زنگ خطر حذف اپ‌های ایرانی بلندتر از قبل

اپلیکیشن‌های ایرانی یکی پس از دیگری از استور حذف شد تا مشخص شود که تحریم‌ها نه تنها تمام نشده است بلکه با رویکرد جدید امریکا به حوزه آی تی نیز وارد شده است.

در حالی که سازندگان این اپلیکیشن‌ها توانسته بودند مبالغ خود را برای قرار گرفتن این برنامه‌ها با هزار و یک مشکل پرداخت کنند و برنامه خود را بر روی اپ استور قرار دهند به یک‌باره برنامه‌های ایرانی از روی اپ استور حذف شد تا مسئولان ارتباطی کشور در اظهارات جداگانه‌ای خبر دهند که” برای رفع هرچه سریع‌تر این مشکل با نمایندگان امریکا وارد مذاکره شده‌ایم  تا این مشکل به زودی حل شود و کاربران از نگرانی خارج شوند”.

اما در حالی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مذاکره وزیر امور خارجه ایران با مسئولان آمریکایی خبر داده بود و همگی کاربران در انتظار بازگشت این اپ‌ها به فروشگاه اپل بودند به یک‌باره خبر از حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از غول دیگر فناوری امریکا یعنی گوگل به گوش رسید.

گوگل تنها چند روز بعد از حذف اپ‌های ایرانی از اپ‌استور دست به اقدامی مشابه زد، مساله‌ای که باعث اعتراض شدید کاربران شد. گوگل در پاسخ به این اعتراض‌ها با اشاره به اینکه به دلیل تحریم نمی‌توانیم با ایران همکاری داشته باشیم، اظهار امیدواری کرد تا با برداشته شدن تحریم‌ها خدمات ارائه شده به ایرانیان را از سر بگیرد.

تمامی این اتفاق‌ها در دنیای فناوری باعث شوک عظیمی به کاربران ایرانی شد سیاست‌ها و اقدامات ضد ایرانی ترامپ حالا وارد عرصه آی تی شده است، در حالی که در دولت قبلی آمریکا و به دستور باراک اوباما برخی از تحریم‌ها در حوزه آی سی تی برداشته شد، اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا این تحریم‌ها کم‌کم در حال بازگشت است، تحریم‌هایی که می‌تواند در حوزه آی تی باعث افزایش آمار بیکاری و برخی مشکلات اقتصادی و اجتماعی شود.

حذف اپلیکیشن اسنپ و تپسی از اپ‌استور و گوگل پلی می‌تواند تهدید بزرگی برای مسئولان باشد چرا که در حال حاضر بسیاری از افراد از طریق این دو اپلیکیشن امرار معاش می‌کنند و با ظهور این دو برنامه برخی افراد بیکار مشغول به کار شدند.

زنگ خطر حذف اپلیکیشن‌های ایرانی زمانی بلندتر به گوش می‌رسد که این دو برنامه احتیاج به، به‌روزرسانی داشته باشند، مسئولان ارتباطی کشور باید هرچه سریع‌تر و قبل از اینکه این دو برنامه احتیاج به آپدیت داشته باشد مشکل را مرتفع کنند تا فاجعه در این خصوص اتفاق نیفتد.

هرچند که وزیر ارتباطات به دفعات در برنامه‌های مختلف خبری و حتی در پست‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی از پیگیری مصرانه برای رفع این تحریم‌ها خبر داده است و سرپرست دفتر ریاست جمهوری نیز از پیگیری‌های دولت ایران برای رفع این تحریم خبر داده  ولی هنوز این مشکل به قوت خود باقی است و انتظار کاربران برای بازگشت این برنامه‌ها به فروشگاه‌های اپل و گوگل در حال طولانی شدن است.

نگرانی کاربران از حذف اپلیکیشن‌های ایرانی روز به‌روز بیشتر می‌شود و این نگرانی زمانی از بین می‌رود که خبر بازگشت اپ‌های ایرانی به این دو فروشگاه مجازی منتشر شود.

امید است مسئولان ارتباطی کشور همانند روزهای اولی که این خبر منتشر شد به دنبال رفع این محدودیت‌ها و مشکلات باشند تا دیگر شاهد این‌گونه رفتارها و سیاست‌های ضد ایرانی نباشیم.

نظرات