استاندار کرمانشاه خبر داد:

۲۰ هزار تن فولاد در راه مناطق زلزله‌زده

۲۰ هزار تن فولاد در راه مناطق زلزله‌زده

استاندار کرمانشاه از تامین ۲۰ هزار تن فولاد از اصفهان برای بازسازی مناطق زلزله‌زده خبر داد و گفت: قرارگاه خاتم و بنیاد مسکن برای تامین بتن قرارداد منعقد می‌کنند.

هوشنگ بازوند امروز در حاشیه برگزاری ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان سرپل ذهاب در مورد بازدیدش از مناطق زلزله‌زده و روند بازسازی اظهار داشت: امروز از مناطق زلزله‌زده و روند بازسازی بازدید شد، خوشبختانه روند ساخت‌وسازها خوب است و یک نگرانی روی قیمت فولاد داشتیم که با توجه به دپوی فولادی که بنیاد مسکن وارد کرده مشکل رفع شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: هفته گذشته جلسه‌ای با آقای شریعتمداری داشتم که در پی آن ۲۰ هزار تن فولاد از ذوب آهن اصفهان گرفتیم و امروز درصد قابل توجهی از آن به این مناطق حمل شد که روی قیمت بسیار تاثیرگذار بود و روند بازسازی را در واقع سرعت عمل بیشتری می‌دهد.

استاندار کرمانشاه گفت: یکی از مشکلاتی که الان هست بحث بتن آماده است که علاوه بر اینکه بنیاد مسکن کارگاه‌هایی را احداث کرده ولی هنوز با بخش خصوصی اختلاف قیمت دارد و با قیمت کمتری نسبت به بخش خصوص ارائه می‌دهد، اما چون فاصله قیمت زیاد بود و مردم بیشتر متقاضی بودن صحبتی داشتیم تا از طرف قرارگاه خاتم قراردادی با بنیاد مسکن بسته شود تا بتوانند زودتر بتن متقاضیان را تامین کنند.

بازوند ادامه داد: در شهرک صنعتی هم عملا خاکبرداری واحدهای آسیب دیده انجام شده و بین ۱٫۵ تا ۳ میلیون تومان هزینه خاکبرداری هر واحد بوده و ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض هم به آنها اعطا شده، الان هم به دنبال ارائه تسهیلات به آنها هستتیم و در این زمینه ۲۱ فقره آماده شده برای عقد قرارداد با فرض اینکه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک آنها را تضمین کند. صندوق آنها مصوب کرده و متقاضیان باید یک مبلغ اولیه را به صورت اقساط واریز کنند تا به بانک معرفی شوند که این امر در حال انجام است.

وی با بیان اینکه اصناف خسارت دیده هم در حال طی روال معرفی به بانک هستند، گفت: چون محل تسهیلات مناطق زلزله‌زده از محل ۱٫۵ میلیارد دلار صندوق توسعه ملی و تحت عنوان اشتغال‌زایی روستایی بود نیازمند بازنگری در آیین‌نامه مذکور بود با بازنگری توسط وزارت کار، وزارت صنعت و معدن، وزارت کشور و معاونت روستایی نهاد ریاست‌جمهوری آیین‌نامه اصلاح و ابلاغ و امروز قرائت شد و مشکلات مناطق زلزله‌زده را این اصلاحیه می‌تواند رفع کند.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: در رابطه با جایگاه‌های دامی هم با یک ان جی او تفاهم کرده‌ایم برای ساخت ۳ هزار جایگاه دامی که ۳ میلیون تومان کمک بلاعوض ما به آنها می‌دهیم به ازای هر جایگاه و یک میلیون هم خودشان کمک می‌کنند و بعد از این هم ۳ هزار جایگاه دیگر در دستور کار داریم.

وی اشاره ای هم به بازدید از روستای تپانی داشت و افزود: این روستا در حریم کانال آب بود که به معاون امور عمرانی استانداری دستور دادیم تا با استعلام از امور آب حریم را رعایت کنند و بعد از آن نقشه را اعلام کنیم تا این روستا جابه‌جا شود.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند