نمایشگاه صنعت آب؛ میدانی برای نقش‌آفرینی بخش‌خصوصی

صنعت آب و به تبع آن تاسیسات مرتبط با آب وفاضلاب، با توجه به شرایط خاص اقلیمی کشور و کاهش شدید منابع آبی، همپای تحولات بين‌المللی، نيازمند كسب تجارب نوين و بهره‌مندي از فناوري‌هاي روزآمد است.

با افزایش چالش‌های مربوط به تامین پایدار آب، بتدریج مساله تامین، انتقال، توزیع و بهره‌برداری از این مایع حیاتی به دغدغه ملی تبدیل شده است.

تردیدی وجود ندارد از منظر تامین امنیت ملی، موضوع آب برای بسیاری از کشورهای جهان از اهمیت بالایی برخوردار شده و برای کشورهای خاورمیانه به ویژه کشور ما که با کاهش نزولات جوی نیز مواجه است، در اولویت اول قرار دارد.

وزارت نیرو با علم به توانایی کارشناسان و متخصصان داخلی در صنعت آب و اجرای طرح‌های متعدد مرتبط با آب وفاضلاب و همچنین به منظور ارایه توانمندی‌ها و ایجاد بستر لازم جهت انتقال فناوری‌های برتر به کشور، سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب وفاضلاب را با حضور 258 شرکت داخلی و 105 شرکت خارجی از 20 کشور (آذربایجان، چین، فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، کره جنوبی، مالزی، سوئیس، تایوان، ترکیه، امارات، انگلستان، اوکراین، جمهوری چک، ایسلند، بلژیک، سوئد، ژاپن و کانادا) در روزهای 24 تا 27 مهرماه سال جاری و در فضایی بالغ بر 35 هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌کند.

این را نیز باید گفت که کشورهای آلمان، چین و ترکیه در قالب پاویون کشور متبوع خود در نمایشگاه حضور خواهند داشت.

با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه اقتصادی، سه محور اساسی از جمله آب در اولویت کاری کشور قرار گرفته است برنامه‌ریزی‌های آینده دولت نیز در همین راستا و با تاکید بر خصوصي‌سازی و بهره‌گيری هرچه بیشتر از توانمندی‌های بخش غير دولتی و ايجاد شرايطي برای جذب سرمايه‌گذاری‌های خارجی در صنعت آب و فاضلاب قرار دارد. نمایشگاه پیش رو نیز در پی آنست که ساز وکارهای لازم را در این خصوص با همکاری بخش های دولتی و غیر دولتی فراهم کند.

در این راه، معاونت امور آب و آبفای وزارت نیرو با همراهی شرکت‌های مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران و مهندسی آب و فاضلاب کشور با برپایی غرفه، به منظور تشریح زمینه‌های سرمایه‌گذاری و نیز برنامه‌ها و طرح‌های زیربنایی پیش‌بینی شده برای علاقه‌مندان در جهت جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، استفاده از فناوری‌های جدید از جمله بهره‌گیری از شبکه‌ها و تجهیزات هوشمند، ارتقای سطح فعالیت‌های صنعت آب با شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین حمایت از تولیدات داخلی و توسعه صادرات و تسهيل تبادل اطلاعات براي فعالان این صنعت، نقش تعیین کننده‌ای ایفا خواهد کرد.

لازم به ذکر است در حاشیه برگزاری این نمایشگاه، 2 نشست تخصصی با عناوین: «آسیب‌شناسی سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در بخش آب وفاضلاب» و «راهکارهای حمایت از ساخت داخل و توسعه صادرات» برگزار خواهد شد.

نظرات