وضعیت غیر قابل پیش‌بینی بازار سرمایه در آستانه انتخابات

بازار سرمایه با پستی و بلندی‌هایی که از ابتدای سال جدید داشته با نزدیک شدن به روزهای انتخابات وضعیت غیر قابل پیش‌بینی‌تری پیدا می‌کند و ریسک‌های بیشتری گریبانگیر آن است.

البته تجربه نشان داده که بازار بورس ایران همواره با نزدیک شدن به روزهای انتخابات با شکوفایی و رونق همراه می‌شود اما هنوز از این اتفاق خبری نیست؛ از طرفی هر سال و به صورت سنتی با نزدیک شدن به سال جدید، بورس تهران با رشدی متفاوت از دیگر ماه‌های سال روبه‌رو می‌شد، اما امسال شاهد این اتفاق نبودیم.

بسیاری از فعالان بورس تهران تصور می‌کردند که نزدیک بودن آغاز سال نو شمسی و دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌تواند رونقی مضاعف را برای بورس تهران به ارمغان بیاورد، اما تاکنون نشانی از این روند مشاهده نمی‌شود و بورس تهران همچنان در رکود نسبی به سر می‌برد.

ناگفته نماند که رکود معاملات بورس در هفته‌های ابتدایی سال جدید را می‌توان بنا بر تعطیلات عید نوروز تلقی کرد.

این در حالی است که حمله موشکی آمریکا به سوریه طی هفته‌های گذشته از اتفاقات شوک‌برانگیزی بود که بازارهای جهانی را متلاطم ساخت و وضعیت بازارهای بورس جهان و همچنین اقتصاد دنیا را دچار ابهامات متعددی کرد که در پی آن بازار سرمایه در منطقه آسیا با کاهش شاخص مواجه و شاخص‌های بورس آمریکا نیز دچار افت شدند؛ البته تنش‌های ایجاد شده میان آمریکا و افغانستان و اظهارات جدید کره‌شمالی، نیز بازارها را با تنش رو به رو کرده است.

در این بین در پی حمله آمریکا،  بورس تهران در همان روز اول با رشد شاخص مواجه شد و همچنان رشد مثبت خود را ادامه داد که نشان‌دهنده بی‌تفاوتی بازار ایران به اتفاقات دنیاست. ادله اصلی برای این واکنش بازار بورس تهران، حضور کمرنگ خارجی‌ها در آن است. زیرا در یک نگاه کلی، یک همبستگی بین تمام بازارهای مالی در دنیا وجود دارد؛ اما بورس تهران یک ویژگی دارد که کمی مستقل از این بازارها است؛ آن هم از این جهت که سرمایه‌گذار خارجی کمتر در آن حضور دارد و از سوی دیگر، شرکت‌هایی که مورد معامله در بورس تهران هستند، در بورس‌های خارجی پذیرش نشده‌اند.

به اعتقاد من، با توجه به اینکه مهمترین رویداد سیاسی هر کشوری انتخابات ریاست جمهوری است، بر همین اساس این اتفاق بر تمامی حوزه‌های اقتصاد، به ویژه بورس اثر‌گذار خواهد بود و سیاست‌های دولت جدید مهمترین عامل بر تحولات اقتصادی است و از جمله سیاست‌های تاثیرگذار بر این تحولات، سیاست انبساطی است که می‌تواند موجب رونق بورس شود. بر این اساس باید منتظر آمدن دولت جدید و سیاست‌های اقتصادی‌اش باشیم.

نظرات