موضوعات داغ:

۲۰۱۸، سیاسی‌ترین سال ورزش جهان

۲۰۱۸، سیاسی‌ترین سال ورزش جهان

در سال‌های اخیر رقابت‌ها و اتفاقات ورزشی بیشتر جنبه سیاسی به خود گرفته‌اند و حتی می‌توان گفت که اهداف سیاسی را دنبال می‌کنند.

در مسابقات ورزشی مختلف غالبا سخن از صلح و نزدیکی بیشتر ملت‌ها به میان می‌آید اما آیا در عمل آن چه در مسابقات بین‌المللی ورزشی اتفاق می‌افتد، حل شدن اختلافات سیاسی و کنار گذاشتن خصومت‌ها است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال ۲۰۱۸ دو رویداد بزرگ ورزشی برگزار می‌شود که هر دو ردپایی از سیاست در خود دارند.

المپیک زمستانی پیونگ چانگ ۲۰۱۸ در ماه فوریه در کره‌جنوبی برگزار می‌شود. این المپیک درست در منطقه‌ای که مرز کره‌شمالی و جنوبی است انجام خواهد شد و گفت‌وگوهای سیاسی بسیاری درباره آن انجام شده است.

دولتمردان مختلف درباره امنیت این بازی‌ها و تاثیر تنش‌های سیاسی بر آن صحبت کرده‌اند.

در حالی‌که دنیای ورزش باید جدا از دنیای سیاست باشد و به صلح بیشتر کمک کند، تنش‌های سیاسی بین کره شمالی و آمریکا باعث شد که هنوز مشخص نباشد ورزشکاران این دو کشور در بازی‌های المپیک زمستانی حضور خواهند داشت یا خیر.

کره‌جنوبی و آمریکا در آب‌های مرزی بین دو کره عملیات‌های نظامی انجام می‌دهند تا امنیت بازی‌های المپیک زمستانی را تامین کنند.

رییس‌جمهور کره‌جنوبی از کره شمالی درخواست کرده که در بازی‌ها حضور یابد و فعالیت‌های هسته‌ای را در زمان برگزاری بازی‌ها متوقف کند.

از سوی دیگر در سال ۲۰۱۸، جام جهانی فوتبال در روسیه برگزار می‌شود.

روسیه که در سال‌های اخیر درگیر اتهامات مربوط به دوپینگ سازمان یافته بوده است، دائما دلیل این اتفاقات را تحریک‌های دنیای غرب به دلایل سیاسی اعلام کرده است.

گرفتن میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ توسط روسیه نیز مخالفان زیادی داشته است.

روسیه از المپیک زمستانی ۲۰۱۸ محروم شده و بسیاری از ورزشکاران و مسئولان روس از سوی IOC محروم هستند اما فیفا معتقد است که فوتبال روسیه درگیر دوپینگ نیست و بنابراین برگزاری جام جهانی در این کشور ایرادی ندارد.

این‌ در حالی است که اخیرا گزارشی از دوپینگ ۳۳ فوتبالیست روس منتشر شد و فیفا در حال بررسی این گزارش است.

بسیاری از میزبانی‌هایی که کشورهای مختلف به دنبال آن هستند به نوعی یکی از راه‌هایی است که دولت‌ها از آن برای روایت کردن خود استفاده می‌کنند.

برای مثال آن چه بریتانیا در سال ۲۰۱۲ با برگزاری المپیک به دنبال آن بود، شاید نشان دادن «بریتانیای آزاد، بریتانیای بخشنده و بریتانیای جهان شمول» بود.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور فعلی آمریکا قرار گرفتن آمریکا در رتبه‌ای پایین‌تر از روسیه در المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی را یکی از شرمساری‌های دولت اوباما عنوان می‌کند.

او اظهار کرده است که زمان آن رسیده همه چیز تغییر کند و آمریکا قدرت خود را نشان می‌دهد.

سال ۲۰۱۸ در ورزش بین‌المللی با توجه به مسابقات ورزشی مختلفی که هر کدام سایه‌ای از سیاست را به دنبال دارند دوباره نشان خواهد داد که بی‌تردید، ورزش بخشی از سیاست جهانی است.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند