی سه نوع تعرفه کم‌بار، میان بار و پر بار تعریف شده که بنابر مصرف مشترک قیمت هر کدام این تعرفه‌ها متفاوت است گفت: در ساعت اوج مصرف قیمت برق دو و نیم برابر و در ساعات کم‌باری (ساعت ۲۳ تا ۷ صبح) یک چهارم قیمت عادی محاسبه می‌شود. با توجه به تعرفه‌ها درست مصرف کردن برق هم به اقتصاد خانواده و هم به اقتصاد ملی کمک می‌کند. سالانه ۲۰۰ ساعت اوج مصرف برق داریم که به خاطر آن باید سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام شود.

پیک مصرف برق از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور هر سال است.

 

منبع: صداوسیما

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند