11 هزار واحد صنعتی در کشور نوسازی می‌شود

11 هزار واحد صنعتی در کشور نوسازی می‌شود

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از نوسازی 11 هزار واحد صنعتی در کشور در قالب برنامه جامع سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خبر داد.

روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان، روز پنجشنبه به نقل از غلامرضا سلیمانی اعلام کرد: طرح نوسازی صنایع کشور متناسب با قانون برنامه ششم توسعه صنعتی اجرا می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی که در نشست بررسی برنامه‌های معاونت صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان، سخن می‌گفت، اظهار کرد: بیش از یک دهه است در کشور موفق به اجرای طرح نوسازی صنایع به دلیل چالش‌های مالی دولت و تحریم‌های ظالمانه غرب نشده‌ایم که با اجرای این طرح نوسازی، بخشی از صنایع کوچک، متوسط و حتی بزرگ کشور نوسازی خواهد شد.

وی تاکید کرد: این کار می‌تواند به افزایش قدرت رقابت پذیری، صادرات محوری و ارتقای سطح کیفی تولیدات صنعتی کشور به همراه کاهش هزینه‌های تولید و ارتقای زیست محیطی کشور کمک کند.

سلیمانی طرح نوسازی صنایع کشور را یکی از رویکردها و برنامه‌های اصلی این سازمان خواند و بر حمایت بیشتر از صنایع خرد و کوچک بمنظور افزایش اشتغالزایی و تبدیل این بنگاه‌ها به بنگاه‌های متوسط و بزرگ تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: بیش از دو هزار و 700 بنگاه بزرگ و سه هزار و 400 بنگاه متوسط با سهم چهار درصدی از کل صنایع در کشور فعالند که این میزان نسبت به استانداردهای کشورهای توسعه‌یافته ناچیز است و نیازمند توسعه آن هستیم.

سلیمانی افزود: 96 درصد از بنگاه‌های صنعتی کشور را بنگاه‌های خرد و کوچک تشکیل می‌دهند.

وی تصریح کرد: محدود بودن تعداد بنگاه‌های متوسط به چالش بزرگی در صنعت کشور تبدیل شده است که به جهت توسعه صنعتی و افزایش اشتغالزایی در این بخش ناگزیر خواهیم بود با حمایت از بنگاه‌های خرد و کوچک، بستر مناسبی برای تبدیل این بنگاه‌ها به بنگاه‌های متوسط و بزرگ را فراهم کنیم.

بنگاه‌های بزرگ، بنگاه‌هایی با اشتغال بیش از 100 نفر، بنگاه‌های متوسط با اشتغال 50 تا 100 نفر، بنگاه‌های کوچک با اشتغال 10 تا 50 نفر و بنگاه‌های خرد دارای اشتغال کمتر از 10 نفر است.

اصفهان با 12 هزار هکتار مساحت شهرک‌ها و نواحی صنعتی از نظر تعداد و اراضی مقام نخست را در کشور دارد.

همچنین اصفهان با بیش از 9 هزار واحد صنعتی و تولیدی، صنعتی‌ترین استان کشور بشمار می‌آید.

76 مجوز ایجاد شهرک و ناحیه صنعتی در استان اصفهان صادر شده که تاکنون از میان آن‌ها 70 شهرک و ناحیه صنعتی با اشتغال بیش از 120 هزار نفر به بهره‌برداری رسیده است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند