۵۰۰ واحد تولید‌کننده تجهیزات پزشکی در کشور فعالیت دارند

امروزه 500 شرکت تجهیزات پزشکی در کشور مشغول به فعالیت هستند و این شرکت‌‌ها 80 درصد از نیاز بیمارستان‌ها را تامین می‌کنند.

۵۰۰ واحد تولید‌کننده تجهیزات پزشکی در کشور فعالیت دارند

در اواخر رژیم پهلوی حدود ۵۰ شرکت تولیدی در زمینه تجهیزات پزشکی در سطح کشور وجود داشت که همگی مواد اولیه را از خارج وارد و در داخل ایران مونتاژ می‌کردند، این شرکت‌ها تنها توانایی تأمین ۳ درصد از نیاز کشور را داشتند؛ در دوران پس از انقلاب، توجه زیادی به امر تولید و گردش چرخ اقتصاد و صنعت اتفاق افتاد و همین مساله باعث شد تا امروزه در حدود ۵۰۰ شرکت تجهیزات پزشکی مشغول به فعالیت باشند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس آمار امروزه بیش از ۸۰ درصد از نیاز ۹۱۰ بیمارستان سراسر کشور را شرکت‌های داخلی و دانش بنیان تهیه می‌کنند.

تجهیزات و ملزومات پزشکی یکی از مواد ضروری و حیاتی کشور محسوب می‌شود که در تمامی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها کاربردی حیاتی دارد؛ تجهیزاتی مانند دستگاه مانیتورینگ ضربان قلب از مواردی است که در بیمارستان‌ها زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی توسط شرکت‌های داخلی تولید می‌شود.

ارزش واردات تجهیزات پزشکی در ۱۳۹۵ حدودا معادل ۱٫۱۷۸ میلیارد دلار بود که این مقدار در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش ۳۵ درصدی داشته است، همچنین صادرات در این حوزه،‌ در سال ۹۵ با رشد ۱۸ درصدی به لحاظ ارزش و ۳۷ درصدی به لحاظ وزنی، به حجمی به معادل ۱۷ میلیون دلار رسیده است؛ تجهیزات پزشکی ایرانی اکنون قلب اروپا را به عنوان بازار هدف خود نشانه گرفته است.

در حال حاضر حدود ۵۰۰ واحد تولید کننده تجهیزات پزشکی در کشور فعال هستند که از این تعداد ۱۵ درصد آنها شرکت‌های دانش بنیان هستند و بیش از ۸۰۰۰ هزار نوع وسیله پزشکی در کلاس‌های مختلف، تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کنند؛ اکنون نسبت سهم محصولات تولید شده در کشور به واردات در این حوزه عدد ۴۰ درصد را نشان می‌دهد.

در حال حاضر در حدود ۹۱۰ بیمارستان برای خدمت دهی در کشور فعال هستند که به گفته قاضی‌زاده هاشمی،‌ وزیر بهداشت و درمان کشور از این تعداد ‌۵۸۵ بیمارستان دولتی، ۸۰ درصد نیاز خود را توسط تولیدات شرکت‌های داخلی تامین می‌کنند؛ همچنین وزارت بهداشت تاکنون نزدیک به ۲۵۰۰ میلیارد تومان از شرکت‌های دانش‌بنیان خرید داشته است؛ همه این موارد نشان می‌دهد شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت کشور امروزه به مرحله‌ای رسیده‌اند که باید بیش از پیش کیفیت را ارتقا دهند تا زمینه حضور آنها در بازارهای منطقه فراهم شود.

لزوم توجه بیشتر برای معرفی توانمندی تولید داخلی تجهیزات پزشکی

با توجه به ظرفیت‌های فکری و علمی جوان ایرانی اکنون بهترین فرصت برای ورود به عرصه‌های دانش‌بنیانی چون صنعت تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد اما این صنعت نیازمند توجه بیشتر دولت در جهت رفع موانع نرم و سخت در تجارت داخلی و خارجی و همچنین اعتماد بیشتر برای معرفی دانش و توانمندی تولید داخلی در محیط‌های درمانی و بیمارستانی است.

بنا بر گفته رئیس سازمان غذا و دارو در حال حاضر اقداماتی برای کمک به تسهیل در تولیدات داخلی انجام شده و هر جا که توان داخلی از نظر کمی و کیفی پاسخگوی نیاز بازار باشد، واردات محدود می‌شد؛ برخی از مواقع هم تولیدات داخلی توسط تولیدکنندگان خارجی به شکل تضمینی خریداری می‌شوند؛ از طرف دیگر بسته‌های حمایتی صادرات برای تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران


این مطلب را به اشتراک بگذارید