90 درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود

90 درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود

معاون وزیر کشاورزی گفت: با توجه به اینکه ایران ۹۰ درصد زعفران جهان را تولید می‌کند، باید مرجع قیمتی در این زمینه باشد.

معاون وزیر کشاورزی گفت: با توجه به اینکه ایران ۹۰ درصد زعفران جهان را تولید می‌کند، باید مرجع قیمتی در این زمینه باشد.

به گزارش تجازت‌نیوز، علی‌اکبر مهرفرد در مراسم راه‌اندازی معاملات زعفران در بورس کالا گفت: در ایران در سال گذشته ۳۳۶ تن زعفران تولید شده که از این مقدار ۲۳۶ تن صادر شده است. زعفران در ایران به عنوان خوراک و در دنیا به عنوان دارو استفاده می‌شود.

وی افزود: ما ۹۰ درصد زعفران دنیا را تولید می‌کنیم. زعفران در مناطق خشک عمل می‌آید و در محروم‌ترین مناطق کشور می‌روید. قاچاق پیاز زعفران از ایران به افغانستان و از افغانستان به دیگر کشورها یکی از معضلات موجود است.

مهرفرد گفت: کشاورزان خرد در کشاورزی فناوری ندارند و تشکل‌های کشاورزان باید کمک کنند کارگاه‌هایی که باید درست شود و قسمت‌های فناوری به آنجا انتقال یابد. باید هم در چیدن گل و هم در قسمتی که می‌خواهند زعفران را جدا کنند کارگاه‌های بهداشتی وجود داشته باشد. ما ۲۰۵ کارگاه و سایت داریم و ۲۲ تا هم در دست ساخت است.

وی افزود: ما دو چالش بزرگ در تولید زعفران داریم، اول اینکه کشاورزان خرد هستند و نقدینگی ندارند و می‌خواهند به محض تولید محصول را بفروشند. البته امسال سازمان تعاون روستایی ۶۷ تن زعفران خریداری کرد. چالش بزرگ دوم رقابت در خارج از کشور است؛ به طوری‌که همه قیمت را پایین می‌آوردند. علاوه بر این آنها زعفران را به ریال می‌خرند و در نتیجه وقتی دلار گران می‌شود هم همان مبلغ دلاری را می‌دهند که سابقا پرداخت می‌کردند.

معاون وزیر کشاورزی توضیح داد: معاملات آتی زعفران را به فال نیک می‌گیرم. یکی از شاخصه‌هایی که یک کشور مرجع قیمت می‌شود تولید آن است. ۹۰ درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود. ما باید مرجع قیمتی زعفران باشیم.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند