موضوعات داغ:

680 هکتار جنگل در کهگیلویه‌و‌بویراحمد ایجاد شد

680 هکتار جنگل در کهگیلویه‌و‌بویراحمد ایجاد شد

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 680 هکتار جنگل دست کاشت در سال 1396 با بذرکاری و نهال‌کاری در این استان ایجاد شد.

گودرز باقری فرد اظهار داشت: در این مدت 495 هکتار بذر درختان بادام، بلوط و بنه به صورت مشارکتی با طبیعت دوستان و 185 هکتار جنگل کاری بانهال در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد انجام شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی همچنین از انجام 493 هکتار بذرکاری و کپه کاری در مراتع مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته خبر داد.

باقری فرد اظهار داشت: سال 1396، 67 هزار اصله نهال از سوی منابع طبیعی برای احیای جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد تولید شده است.

وی بیان کرد: تاکنون بیش از 70 هزار هکتار عرصه جنگلی و مرتعی در این استان احیا شده است.

وی با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی یکی از راهبردهای درآمدزا در مراتع است تصریح کرد: پارسال یک هزار و 889 هکتار از مراتع کهگیلویه و بویراحمد زیر کشت گیاهان دارویی آنغوزه و باریجه رفت.

باقری فرد افزود: سال گذشته هفت هزار و 472 کیلوگرم شیرابه آنغوزه از سوی بهره‌برداران تولید شده است.

باقری فرد گفت: با کشت گونه آنغوزه و آگروپایرون علاوه بر غنی سازی پوشش گیاهی و احیای مراتع به درآمدزایی خانوارهای بهره‌بردار کمک خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت عرصه‌های جنگلی و مرتعی در افزایش درآمد جوامع محلی بر افزایش مشارکت‌های مردمی برای حفظ این گنجینه‌های ارزشمند طبیعی تاکید کرد.

باقری فرد از مردم خواست تا با پیشگیری از آتش‌‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع و گزارش متخلفان قاچاق چوب درختان جنگلی به حفظ منابع طبیعی کمک کنند.

وی گفت: حفاظت از ذخیره گاه‌های نادر مرتعی از دیگر برنامه‌های منابع طبیعی برای صیانت از این سرمایه‌های ارزشمند است که این اقدام در عرصه‌ای به مساحت 715 هکتار انجام شد.

کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون و 722 هزار و 800 هکتار عرصه جنگلی و مرتعی دارد که 723 هزار و 700 هکتار آن مرتع است.

کهگیلویه‌وبویراحمد با حدود 16 هزار و 249 کیلومتر مربع وسعت و 713 هزار نفر جمعیت، دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور است.

این استان با 2 اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی و موقعیت خاص گردشگری دارای هشت شهرستان، 17 شهر و یکهزار و 676 روستای دارای سکنه است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند