120 پرونده زمین‌خواری در کمیسیون اصل 90 بررسی شد

120 پرونده زمین‌خواری در کمیسیون اصل 90 بررسی شد

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: با هدف مقابله با زمین‌خواری، 120 پرونده مربوط به این موضوع در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.

داوود محمدی افزود: این پرونده‌ها شامل مواردی از تجاوز، تصرف و تغییر کاربری غیرقانونی زمین در اراضی حریم شهرها و روستاها، زمین‌های کشاورزی، منابع ملی، جنگل‌ها و مراتع هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اظهار داشت: با مطالعه و بررسی این پرونده‌ها در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در خصوص معضل زمین خواری آسیب شناسی شده و راه‌های جلوگیری از این اقدام مجرمانه توسط دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط مورد بررسی قرار گرفته است.

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از تخلفات مربوط به زمین‌خواری به کم کاری مدیریتی و کوتاهی دستگاه‌های ذیربط و ضعف نظارتی بازمی‌گردد و بخشی نیز به کمبود نیرو و تجهیزات مرتبط است و قسمتی نیز به قوانین و مقررات بازمی‌گردد که نیاز به اصلاح و بازنگری دارند.

وی با بیان اینکه بیشتر موارد زمین خواری و تصرف غیرقانونی زمین در کشور به استان‌های شمالی و قسمت‌های شمالی تهران مربوط است، اظهار داشت: بخشی از جرائم این حوزه نیز به اجرا نشدن طرح کاداستر (حدنگاری اراضی) در برخی زمین‌های کشاورزی اختصاص دارد.

نماینده قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی گفت: بزودی توسط کمیسیون اصل 90 گزارشی از پرونده‌های مطالعه شده زمین خواری و راه‌های مقابله بهتر با این عنوان مجرمانه در صحن علنی مجلس ارائه می‌شود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند