صادرکننده، واردکننده می‌شود

دوشنبه آینده بانک‌مرکزی از سامانه نیما رونمایی می‌کند.

از این به بعد، صادرکننده‌ها موظف خواهند بود ارز حاصل از صادرات را از طریق این سامانه در اختیار بانک‌مرکزی قرار دهند تا بانک‌مرکزی به واردکننده‌‌‌ها بفروشد.

در بازار شایعه شده که دوشنبه، همزمان با افتتاح سامانه نیما، بانک مرکزی قیمتی بیش از ۴۲۰۰ تومان، ولی کمتر از ۵۰۰۰ تومان، برای حواله ارزی معامله شده در سامانه نیما تعیین خواهد کرد.

شما جای صادرکننده باشید، وقتی می‌بینید دلار در بازار ۵۵۰۰ تومان است، ولی مجبورید دلار خود را ۴۲۰۰ تومن بفروشید، چه کار می‌کنید؟

یا دلار را در خارج از کشور تبدیل به دارایی سرمایه‌ای می‌کنید و به کشور بر نمی‌گردانید.

یا دلار را تبدیل به کالا کرده و وارد می‌کنید. مثلا یک شرکت پتروشیمی دلار حاصل از فروش خود را از طریق شرکت هلدینگ مادر، به یک شرکت خواهر که در زمینه واردات فعال است منتقل می‌کند تا آن شرکت جنس وارد کند. یعنی دلار از شرکت هلدینگ خارج نمی‌شود. با فروش کالای وارداتی عملا دلار حاصل از صادرات پتروشیمی را با نرخ ۵۵۰۰ تبدیل به تومان کرده، نه با نرخ سامانه نیما.

هرچند ادعا شده که صادرکننده‌ها مجاز خواهند بود ارز را به نرخ توافقی به یک واردکننده بفروشند، اما همگی شنیدیم که معامله ارز به قیمت غیر از ۴۲۰۰ تومان قاچاق است و غیرقانونی. این ابلاغیه‌های متناقض ریسک صادرکننده را افزایش می‌دهند. احتمالا صادرکننده به جای فروش به قیمت توافقی و ریسک اقدام حقوقی، خود اقدام به واردات کند.

نتیجه اینکه با تعیین دستوری نرخ ارز و اختلال در معامله آزاد، صادرکنندگان عمده تبدیل به واردکنندگان عمده هم خواهند شد، عرضه حواله در بازار ارز بسیار کاهش خواهد یافت و بدین ترتیب امکان فعالیت واردکنندگانی که در امر صادرات هم نیستند، به شدت کاهش خواهد یافت.

منبع: کانال وقایع اقتصادیه (پویا ناظران)

نظرات