کد خبر: 204436

معاون وزیر راه خبر داد:

۹ میلیون خانه تا ۱۰ سال آینده نیاز داریم

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تا ۱۰ سال آینده، ۵ میلیون واحد نوساز و ۳ میلیون و۸۰۰ هزار واحد بازسازی در بافت فرسوده باید احداث شود.

بررسی کاهش انتظار وام مسکن در هیات دولت
سرویس بازار -

حامد مظاهریان در همایش انبوه سازان با بیان اینکه پیش نویس اصلاح قانون پیش فروش ساختمان با همکاری کانون سراسری انبوه‌سازان، دولت و مجلس در حال پیگیری است، گفت: درحال حاضر ۲۴ میلیون خانواری که در کشور وجود دارد ۲۷ میلیون خانه داریم بنابراین ظاهرا بیش از تعداد خانوارها مسکن در کشور وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: اما واقعیت این است که خانه‌های خالی را نباید در این آمار محاسبه کرد چرا که این خانه‌ها براساس الگوی مصرف ساخته نشده‌اند.

مظاهریان گفت: خانه‌های خالی و لوکس براساس سفته بازی ساخته شده‌اند و طی سه سال گذشته به فروش نرفته‌اند زیرا خارج دسترس اقشار نیازمند قرار دارند. بنابراین خانه‌های خالی را باید از آمار خانه‌های موجود خارج کرد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در صورت واقع‌نگری به خانه‌های موجود، به ازای هر صد خانه ۱۰۴ خانوار داریم که نشان می‌دهد نیاز به مسکن بالقوه در بازار وجود دارد.

مظاهریان ادامه داد: در یک برنامه‌ریزی ۱۰ ساله درمی‌یابیم که ۲۴ میلیون خانوار فعلی به ۲۹ میلیون خانوار افزایش می‌یابد و میزان شهرنشینی نیز از ۷۴ درصد به ۷۹ درصد می‌رسد.

وی گفت: این اتفاق به ما می‌گوید بزرگترین و مهمترین مشکل مسکن ما در بخش شهری است. همچنین در این بازه زمانی حدود ۵ میلیون خانوار جدید تا ۱۴۰۵ مستقل می شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: براساس همین آمار در ۱۰ سال آینده یک میلیون و ۳۷۱ هزار مسکن کمبود داریم که این تعداد نسبت به تعداد خانوارها است.

مظاهریان افزود: همچنین از دو میلیون و ۶۰۰ هزار خانه خالی، نیمی از آنها وارد عرضه بازار می‌شو د و به موجودی بازار مسکن افزوده خواهد شد.

به گفته وی با توجه به آمارهای مذکور در سالهای آینده باید ۵ میلیون خانه جدید و سه میلیون و ۸۰۰ هزار مسکن در بافت فرسوده نوسازی شود.

مظاهریان تصریح کرد: در یک افق ۱۰ ساله به حدود ۹ میلیون مسکن نوساز نیاز خواهیم داشت.

وی گفت: سه دهک اولیه جامعه که زیر خط فقر قرار دارند برای تامین مسکن آنها دولت باید تدابیری بیندیشد همچنین برای دو دهک بالایی جامعه، باید سیاست‌های حمایتی از سوی دولت در نظر گرفته شود که در این زمینه صندوق پس‌انداز مسکن یکم راه‌اندازی شده است.

مظاهریان اظهار داشت: تاکنون در صندوق پس انداز مسکن یکم ۳۶۰ هزار نفر افتتاح حساب و سپرده‌گذاری کرده‌اند که حجم این سپرده‌گذاری به حدود ۶ هزار میلیارد تومان می رسد.

وی افزود: روزانه به‌طور میانگین هزار نفر در این صندوق سپرده‌گذاری می‌کنند. میزان تسهیلات نیز از ابتدای دولت یازدهم تا کنون از ۲۰ میلیون تومان به یکصد و ۶۰ میلیون تومان رسیده است.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.61)
1338.5
8.1
مثقال طلا (%0)
625100
سکه امامی (%0)
1486250
دلار (%0)
4563
یورو (%0)
5719
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.