50 درصد واحدهای تخم‌گذار کشور فرسوده هستند

50 درصد واحدهای تخم‌گذار کشور فرسوده هستند

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور با بیان اینکه ۲۷ هزار واحد صنعتی در کشور فعال است، گفت: ۵۰ درصد واحدهای تخم‌گذار از نظر ساختار فرسوده‌اند.

«علیرضا اکبرشاهی» در نشست خبری در محل سازمان دامپزشکی با یادآوری اینکه 60 سال از تشکیل صنعت طیور می‌گذرد، افزود: این صنعت از نظر کمی رشد خوبی داشته به گونه‌ای که مصرف سرانه گوشت مرغ از 4.5 به 25 کیلوگرم و مصرف سرانه تخم مرغ نیز نسبت به سرانه مصرف جهانی افزایش یافته از چهار کیلوگرم به 11 کیلوگرم رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه صنعت طیور از نظر کیفی رشد خوبی نداشته است، گفت: عوامل مختلفی این صنعت را تهدید می‌کند که می‌توان به وجود 320 پنجره ورود ویروس از طریق پرندگان مهاجر وحشی به کشور و تراکم بالای مزارع پرورشی در برخی استان‌ها اشاره کرد.

اکبرشاهی ادامه داد: از 1800 واحد مزارع تخم گذار در کشور 75 درصد آن (1350 واحد) در آذربایجان شرقی، قزوین، قم، تهران، البرز، مرکزی، اصفهان، فارس و خراسان رضوی واقع شده و همچون زنجیره کنار یکدیگرند و خطر جابه جایی ویروس در آنها بسیار بالاست.

صنعت طیور تخم گذار نقاط اشتراک بالایی در حمل کود، سوخت، تخم‌مرغ زمینه را فراهم می‌کند که با ورود ویروس به یکی از این واحدهای صنعتی، ویروس در واحدهای دیگر نیز گسترش یابد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند