سخنگوی آبفای استان اصفهان:

۴۰ درصد صنایع اصفهان هنوز از آب به‌جای پساب استفاده می‌کنند

۴۰ درصد صنایع اصفهان هنوز از آب به‌جای پساب استفاده می‌کنند

سخنگوی آبفای استان اصفهان گفت: ۴۰ درصد صنایع اصفهان هنوز از آب به جای پساب استفاده می‌کنند که این روند باید تا سال ۱۳۹۸ اصلاح شود

اکبر بنی طبا با اشاره به اینکه تخصیص میزان پساب به صنعت، کشاورزی و محیط زیست جزو وظایف شرکت آب منطقه‌ای است، اظهار داشت: آبفای استان به علت اینکه بخش قابل توجهی از مشترکین شبکه فاضلاب ندارند و از سوی دیگر منابع دولتی نیز برای ایجاد شبکه و تاسیسات فاضلاب نیست بنابراین از بخش‌های خصوصی درخواست سرمایه‌گذاری در این حوزه را کرده است تا این بخش به ازای پولی که وارد می‌کند، پساب را در اختیار بگیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی به قرارداد بیع متقابل با شرکت آبفا و یکی از صنایع بزرگ استان، در سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: این شرکت قرار شد در قبال ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای احداث ۴۵۰ کیلومتر شبکه فاضلاب به مدت ۲۰ تا ۳۰ سال از پساب فاضلاب هفت شهر اصفهان مثل لنجان و مبارکه استفاده کند که در مجموع ۶۷۰ میلیون متر مکعب پساب به آن اختصاص می‌یابد.

سخنگوی آبفای استان اصفهان بیان کرد: یکی دیگر از شرکت‌های صنعتی اصفهان هم‌اکنون به طور جدی بدنبال استفاده از پساب است که پساب لنجان و فولاد شهر و نجف آباد استفاده کند.

وی با بیان اینکه در پی جایگزینی پساب به جای آب در پالایشگاه اصفهان هستیم، گفت: هم اکنون حدود ۱۸۰ لیتر بر ثانیه آب توسط پالایشگاه اصفهان برای تامین بنزین، گازوئیل و فرآورده‌های نفتی استفاده می‌شود که برای دستیابی به آب پایدار تصفیه خانه پساب شاهین شهر را برای پالایشگاه در نظر گرفتیم که تا پایان سال این اقدام صورت می‌گیرد.

بنی طبا گفت: نیروگاه اسلام آباد که حدود ۱۵۰ لیتر بر ثانیه آب استفاده می‌کند مقرر شد که تا سال آینده پساب را جایگزین کند.

وی با بیان اینکه حداکثر تا سال ۹۸ باید تمامی صنایع ما تنها از پساب برای مصارف خود استفاده کنند و هم‌اکنون ۴۰ درصد از صنایع ما هنوز از آب استفاده می‌کنند، اضافه کرد: بدنبال احداث یک تصفیه خانه با ظرفیت بالا در حدی که پساب را به حد آب مقطر برساند، در دستور کار است.

سخنگوی آبفای استان اصفهان گفت: در حال حاضر تصفیه‌خانه شمال و جنوب را برای تصفیه پساب در نظر داریم که مقرر شد با تکنولوژی جدید بازسازی شود تا پساب را به حد مطلوبی تصفیه کند.

منبع:مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند