مروری بر هجوم شومن‌ها

همه چیز از MBA شروع شد. در سال 1378 به همت استاد گرانقدر دکتر علینقی مشایخی، دانش‌ آموخته دانشگاه MIT آمریکا، دانشكده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف اولین دانشکده وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود كه با هدف آموزش علوم مدیریت و اقتصاد با رویكردی نو و متفاوت از سایر مراكز آموزشی و تحصیلی، تاسیس شد. احساس نیاز مبرم سازمان‌های مختلف كشور به افرادی كه علاوه بر دانش كاربردی خود در رشته‌های فنی-مهندسی و رشته‌های تجربی، نیاز به فراگیری دانش مدیریت دارند و خلايی كه توسط مدیران رده‌بالا و رده‌های میانی حس می‌شد، انگیزه اصلی برای ایجاد رشته MBA در این دانشگاه شد.

این دانشکده در مدت زمان کوتاهی توانست دانشجویان با کیفیت دانشگاه‌های مطرح ایران را که اغلب در دوره کارشناسی مهندسی خوانده بودند را جذب کند و فارع‌التحصیلان خوبی را تحویل صنعت و سازمان‌ها بدهد. با گذشت زمان در نیمه دهه 80 شمسی برخی دانشگاه‌های دیگر نیز این رشته را به دانشکده‌های مدیریت و فنی مهندسی خود اضافه کردند، که عبارت بودند از دانشگاه تهران، خواجه نصیر، مالک اشتر، سمنان، تبریز، امام خمینی قزوین و دانشگاه علوم و فنون مازندارن که این دوره را با همکاری دانشگاه کانپور هند برگزار می‌کردند.

با گذشت زمان در اوایل دهه 90 دانشگاه‌های دیگری نیز به ارائه این رشته علاقه‌مند شدند. فارغ‌التحصیلان دهه 80 به بازار کار اضافه شده بودند و عمدتا موفق و برند بودند و همین باعث شده بود که در دهه 90 کنکور MBA جز کنکورهای با رقابت زیاد تلقی شود. موفقت چشمگیر این دانش آموختگان در بازار کار و رقابت شدید در کنکور کارشناسی ارشد، باعث توجه ویژه دلال‌ها و شومن‌ها به این رشته شد.

اندک اندک موسسات خصوصی و واحد آموزش آزاد دانشگاه‌های مطرح نیز به ارائه دوره‌های کوتاه مدت MBA روی آوردند. بازار خوبی ایجاد شد و در این بین عده‌ای بی‌کیفت و بی‌دانش که هرگز نمی‌توانستند از طریق کنکور سراسری به دوره‌های کارشناسی‌ارشد این رشته ورود کنند توانستند با شرکت در کلاس‌های تفریح‌گونه آخر هفته این دوره‌ها خود را دانش آموخته mba  بنامند. دوستانی که از طریق کنکور کارشناسی ارشد سازمان سنجش وارد دوره MBA شدند می‌دانند که این دوره چه دوره سخت و زمان بری است، پاس کردن 57 واحد درسی در 2 تا 3 سال، همراه پروژه‌های متعدد برای هر درس. البته از سال 94 دروس دوره MBA از 57 واحد به 48 واحد کاهش پیدا کرد.

شومن‌هایی که با شرکت در دوره‌های یک ساله خود را دکتر و یا MBA خوانده می‌نامند و از افراد کم اطلاع سواستفاده می‌کنند. کمتر هفته‌ای هست که این شومن‌ها کارگاه و همایشی نداشته باشند.

اما این روزها با پدیده بسیار خطرناکی مواجه هستیم، تعدادی از موسسات و واحدهای آموزش آزاد دانشگاه‌ها دوره DBA برگزار می‌کنند که افرادی که دانش‌ آموخته این دوره‌ها هستند نیز خودشان را دکتر معرفی می‌کنند. هر چند دوره‌های کوتاه‌مدت MBA و DBA که ورود به آنها از طریق کنکور سازمان سنجش نیست اعتباری از نظر سیستم آموزشی ایران ندارند، ولی بستری را برای کلاه‌برداری شومن‌ها مهیا کرده‌اند.

شومن‌هایی که با شرکت در دوره‌های یک ساله خود را دکتر یا MBA خوانده می‌نامند و از افراد کم اطلاع سواستفاده می‌کنند. کمتر هفته‌ای هست که این شومن‌ها کارگاه و همایشی نداشته باشند. در بین گرایش‌های MBA، گرایش بازایابی و برندینگ بیشتر از همه مورد حمله شومن‌ها قرار گرفته است و در بین زیر مجموعه‌های بازاریابی، مظلوم‌ترین حوزه، بازاریابی دیجیتال است. شومن‌ها عموما از کلید واژه‌های خاصی در معرفی خود استفاده می‌کنند، دانش‌ آموخته DBA، دانش‌ آموخته مدرسه آمریکای …، پدر بازاریابی، پدر استراتژی، نابغه بازاریابی، آقای استارتاپی، آقای هوش کسب‌و‌کار و…. .

در این بین حساسیت کم دانش‌ آموختگان واقعی MBA نیز به این افراد کمک کرده. انشالله در آینده نزدیک با اتحاد دانش آموختگان واقعی MBA، سواستفاده شومن‌ها کمتر شود.

نظرات