3 میلیارد تن ذخایر قطعی سنگ‌آهن کشور

3 میلیارد تن ذخایر قطعی سنگ‌آهن کشور

رئیس سازمان توسعه‌ونوسازی معدن و صنایع معدنی (ایمیدرو) گفت: حجم ذخایر قطعی سنگ‌آهن کشور اکنون ۳ میلیارد تن است.

مهدی کرباسیان افزود: باتوجه به هدف‌گذاری صنعت فولاد کشور برای سال ۱۴۰۴ که میزان تولید فولاد باید از حدود ۲۱ میلیون تن به ۵۵ میلیون تن طی ۸ سال آینده برسد ناگزیر به افزایش تولید سنگ‌آهن هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر اقتصاد با بیان اینکه اغلب عملیات اکتشافی انجام شده در پهنه کشور طی سالیان گذشته، اکتشافات سطحی و تا عمق ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری زمین بوده است و باتوجه به میزان تولید فولاد در کشور شاید نیازی به انجام عملیات اکتشافی عمیق نبوده است، گفت: ایمیدرو با هدف تامین نیاز صنایع فولاد کشور به سنگ‌آهن عملیات اکتشافی وسیعی را شروع کرد و به ذخایر جدیدی دست پیدا کردیم.

کرباسیان افزود: بطوریکه در یکسال اخیر در سنگان و مناطق دیگر کشور ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر قطعی سنگ‌آهن کشور اضافه شده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: تاکنون در کشور روی ذخایر معدنی در عمق زمین کار نشده چرا که این کار نیازمند سرمایه گذاری و استفاده از فناوری جدید است البته شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایمیدرو دو حفاری با عمق ۱۶۰۰ و ۱۹۰۰ متر در فلات مرکزی ایران انجام داد که به یک ذخیره معدنی سنگ آهن با بیش از ۲ میلیارد تن رسیده است.

وی گفت: اکثر معادن سنگ آهن در دنیا روباز است و معادن عمیق خیلی محدود و کم است اما ما اخیرا از دو سه مشاور خارجی که روی ذخایر سنگ‌آهن در عمق زمین کار کرده‌اند برای مشاوره دعوت کردیم ولی پیش‌بینی من این است که با توسعه فعالیت روی ذخایر عمیق حداقل ۵۰ درصد به ذخایر ما در این بخش اضافه شود.

کرباسیان با بیان اینکه صرفه جویی در مصرف آب و انرژی در صنایع معدنی از بحث‌های اساسی است و باید به این سمت حرکت کنیم افزود: خوشبختانه واحدهای بزرگ و جدیدی که درحال طراحی و اجرا هستند به این موضوع توجه ویژه دارند.

وزیر اقتصاد گفت: یکی اینکه تجهیزات به روز شود و آب را بازیافت کنند و مجددا استفاده کنند، از پساب شهرها استفاده شود و نیز در بحث انرژی اصلاح خطوط تولید را مورد توجه قرار دادیم بطوریکه در فولاد مبارکه با اصلاح خط مصرف انرژی در آهن اسفنجی ۴۰ درصد کاهش می یابد.

وی افزود: نباید به این فکر کنیم که چون گاز داریم هرچه می خواهیم می توانیم مصرف کنیم و این از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن‌وتجارت و ایمیدرو است و در طراحی‌های جدید دو موضوع اساسی یعنی کاهش و بهینه سازی مصرف آب و انرژی را حتما مورد توجه قرار می دهیم.

 

منبع: صداوسیما

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند