کد خبر: 162598

سخنگوی دولت در مجلس:

۴۱۳۱ پروژه تملک دارایی سرمایه‌ای به بخش خصوصی واگذار شد

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از واگذاری چهار هزار و ۱۳۱ پروژه تملک دارایی سرمایه‌ای به بخش خصوصی خبر داد و گفت این واگذاری یا به صورت فروش به بخش خصوصی و یا به صورت عقد قرارداد مشارکت عمومی-خصوصی موسوم به PPP بوده است.

4131 پروژه تملک دارایی سرمایه‌ای به بخش خصوصی واگذار شد
سرویس اقتصاد کلان -

محمدباقر نوبخت روز یکشنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: این واگذاری‌ها در مجموع ۶۹۰ هزار و ۹۶۰ میلیارد ریال صرفه‌جویی برای دولت به همراه داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سخنگوی دولت ادامه داد: پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تکلیفی که مجلس برای سازمان برنامه و بودجه در مورد واگذاری طرح‌های عمرانی تعیین کرد، با یک بررسی متوجه شدیم ۶ هزار و ۴۹ پروژه ناتمام و ۶۵ هزار و ۴۷۸ پروژه استانی نیمه‌تمام در دست دولت است.

وی گفت: اگر دولت می‌خواست به روال معمول کار این پروژه‌ها را ادامه دهد باید ۱۲ سال وقت و چهار هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صرف آن می‌کرد که چنین چیزی توجیه اقتصادی نداشت و از سوی دیگر، همه این طرح‌ها برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی نداشتند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: بنابراین دولت از سازوکار نوینی که امروزه در دنیا استفاده می‌شود، به نام قرارداد PPP استفاده کرد.

به گفته نوبخت، از آنجا که این واگذاری باید به صورت شفاف و قانونمند انجام می‌شد تا مسئله رانت‌خواری پیش نیاید، مقررات و آیین‌نامه‌های مربوط تهیه و به تصویب دولت رسید و طرح‌های قابل واگذاری به بخش خصوصی به صورت شفاف از طریق سایتی که به همین منظور طراحی و راه‌اندازی شده بود به اطلاع مردم رسید.

وی همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به خاطر اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ که موجب شد دولت بتواند نسبت به تکمیل طرح‌های عمرانی، تادیه بدهی‌ها و تسریع فعالیت‌ها اقدام کند، تشکر کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد: سال گذشته برای نخستین بار ۷۳ درصد اعتبارات طرح‌های عمرانی پرداخت شد که این کار به کمک مجلس شورای اسلامی از طریق دادن اجازه به دولت برای دادن تخصیص بیش از ۱۰۰ درصد برای تکمیل برخی طرح‌های عمرانی انجام شد.

به گفته وی، راه‌آهن همدان و کرمانشاه با تخصیص‌های ۱۹۴ و ۱۴۰ درصدی تکمیل شدند و در مورد راه‌آهن قزوین-رشت تخصیص ۱۳۴ درصدی، راه‌آهن مراغه-ارومیه (که ظرف ماه‌های آینده افتتاح می‌شود) تخصیص ۲۱۸ درصدی و راه‌آهن میانه -تبریز تخصیص ۱۲۲ درصدی انجام شده است.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1329.9
0.0
مثقال طلا (%0)
623000
سکه امامی (%0)
1478800
دلار (%0)
4500
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.