علی لاریجانی

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری 1400

تاریخ تولد
متولد 1336 | 64 سال
شهر تولد
نجف / عراق
مدرک تحصیلی
 • لیسانس علوم رایانهدانشگاه صنعتی شریف
 • کارشناسی ارشد و دکتری فلسفهدانشگاه تهران
 • سمت فعلی
  مشاور رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
  گرایش حزبی
  اصولگرا
  شبکه های اجتماعی
  علی لاریجانی در یک نگاه

  کاندیدایی که رئیس بودن را بلد است

  مروری بر زندگی سیاسی علی لاریجانی

  علی لاریجانی سیاستمداری است که فقط اهل پیروزی است. تنها باری که در انتخاباتی شرکت کرده و شکست خورد، انتخابات سال ۸۴ است. خامی بود در کارزاری شرکت کند که یک طرفش محمود احمدی‌نژاد بود و طرف دیگرش هاشمی رفسنجانی. حتی ناطق نوری و محمدباقر قالیباف و مصطفی معین هم رای بیشتری از قالیباف آوردند. او در این انتخابات ششم شد.

  بعد از آن او یاد گرفت تنها در مبارزاتی شرکت کند که پیروزی‌اش قطعی است. برای همین وقتی در انتخابات مجلس دهم، لاریجانی رای دوم قم را آورد، از انتخابات مجلس یازدهم کنار رفت. احتمالا پیام را گرفته بود. اینکه دیگر شانس پیروزی در حوزه انتخابیه خود را ندارد و لیست اصولگرایان تهران هم برای چهره معتدل او جایی نداشت. به خصوص که لاریجانی در مجلس دهم در دعوای اصولگرایان با دولت روحانی، بارها طرف روحانی را گرفته بود.

  اما حالا بسیاری می‌گویند علی لاریجانی، یکی از گزینه‌های انتخابات ۱۴۰۰ است. معلوم نیست لاریجانی چنین خیالی دارد یا این فقط یک شایعه است. اگرچه این انتخابات برای لاریجانی ۶۴ ساله آخرین فرصت حضور در انتخابات ریاست جمهوری است و بعد آن محدودیت سنی مانع می‌شود.

  اما فضا چقدر برای حضور او مهیاست؟ لاریجانی حتما گزینه اصلاح‌طلبان نیست و خودش هم نمی‌خواهد که باشد. بعید است جریان اصولگرایی هم دل خوشی از او داشته باشد. او حالا سال‌هاست که یک چهره معتدل است و شاید شانسش در مستقل بودن باشد.

  شاید هم لاریجانی ۶۴ ساله تصمیم گرفته باشد به ۱۲ سال ریاست بر قوه مقننه و حضور فعلی در مجمع تشخیص مصلحت نظام اکتفا کند. چراکه می‌داند این بار هم ممکن است حضورش در انتخابات همراه با شکست باشد.

  اگرچه فضای موجود به نفع لاریجانی نیست. اما تجربه نشان داده او در لابی کردن و گرفتن رای رقیب ید طولایی دارد. چه وقتی که ریاست مجلس هشتم را از غلامعلی حداد عادل گرفت و چه وقتی در مجلس اصلاح‌طلب دهم، توانست رای نمایندگان اصلاح‌طلب را از آن خود کند و به جای عارف در کرسی ریاست مجلس بماند.

  او رئیس بودن را بلد است. این را در سه دوره ریاست بر مجلس ثابت کرده و در مجلس نهم و ماجرای تصویب برجام بیشتر. یا در آن روز تاریخی که محمود احمدی‌نژاد نوار مکالمه سعید مرتضوی و برادرش را در مجلس پخش کرد. لاریجانی خونسرد روی صندلی خود نشست و حداقل آن زمان کاری نکرد.

  لاریجانی ریاست را بلد است. بلد است چه زمانی وارد کارزار شود و چه زمانی خارج شود. این بار هم باید دید شم سیاسی او چه می‌گوید.

  + مشاور رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام 1398 تا تاکنون

  پس از مجلس دهم، لاریجانی در حکمی به عنوان مشاور رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شد. از مهمترین رویدادهای این دوره، حضور علی لاریجانی در امضای سند جنجالی قرارداد 25 ساله ایران و چین بود.

  + ریاست قوه مقننه در مجلس هشتم، نهم و دهم 1386 تا 1398

  چه در مجلس اصولگرای هشتم و نهم و چه در مجلس اصلاح‌طلب دهم، علی لاریجانی رئیس بود. دورانی 12 ساله که رویدادهای مهمی در آن رخ داد. از جمله تصویب طرح هدفمندی یارانه‌ها، یا تصویب برجام و حمایت‌های لاریجانی از دولت روحانی. اقدامی که در موارد بسیاری سبب شد تا لاریجانی از یک چهره اصولگرا به یک چهره اصلاح‌طلب تبدیل شود. از دیگر حواشی این دوران، پخش نوار مکالمه سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی بود.

  + دبیر شورای عالی امنیت ملی 1384 تا 1386

  پیش از لاریجانی، حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود. در دوره لاریجانی پرونده هسته‌ای ایران به شورای حکام رفت و مساله مذاکرات هسته‌ای ایران آغاز شد. اما اگرچه در دولت احمدی‌نژاد مساله تحریم‌ها و پرونده هسته‌ای ایران به شدت در جریان بود، اما لاریجانی حدود دو سال در این سمت ماند و نهایتا استعفا کرد تا سعید جلیلی جای او را بگیرد. برخی رسانه‌ها، فشار احمدی‌نژاد را علت استعفای وی می‌دانند. نکته‌ای که لاریجانی هم به آن اشاره کرد و  بعدها گفت: من حس می‌کردم یک نوع اختلاف جدی مدیریتی با آقای احمدی‌نژاد دارم. دیدم ایشان رئیس‌جمهور است و حق دارد و لزومی ندارد که بنده مزاحم ایشان باشم.

  + رئیس سازمان صداو سیما 1372 تا 1383

  در دوران ریاست 11 ساله لاریجانی بر صدا و سیما، تعداد شبکه‌های محدود صدا و سیما تغییر چشمگیری داشت. در این مدت تعداد شبکه‌های تلویزیونی از 3 به 7 رسی و تعداد شبکه‌های رادیویی و استانی و جهانی افزایش یافت.

  مهم‌ترین انتقاد به عملکرد وی در این دوران، نحوه پوشش اخبار مربوط به دولت اصلاحات است و برخی می‌گویند دولت خاتمی و مجلس ششم در تمام این مدت از رسانه ملی محروم بودند. احتمالا همین تقابل میان مجلس و دولت با صدا و سیما بود که سبب شد مجلس ششم رای به تحقیق و تفحص از صدا و سیمای لاریجانی بدهد و او این کار را «کشکی» خواند که با واکنش‌های بسیار مواجه شد.

  + وزیر فرهنگ و ارشاد 1371 تا 1372

  + حضور در صدا و سیما 1357 تا 1361

  لاریجانی به محض ورود به صدا و سیما مدیرکل برون مرزی صداوسیما شد و کمی بعد به‌عنوان رئیس واحد مرکزی خبر سازمان صدا و سیما انتخاب شد.

  سرخط خبرهای انتخاباتی


  محسن رهامی، نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست‌جمهوری، گفته است که می‌خواهد به صورت مستقل در انتخابات شرکت کند ولی در صورت لزوم، ممکن است با دیگر نامزدهای اصلاح‌طلب، ائتلاف کند.

  مصوبه شورای نگهبان در مورد شرایط نامزدها برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری، می‌تواند باعث حذف تعدادی از کاندیداهای شاخص از جمله تاجزاده، غرضی، جهرمی و سعید محمد، شود. سخنگوی جبهه اصلاحات ایران از دولت خواسته است زیربار این مصوبه نرود.

  عزت‌الله ضرغامی، کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری با انتقاد از عملکرد دولت اعلام کرد که یکی از شعار‌های انتخاباتی او این است که «ضرغامی روحانی نیست».

  با تصویب شورای نگهبان، از این پس داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری برای ثبت‌نام باید در بازه سنی ۴۰ تا ۷۵ سال باشند؛ به این ترتیب، محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از فهرست کاندیداهای احتمالی خارج شد.

  نایب‌رئیس جبهه اصلاحات درباره فهرست این جبهه برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: تقریبا هنوز هیچ تصمیم‌گیری درباره اسامی افراد و شخصیت‌هایی که در صحنه انتخابات حضور پیدا می‌کنند، نشده است.


  منوچهر متکی
  توسط منوچهر متکی 1

  در شورای وحدت به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که آقای رییسی کاندیدای اصلح ریاست‌جمهوری هستند. امیدواریم به زودی از زبان خود وی اعلام کاندیداتوری را بشنویم و شاهد ثبت‌نام او باشیم. آقای لاریجانی تحت هیچ شرایطی نامزد شورای وحدت نیست.

  حسین دهقان
  توسط حسین دهقان 2

  احمدی نژاد از اسکله‌هایی سخن می‌گوید که دولت بر آن‌ها نظارتی ندارد. من این را قبول ندارم. اگر اسکله‌ای وجود دارد که از آنجا قاچاق می‌شود یا دولت بر آن حاکم است یا نیست؟ اگر حاکم است باید محکم جلوی این کار را بگیرد.

  حسین کنعانی مقدم
  توسط حسین کنعانی مقدم 3

  احمدی‌نژاد مانور سیاسی می‌دهد، اما می‌داند که ممکن است در انتخابات آینده صلاحیتش تایید نشود؛ اما رای خود را جمع می‌کند برای اینکه از فرد دیگری حمایت کند. دوم اینکه به نظر می‌آید به دنبال فضاسازی است که خودش را به عنوان یک اپوزیسیون داخلی مطرح کند و آرای خاکستری را به سمت خودش سرازیر کند، یعنی هر کسی مخالف نظام اسلامی می‌گوید باید برویم به احمدی نژاد رای بدهیم چرا که بهتر از این اپوزیسیون داخلی پیدا نمی‌کنیم که موقعیت و جایگاه نیز داشته باشد. احمدی نژاد خودش را به یک تله انفجاری وارد می‌کند که ممکن است به مرگ سیاسی‌اش ختم شود .

  محسن رفیق دوست
  توسط محسن رفیق دوست 4

  سعید محمد را نمی شناسم. اصلا از کجا پیدا شد. یکی از شرایط ریاست جمهوری این است که رجل سیاسی و مذهبی باشد و او نیست. با تصویب قانون انتخابات اوت می‌شود. من با اکثر مسئولان سپاه که صحبت کردم از او حمایت نمی‌کردند. من الان در سپاه نیستم و اخبار را دنبال می‌کنم. تا اینجا مساله عزل او بیشتر تایید شده است. نپرسیدم که موضوع تخلف چه بوده، چون می‌دانستم که رجل سیاسی و مذهبی نیست و جایگاهی پیدا نمی‌کند.

  محمداسماعیل کوثری
  توسط محمداسماعیل کوثری 5

  به نظرم آقای رئیسی اگر کاندیدا شوند گزینه اول و اجماعی نیروهای انقلاب خواهد شد اما باید صبر کرد و دید چه پیش می‌آید.

  علی محمد نمازی
  توسط علی محمد نمازی 6

  اگر ابراهیم رییسی اعلام نامزدی کند داوطلبان اصولگرا از انتخابات کنار می‌کشند و اگر نیاید رقابت جدی بین نامزدهای اصولگرا به وجود خواهد آمد. اصلاح‌طلبان مشکلی برای اجماع بر روی نامزد مورد نظر خود ندارند و همه نسبت به سازوکار نهاد اجماع ساز (جبهه اصلاحات ایران) وفادار هستند. باید داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ابتدا ثبت‌نام کنند و زمانی که اسامی اعلام شد، می‌توانیم روی نامزد مورد نظر اجماع کنیم.

  جواد امام
  توسط جواد امام 7

  اینکه برخی بگویند تاجزاده منتظر است تا شورای نگهبان ایشان را رد کند و حجتی برای تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری داشته باشند حرف بی‌ربطی است. آقای تاجزاده فعال سیاسی و منتقد وضع موجود است و علناً نیز تمام نظرات و نقدها را می‌گوید و اقدامات خوب حاکمیتی را احترام و حمایت و بقیه موارد را نیز به صراحت اعلام می‌کند؛ شاید برخی این صراحت لهجه را برنمی‌تابند.

  صادق زیباکلام
  توسط صادق زیباکلام 8

  تا زمان انتخابات حدود دوماه مانده و جواد ظریف و تیم وزارتخانه‌اش در حال انجام مذاکرات احیای برجام هستند. طیف تندرو از هر کاری فروگذار نخواهند بود تا بتوانند مانع از انجام این توافق شوند. ظریف تا زمان انتخابات به جای اینکه بخواهد برنامه‌های انتخاباتی خود را برای مردم تشریح کند، باید زمان خود را صرف این کند که به تندرو‌ها جواب بدهد که این موضوع در مذاکرات درست بوده.

  محمد عطریانفر
  توسط محمد عطریانفر 9

  ما تمایل داریم اصلاح‌طلبان، واقع‌گرا باشند و دست از اتوپیا‌های دور از دسترس بردارد، آرمان هم باید روی زمین پیاده شود. اگر هدف قله دماوند باشد برای وصول به آن ابتدا باید اینجا سوار ماشین شویم و مسیر چندین کیلومتری را طی کنیم تا به شهردماوند برسیم و بعد خود را به دامنه کوه برسانیم و از آن بالا برویم؛ یعنی باید زحمت بکشیم و تلاش کنیم. اینکه یکباره تصور کنیم راس قله دماوند هستیم نادرست است.

  محمدعلی باقری
  توسط محمدعلی باقری 10

  حضور مصطفی تاج‌زاده، سورپرایز انتخابات سیزدهم است. وی حامل اصلاحات ساختاری و زبان کسانی است که همچنان اصلاح‌طلبی را یگانه راه رسیدن به وضعیت مطلوب می‌دانند و در عین حال، شیوه‌ها و راهبردهای مالوف گذشته اصلاح‌طلبان را راهگشای بن‌بست‌های کنونی کشور نمی‌دانند.

  غلامحسین کرباسچی
  توسط غلامحسین کرباسچی 11

  خوب است اگر وزارت کشور و شورای نگهبان ایشان را تائید کنند و فکر می‌کنم این امر امتحان خوبی است که مشاهده کنیم مردم این نوع لحن و گفتار را انتخاب می‌کنند یا خیر!

  منوچهر متکی
  توسط منوچهر متکی 12

  دوستان اصلاح‌طلب ما روی ردصلاحیت‌ها سرمایه‌گذاری نکنند. از این ورق پیش از این استفاده کرده‌اند. من تصور می‌کنم این کارها نه جواب می‌دهد و نه خیلی کارساز است. اینکه ما یک نفر را بیاوریم و او را رد صلاحیت کنند و از پس آن موجی ایجاد کنیم به قول فرنگی‌ها یک حرکت «د مده» است و تجربه هم نشان داده نتیجه لازم را نمی‌دهد.

  عبدالله گنجی
  توسط عبدالله گنجی 13

  ‏خوشبختانه مواضع تاجزاده علیه قانون اساسی، قوانین موضوعه و سیاست‌های کلی نظام شفاف است. مواجهه سیستم نظارتی کشور با ایشان غیرشفاف جلوه نخواهد کرد اما چالش اصلی برای اصلاح‌طلبان مدعی نظام و انقلاب است که توقع است مواضع خود را بیان کنند.

  ‏بخشی از آنان از معرکه‌آفرینی و چالش لذت می‌برند اما اکثریت و عقلا وارد بازی باخته نخواهند شد. اگر صف‌بندی جدیدی در درون جریان رخ دهد. بعید نیست پالایش دیگری بعد از ٨٨ اتفاق بیفتد. اینجا مطالبه شفافیت از سران جریان ضروری است. درخواستی که ٨٨ بی‌پاسخ ماند.

  حمیدرضا ترقی
  توسط حمیدرضا ترقی 14

  اصولگرایان در تلاشند که آقای رئیسی را برای حضور در انتخابات قانع کنند. اما در صورت عدم کاندیداتوری آقای رئیسی، شورای وحدت آقای قالیباف را هم در کنار دیگر چهره‌های طرح شده مورد بحث قرار می‌دهد.

  اسماعیل گرامی‌مقدم
  توسط اسماعیل گرامی‌مقدم 15

  حوزه سیاست و حوزه نظامی‌گری دارای ویژگی‌های متفاوتی است. کار نظامیان تولید قدرت بر مبنای فرمانبری و دستور است، در صورتی که حوزه سیاست،‌ حوزه تصمیم‌گیری و خط‌‌مشی‌گذاری است. کسی که ۳۰ سال تولید قدرتش بر مبنای فرمانبری و دستور بوده است،‌ اساساً درک درستی از حوزه تحلیل سیاسی و خط مشی‌گذاری ندارد.

  اسماعیل گرامی‌مقدم
  توسط اسماعیل گرامی‌مقدم 16

  کاندیداتوری نظامیان در انتخابات ضربات زیادی به حوزه نظامی زده است؛ یعنی زمانی که آقای محسن رضایی در مجلس ششم رأی کسب نکرد، مجدداً‌ نباید کاندیدای ریاست جمهوری می‌شد و زمانی که رأی برای ریاست جمهوری اخذ نکرد،‌ فرماندهی ارشد سپاه باید تصمیم می‌گرفت که هیچ سپاهی که بلافاصله از حوزه نظامی وارد سیاست شود نباید در انتخابات شرکت کند چون این موضوع دارای عوارضی برای نظامیان است.

  مسیح مهاجری
  توسط مسیح مهاجری 17

  روحانیون در زمان زیادی از چهار دهه عمر نظام جمهوری اسلامی عهده‌دار مسئولیت اول اجرائی کشور بودند و بهتر است مدتی این مسئولیت برعهده افراد غیرروحانی باشد.

  نظامیان هم اگر قدرت اجرائی و سیاسی را تحویل بگیرند اولاً روحیه نظامی‌گری را بر عرصه سیاسی کشور مستولی می‌کنند که بهیچوجه به صلاح نظام نیست و ثانیاً بسیار بعید است حاضر شوند قدرت را به دیگران برگردانند. بنابراین، به صلاح کشور نیست این دو طایفه در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کاندیدا شوند.

  محمد عطریانفر
  توسط محمد عطریانفر 18

  فرمایشات آقای احمدی‌نژاد در طول این سال‌ها، به حدی رنگ باخته که اگر او بدتر از این نوع اتهام‌ها را هم مطرح کند، نه کسی باور می‌کند و نه او را می‌ستاید. بلکه اعتبار و منزلت محدود وی، نزد افکار عمومی روز به روز کمتر و کمتر می‌شود.

  مشکل آقای احمدی‌نژاد دیده شدن است. به هر رنگ و رو و ریا، او به خود حق می‌دهد برای پاسخ گفتن به تمنیات درونی و آرزوهای روحی و روانی خود، سخنانی را که نوعا التزامی به صحت و درستی آن ندارد، مطرح می‌سازد. خداوند عاقبت این نوع انسان‌ها را که تمام حقیقت و واقعیات روزگار خویش را در آینه خودشیفتگی و خودباوری بی‌بنیاد خود می‌بینند، بخیر کند.

  ناصر ایمانی
  توسط ناصر ایمانی 19

  مواضعی که آقای احمدی‌نژاد در یکی دو ماه اخیر اتخاذ کرده نشان می‌دهد که نمی‌خواهد صلاحیتش تایید بشود. کسی که می‌خواهد تایید صلاحیت بشود، لااقل از چهار پنج ماه پیش از انتخابات مواضع تند و رادیکال خود را مخفی نگه می‌دارد، اما او نمی‌خواهد رئیس جمهور بشود و می‌خواهد شورای نگهبان او را ردصلاحیت کند تا مواضع تندتر بگیرد.

  او در حال آماده‌سازی خود برای زمان و شرایطی است که حکومت بدین شکل نباشد که البته آنگونه نخواهد شد. او اکنون در حال به وجود آوردن شکل جدیدی از اپوزیسیون در کشور است که آن هم اپوزیسیون داخلی است. تا پیش از این اپوزیسیون خارجی داشتیم، اما اکنون او تلاش دارد در داخل جریان اپوزیسیون بسازد.

  محمد علی ابطحی
  توسط محمد علی ابطحی 20

  با اخباری که از دیدار آقای رییسی با رهبری شنیده می شود و انتصابات امروز قوه قضاییه، اصولگرایان روی چه گزینه دیگری ممکن است اجماع کنند؟!

   محمد عطریانفر
  توسط محمد عطریانفر 21

  ظریف به‌عنوان گزینه‌ مطرح برای ریاست‌جمهوری می‌تواند مورد وفاق دو جریان قرار بگیرد و اتفاق سال‌ ۶۸ و اجماع در مورد کاندیداتوری و ریاست‌جمهوری هاشمی‌ رفسنجانی این‌بار درباره ظریف اتفاق بیفتد. جبر زمانه و منحصر شدن امر منافع ملی، او را مجبور می‌کند بیاید.

  سردار جوانی
  توسط سردار جوانی 22

  نظر به برداشت‌های نادرست و بعضاً سوءاستفاده برخی رسانه‌های داخلی و خارجی از پاسخ اینجانب به سؤال درباره فعالیت‌های انتخاباتی برادر پاسدار دکتر سعید محمّد، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی حضرت خاتم‌الانبیاء (ص) که در مسئولیت‌های گذشته، زحمات ارزشمندی کشیده‌اند به آگاهی می‌رساند؛ همچنانکه از متن مصاحبه برمی‌آید، تخلف مورد اشاره، صرفاً بروز رفتارهای سیاسی- انتخاباتی بوده که مغایر با مقررات جاری سپاه است.

  علی مطهری
  توسط علی مطهری 23

   آقای رئیسی در مسند قوه قضائیه قرار گرفته و اصلاحاتی را در این دستگاه آغاز کرده است. ایشان باید کارش را به نهایت برساند. این که افراد از این شاخه به آن شاخه می‌پرند کار درستی نیست.

  محمد مهاجری
  توسط محمد مهاجری 24

  اصلاح‌طلبان خیلی دوست دارند که آقای رئیسی در انتخابات شرکت کند، چرا که یک فضای دو قطبی جدی در کشور راه می‌افتد. اگر آقای رئیسی نباشد و دیگر کاندیداها باشند، دوقطبی شکل نخواهد گرفت، اصلاح‌طلب‌ها فقط در یک فضای دو قطبی شدید می‌توانند کنشگری داشته باشند، به همین دلیل دوست دارند آقای رئیسی بیاید ولو اینکه در انتخابات پیروز نشوند. یعنی دو قطبی‌ را شکل دهند که در آن دو قطبی بتوانند آقای رئیسی را به چالش بکشند؛ اما باید دید تحلیل آقای رئیسی چیست؛ آیا حاضر خواهد بود که در  انتخابات مشارکت کند.

  قاسم میرزایی
  توسط قاسم میرزایی 25

  آقای رئیسی روند بسیار خوبی را پیش گرفته؛ اسمش بر سر زبان‌ها است، نه می‌گوید می‌آید و نه می‌گوید نمی‌آید تا تکلیف را روشن نمی‌کند که به نظر من بازی خوبی را پیش گرفته است. اما اگر آقای رئیسی کاندیدا نشود و نیاید تغییرات دیگری صورت می‌گیرد. آقای قالیباف و مجموعه این افراد مانند آقای رضایی کنار نمی‌روند.

  سید محمد حسینی
  توسط سید محمد حسینی 26

  به نظر می رسد مهمترین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ شخص آیت الله رییسی است و همگان منتظر هستند که ایشان حضور و کاندیداتوری خود را رسما اعلام کند هم جبهه نیروهای انقلاب و هم کاندیداهایی که در این عرصه ورود پیدا کرده اند و هم جبهه اصلاحات که می خواهند ببینند گزینه نهایی اصولگرایان چه کسی است‌، تا بر اساس آن آرایش انتخاباتی بگیرند. بخش عمده مردم نیز منتظرند تا با ورود و انتخاب ایشان تحولی اساسی و به نفع مردم در قوه مجریه صورت گیرد.

  عبدالله رمضان زاده
  توسط عبدالله رمضان زاده 27

  ورود نظامیان به سیاست موجب شکاف و اختلاف درونی آنها و ضربه به امنیت ملی است.

  جواد امام
  توسط جواد امام 28

  مسئولین محترم ⁧سپاه پاسداران⁩، صرف نظر از درست یا غلط بودن خبر تخلف آقای ⁧سعید محمد⁩ بهتر است درخصوص وضعیت استخدامی‌ ایشان از کارمندی به نظامی و اخذ درجه سرتیپ ۲ شفافسازی نموده و توضیح دهند ایشان هنگام پذیرش مسئولیت قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)نظامی نبودند؛ ‏چگونه به یکباره ⁧مدرج⁩ شدند!؟

  عزت الله یوسفیان
  توسط عزت الله یوسفیان 29

  زمینه خدمت فراهم شود مسلما لاریجانی برای خدمت می‌آید اما وقتی زمینه‌ها مساعد نباشد، بعید است داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری شود زیرا او از آن دسته افراد نیست که خودش را به آب و آتش بزند که رای بیاورد و رییس جمهوری شود. لاریجانی از داوطلبانی است که هدفش رای نیست بلکه خدمت است.

  عزت الله ضرغامی
  توسط عزت الله ضرغامی 30

  یارانه‌های نقدی که من در ذهنم است، ادامه همین سیستم یارانه‌هاست حتی باید متناسب با تورم افزایش داشته باشد. نگاه من برای این که تورم ایجاد نشود، سبد کالاست. منظور من کارت اعتباری است.

  درباره اینستاگرام من به طور رسمی اعلام کردم که با فیلترینگ اینستاگرام مخالف هستم. آسیب های آن را می دانم، اشکالات آن را می‌دانم اما معتقدم امروز بخش زیادی از مردم با اینستاگرام کار می‌کنند.

   

  آخرین تحلیل‌ها از انتخابات 1400

  آنکه یارانه می‌داد، بازمی‌گردد؟ / سال آینده یارانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود؟

  «تدبیر و امید» در میانه موجِ تحریم / آیا روحانی می‌توانست بهتر عمل کند؟

  کارنامه اقتصادی احمدی‌نژاد / ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی چه شد؟

  کارنامه اقتصادی یک دولت سیاسی / کارنامه اقتصادی اصلاحات قابل دفاع است؟

  کارنامه ۸ ساله دولت سازندگی / چه کسی پای نظامیان را به اقتصاد باز کرد؟

  کارنامه اقتصادی کابینه جنگ / اقتصاد ایران زمان جنگ شرایط بهتری داشت یا الان؟

  آخرین اخبار مرتبط


  مستقل هستم و نمی‌خواهم در فهرست اصلاح‌طلبان باشم

  محسن رهامی به عنوان داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: آقای لاریجانی فعلا اعلام حضور نکرده است و در فهرست جریان‌های اصلاح‌طلب هم مطرح نیست.
  بیشتر بخوانید

  واکنش‌ها به مصوبه شورای نگهبان/ حذف برخی چهره‌های شاخص انتخابات؟

  مصوبه شورای نگهبان در مورد شرایط نامزدها برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری، واکنش‌هایی را برانگیخته است و برخی گمانه‌زنی‌ها بر این مبنا قرار دارند که…
  بیشتر بخوانید

  شعار من این است؛ «ضرغامی، روحانی نیست»

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به عملکرد نامناسب دولت گفت: کسانی که در هشت سال دولت آقای روحانی روی کار آمدند و کسانی…
  بیشتر بخوانید

  نظرات


  مخاطب گرامی توجه فرمایید:
  نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.