۷ توصیه یک فعال محیط‌ زیستی برای طبیعت‌گردی مسئولانه

۷ توصیه یک فعال محیط‌ زیستی برای طبیعت‌گردی مسئولانه

یک فعال محیط‌ زیستی ضمن اشاره به اینکه همزمان با شروع فصل تابستان آمار گردشگران و بازدیدکنندگان از مناطق طبیعی نیز افزایش می‌یابد، به بیان چند نکته ساده‌زیستی هنگام بازدید از جنگل‌ها و سایر مناطق طبیعی پرداخت.

حسین عبیری گلپایگانی، با تاکید بر طبیعت‌گردی مسئولانه، اظهار کرد: هنگام سفر و به ویژه بازدید از مناطق طبیعی بهتر است که از خودوری شخصی استفاده نکنیم و تا حد امکان با خودوری کمتری وارد طبیعت شویم، چرا که خودور علاوه بر ترافیک جاده‌ای، آلودگی زیست ومحیطی نیز به همره دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به اینکه از هرگونه اقدامی که به محیط طبیعی آسیب می‌رساند باید خودداری کرد، تصریح کرد: ابزاری مانند تفنگ بادی، اره و تبر جایی در محیط طبیعی ندارند و حمل این ابزار هنگام سفر هیچ ضرورتی ندارد.

این فعال محیط زیست با تاکید بر اینکه گردشگران در سفر و بازدید از مناطق طبیعی از کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف استفاده نکنند، افزود: حمل آن‌ها سبب می‌شود که از روی غفلت در طبیعت رها و پخش شوند. زمان طولانی تجزیه پلاستیک در طبیعت باعث آلودگی محیط طی آن مدت آلوده شود و به موجودات زنده آسیب وارد شود.

عبیری گلپایگانی ادامه داد: پس از خروج از طبیعت نباید هیچ‌چیز در آن جا گذاشت و عنصری از آن را خارج کرد. گاهی اوقات سطل زباله‌هایی در محیط‌های طبیعی وجود دارد ولی توصیه من به گردشگران این است که زباله‌های خود را درون آن‌ها نیندازند چرا که این سطل زباله‌ها در محیط‌های طبیعی تخلیه نمی‌شوند و وزش باد سبب می‌شود که در محیط پخش شوند. بنابراین طبیعت‌گران حتما زباله‌ها را همراه خود از محیط خارج کنند.

وی با تاکید بر اینکه هنگام طبیعت‌گردی نباید به حیات‌وحش آسیب رساند، تاکید کرد: گردشگران تا حد امکان از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و محیط‌های طبیعی خودداری کنند. اگر مجبور به روشن کردن آتش هستند نیز از زغال یا کپسول پیکنیکی استفاده کنند چرا که در این صورت دیگر اثری از آتش باقی نمی‌ماند ولی چنانچه این آتش با چوب روشن شود ممکن است در اثر وزش باد گرم به در محیط پخش شود.

این فعال محیط زیست در پایان گفت: به هیچ‌وجه در محیط‌های طبیعی از مواد شوینده استفاده نشود چون مقدار کمی از آن‌ها می‌تواند سبب آلودگی شود. بنابراین گردشگران اقدام به شست و شوی ظروف مورد استفاده خود در محیط‌های طبیعی نکنند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند