28 درصد جابه‌جایی حجاج امسال توسط قشم‌ایر صورت گرفت

28 درصد جابه‌جایی حجاج امسال توسط قشم‌ایر صورت گرفت

با عقب‌نشینی ایرلاین سعودی در انجام پروازهای حج تمتع امسال و کاهش سهم آنها، هواپیماهای قشم‌ایر به کمک ایران‌ایر آمدند.

مسئول عملیات حج قشم‌ایر گفت: با عقب‌نشینی ایرلاین سعودی در انجام پروازهای حج تمتع امسال و کاهش سهم آنها، در راستای تسهیل جابه‌جایی حجاج، طی هماهنگی وزارت راه و شهرسازی و سازمان حج و زیارت، هواپیماهای قشم‌ایر به کمک ایران‌ایر آمدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد صراف‌زاده، با اشاره به پایان عملیات پروازی حج تمتع 96 بیان کرد: پروازهای رفت حجاج از 8 مرداد آغاز شد و تا 4 شهریورماه ادامه داشت.

وی افزود: عملیات پروازی بازگشت حجاج از 14 شهریورماه در فرودگاه اردبیل آغاز شد و در 4 مهر در فرودگاه امام خمینی(ره) به پایان رسید‌.

مسئول عملیات حج قشم‌ایر بیان کرد: طی هماهنگی ارگان‌های دست‌‌اندرکاران حج تمتع، امسال شرکت هواپیمایی قشم‌ایر نیز به کمک ایران‌ایر آمد تا پروازهای حج به‌ بهترین وجه انجام شود؛ از آن منظر که برای پروازهای حج، کال‌ساین ایران‌ایر تعریف شده بود، قشم‌ایر با کال‌ساین هما پروازهای حج را انجام داد و درواقع هواپیما و کرو متعلق به این ایرلاین بود.

وی افزود: از کل 330 سورتی پروازهای رفت حجاج، سهم قشم‌ایر انجام 102 سورتی پرواز بود که 13 هزار نفر از حجاج را به خانه خدا اعزام کردیم.

صراف‌زاده اضافه کرد: همچنین از کل 310 سورتی پرواز برگشت حجاج نیز، قشم‌ایر 85 سورتی پرواز انجام داد و 7500 نفر از حجاج را به کشور برگرداند.

مسئول عملیات حج قشم‌ایر بیان کرد: در کل سهم قشم‌ایر در جابه‌جایی حجاج امسال 28 درصد در پروازهای عملیاتی بود.

امسال 86 هزار و 240 زائر ایرانی عازم سرزمین وحی شدند؛ حدود 68 هزار زائر ایرانی توسط پروازهای ایران‌ایر و هواپیماهای قشم‌ایر و حدود 18 هزار زائر توسط هواپیمایی سعودی عازم عربستان‌ شدند که سهم فرودگاه امام خمینی(ره) حدود 25 هزار و 200 زائر ‌بود.

در پروازهای رفت حج امسال، ابتدا 3 پیش‌پرواز از تاریخ‌ 5 مردادماه 96 تا 8 مرداد انجام شد و دست‌‌اندرکاران حج به عربستان اعزام شدند، پروازهای حجاج امسال از هشتم مردادماه 96 آغاز شد و تا ‌چهارم شهریورماه‌ ادامه داشت و در این مدت 28 روز، تعداد 86 هزار و 400 زائر در قالب 328 پرواز به خانه خدا اعزام شدند.

بر اساس این گزارش در عملیات اعزام حجاج 174 پرواز به مدینه و 154 پرواز به جده انجام شد،‌ سهم‌ ایران‌ایر در اعزام حجاج 261 پرواز و سهم ایرلاین سعودی 67 پرواز بود.

در سال‌های قبل سهم دو ایرلاین سعودی و ایران‌ایر در جابه‌جایی زوار ایرانی هر کدام 50 درصد بود اما با عقب‌نشینی ایرلاین سعودی هما با همکاری قشم‌ایر‌ تلاش خود را کرد‌ که حجاج را با آرامش و در اسرع وقت جابه‌جا کند.

در عملیات اعزام حجاج، امسال 20 فرودگاه پرواز داشتند که بیشترین پروازها در فرودگاه‌های امام خمینی(ره)، فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد و فرودگاه گرگان انجام شد.

پروازهای امسال حجاج از 3 فرودگاه تبریز، مشهد و اهواز توسط شرکت هواپیمایی سعودی انجام شد و ایران‌ایر مسئولیت انتقال حجاج از 17 فرودگاه دیگر را بر عهده داشت.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند