۷۵ بانک بزرگ به جای سوئیفت از بلاک‌چین استفاده می‌کنند

۷۵ بانک بزرگ به جای سوئیفت از بلاک‌چین استفاده می‌کنند

بیش از ۷۵ بانک بزرگ جهان در حال شکل‌دهی به یک سیستم پرداخت جدید مبتنی بر بلاک‌چین هستند تا در پرداخت‌های بین‌المللی خود، از آن به جای سوئیفت استفاده کنند. این سیستم پرداختی جدید امکان انجام پرداخت‌های دو به دو را نیز فراهم می‌کند و این قابلیت را دارد که برخلاف سوئیفت، از ارزهایی غیر از دلار نیز در پرداخت‌ها استفاده نماید.

بیش از ۷۵ بانک بزرگ جهان در حال چرخش به سمت استفاده از فناوری بلاک‌چین برای پیروزی در رقابت استفاده از سیستم‌های پرداختی جدید هستند. در این سیستم‌های پرداختی جدید، صنعت بانکداری از فناوری دفتر کل توزیع شده و غیرمتمرکز بلاک‍چین که مبتنی بر ارزهای دیجیتال است، استفاده می‌کند.

ببه گزارش تجارت‌نیوز، این تعداد بانک در حال پیوستن به یک شبکه اطلاعاتی بین بانکی هستند که توسط بانک‌های جی پی مورگان، رویال بانک و غیره به مدت ۱۱ ماه مورد آزمایش قرار گرفته است تا این امکان بررسی شود که آیا فناوری بلاک‌چین می‌تواند سرعت پرداخت‌ها را افزایش دهد؟

ایده این اقدام بر این مبنا است که یک دفتر کل دو طرفه قابل دسترس در اختیار تمام بانک‌ها قرار می‌دهد تا بدین طریق آن‌ها به سرعت مسائلی از قبیل بررسی داده‌های لازم را انجام دهند و در صورت لزوم موارد نادرست را تصحیح کنند.

از طریق فناوری بلاک چین این امکان فراهم می شود که بانک‌ها مشکلات و پیچیدگی پرداخت‌ها را کاهش دهند. زیرا در این روش پرداخت‌های بین‌المللی ساده سازی می‌شود و بانک‌ها پرداخت‌های خود را به طور مستقیم با بانک‌های طرف مقابل خود انجام می‌دهند، بدون اینکه نیازی به حضور بانک‌های واسطه ای غیرضروری باشد.

شبکه اطلاعات بین بانکی بر بستر بلاک‌چین، انتقال پیام‌های مالی را به صورت دو به دو برای بانک‌ها فراهم می‌کند که این ویژگی رقیب بزرگی برای سیستم پرداخت کنونی سوئیفت است. شبکه مذکور امکان پشتیبانی از پرداخت‌های با ارزهای غیر از دلار را نیز دارد.

 

منبع: مقاومتی‌نیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند