کاندیدای احتمالی

عزت‌اله ضرغامی

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری 1400

تاریخ تولد
متولد 1338 | 62 سال
شهر تولد
تهران
مدرک تحصیلی
 • لیسانس مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • فوق لیسانس مدیریتدانشگاه آزاد
 • سمت فعلی
  عضو شورای عالی فضای مجازی
  گرایش حزبی
  اصولگرا
  عزت‌اله ضرغامی در یک نگاه

  «بازیکن روی نیمکت» وارد زمین می‌شود؟

  چرا عزت‌اله ضرغامی کاندید ریاست جمهوری شد؟

  چرا عزت‌اله ضرغامی کاندید ریاست جمهوری شد؟

  خودش را سرباز نظام می‌داند و آماده است که اگر لازم شد وارد زمین شود. حالا این زمین بازی می‌خواهد ریاست سازمان صدا و سیما باشد یا ریاست بر قوه مجریه. این تعبیری است که عزت‌اله ضرغامی درباره خودش به کار برده و گفته «خودم را بازیکن روی نیمکت نظام می‌دانم که اگر روزی لازم باشد به داخل زمین می‌روم و بازی می‌کنم. این نیمکت‌نشینی برای هر کاری است و در هر شرایط و موقعیتی که اقتضا کرد خدمتی را انجام دهم، آماده‌ام.»

  اما نیمکت‌نشین نظام بودن تنها تعبیری نیست که ضرغامی برای خود به کار برده. او در مدتی که برای ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام آمادگی کرده، شعارهای زیادی داده. یکبار می‌گوید عاشق چگواراست و «یک موی چه‌گوارا را به هزار مدعیِ نماز شب خوانی که خیرشان به مردم نمی‌رسد و ظلم می‌کنند» نمی‌دهد. یکبار می‌گوید شعارش « نان، مسکن، آزادی» است و بار دیگر می‌گوید شعارش «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» است. یکبار هشتگ می‌زند «من خاکستری‌ام» و می‌گوید اصلا این شعار من است.

  جدای از این شعارها، او حرف‌های اقتصادی هم می‌زند. از اصلاح نظام میالیاتی و بانکی گرفته تا بهبود معیشت و بحث یارانه‌ها. توضیحات و وعده‌هایی کلی. اظهاراتش نشان می‌دهد نه برنامه منسجمی دارد و نه سازوکاری برای این حضور دارد. شاید هم دلیلش این باشد که فقط اعلام حضور کرده تا در وقت لازم به نفع یکی از کاندیداها کنار برود و به نیمکت ذخیره برگردد. مثلا به نفع فردی مانند ابراهیم رئیسی که شانس اجماع و رای بیشتری هم دارد. چراکه ضرغامی خوب می‌داند که نه پایگاه رای سیاسی دارد و نه رای مردمی را. پس شاید ترجیح داده که وارد کارزار انتخابات شود، خودش نشان دهد. شعارهای تند و مصاحبه‌های جنجالی داشته باشد و با این کارها شانس خود برای بازی در زمین جدید را فراهم کند. مثلا پستی در دولت آینده یا بازگشت به سازمان صدا و سیما. جایی که ۱۰ سال ریاست آن را بر عهده داشت. گویا او از نشستن روی نیمکت ذخیره خسته شده و می‌خواهد به زمین برگردد. حالا یا صداوسیما یا زمینی در دولت بعدی.

  + عضو شورای عالی فضای مجازی 1393 تا اکنون

  حضور ضرغامی در این شورا هم گاهی حاشیه‌ساز شد. مانند جدال کلامی او و حسن روحانی در یکی از این جلسات که سبب شد روحانی جلسه را ترک کند. روحانی بعد از آن برای مدتی در جلسات شورای عالی فضای مجازی حاضر نشد.

  + رئیس سازمان صدا و سیما 1383 تا 1393

  عزت‌اله ضرغامی بعد از علی لاریجانی، برای ۱۰ سال رئیس سازمان صدا و سیما بود. برخی درباره عملکرد او در این دوران به ایجاد شبکه‌های سراسری مثل نسیم، پویا، آی فیلم و … اشاره می‌کنند. و برخی دیگر انتقاداتی جدی به عملکرد او دارند. مانند موضع‌گیری‌های صدا و سیما درباره وقایع سال ۸۸ و پخش اعترافات تلویزیونی متهمان که البته او گفته با هماهنگی کامل انجام شده است. ماجرایی که بعدا سبب شد در سال ۹۱ از طرف اتحادیه اروپا به دلیل نقش حقوق شهروندان ایرانی تحریم شود.  البته او در سال ۹۳ نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر را دریافت کرد.

  + معاون امور مجلس و استان‌های صدا و سیما 1379 تا 1383

  + معاون وزیر دفاع در امور مجلس 1376 تا 1379

  + معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد 1374 تا 1376

  + معاون وزارت فرهنگ و ارشاد در امور مجلس 1373 تا 1374

  سرخط خبرهای انتخاباتی


  سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور گفت: افرادی که واجد شرایط ثبت‌نام هستند شرکت کنند و افرادی که واجد شرایط نیستند، شرکت نکنند. ملاک برای بررسی صلاحیت‌ها مصوبه شورای نگهبان است. 

  تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که متعهد می‌شوم به حق حاکمیت ملت خیانت نکنم. همچنین گفته می‌شود بزرگان اصلاحات از جهانگیری برای داوطلب شدن دعوت کرده‌اند. برخی منابع نزدیک به آذری‌جهرمی نیز اطلاع دادند او امروز ثبت‌نام می‌کند.

  چهارمین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ادامه دارد. سیدمصطفی تاج‌زاده، فریدون عباسی و علیرضا افشار از جمله چهره‌های شاخصی هستند که امروز ثبت‌نام کردند. یکی از چهره‌های نزدیک به قالیباف گفته است که وی در صورت حضور سیدابراهیم رئیسی، ثبت‌نام نخواهد کرد.

  چهارمین روز نام‌نویسی از داوطلبان پاستورنشینی آغاز شد و پیش‌بینی می‌شود امروز چهره‌هایی نظیر سیدابراهیم رئیسی، علی لاریجانی و علی‌اکبر صالحی به ستاد انتخابات مراجعه کنند.

  علی اکبر صالحی،رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: اگر تصمیم قطعی به کاندیداتوری گرفتم به صورت مستقل در انتخابات حاضر خواهم بود و در این صورت فردا یا پس فردا به وزارت کشور مراجعه می‌‌کنم.


  محمدعلی ابطحی
  توسط محمدعلی ابطحی 1

  آقای ظریف اگر کاندیدا می‌شد بیشترین رای را داشت. به هرحال ایشان قبول نکرد و بیانیه داد. اما ای کاش با چنان‌ شخصیتی با مردم حرف می‌زد که در تراز مردم ایران و خودش بود و دلواپسان اقلیت پر سروصدا را مخاطب قرار نمی‌داد.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 2

  همه کاندیداهای جبهه اصلاحات ایران برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ ثبت‌نام می‌کنند و تصمیم‌گیری این جبهه برای رسیدن به کاندیدای واحد به بعد از ایام ثبت‌نام موکول شد.

  حداد عادل
  توسط حداد عادل 3

  ما عدۀ بسیاری از این افراد را چهره‌های شریف و محترمی می‌دانیم که به آن‌ها احترام می‌گذاریم، اما هیچکس به اندازه رئیسی قدرت ایجاد اجماع و وحدت ندارد و همین موضوع شرط پیروزی است.

  رسول جعفریان
  توسط رسول جعفریان 4

  تا آنجا که می‌دانم لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری قطعی شده است. امیدوارم این خبر تایید شود. آمدن علی لاریجانی به صحنه انتخابات می‌تواند به معنای حضور دو گفتمان متفاوت باشد. او تجربه کافی در سیاست داخلی و خارجی دارد و قابل مقایسه با دیگران نیست.

  محمود صادقی
  توسط محمود صادقی 5

  نامزدی در انتخابات حق همه است؛ اما انتخابات زمانی معنا می‌یابد که رقابتی و عادلانه باشد؛ اینکه فعالیت‌های رئیس یک قوه، که بنای نامزدی داشته از ماهها پیش از انتخابات دستمایه تبلیغات روزمره در رسانه‌ی رسمی کشور شود، هم عدالت او و هم عادلانه بودن رقابت انتخاباتی زیر سؤال می‌رود.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 6

  نوشته‌های ⁧ظریف⁩ در پاسخ به دعوت او‌ برای نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰، بیش از همه گویای موقعیت و بزنگاه خطیر ایران امروز است. بزنگاهی سخت که برای عبور از آن باید دولت عاقلی بر مصدر امور باشد.

  محمدجواد ظریف
  توسط محمدجواد ظریف 7

  در تنهایی‌های خود بسیار اندیشیده‌ام، کاستی‌های خودم و شرایط دشوار و پرتنش داخلی و خارجی را صادقانه سنجیده‌ام و در پایان به این قناعت وجدانی رسیده‌ام که آمدنم با توجه به دلواپسی‌هایی که در این هشت سال و بویژه از نوروز امسال به قیمت تخریب انسجام و خودباوری ملی و امید و اعتماد مردم به نمایش گذاشته‌ شد به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست. اکنون که خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌ام آسوده شده، تقاضا می‌کنم به اولویت خودشان که کسب قدرت داخلی است بپردازند و بگذارند ما هم به اولویت خودمان که پاسداری از منافع ملی و رهانیدن مردم از تحریم‌های ستم‌بار آمریکاست تمرکز کنیم.

  محمود احمدی‌نژاد
  توسط محمود احمدی‌نژاد 8

  در صورت رد صلاحیت، از هم‌اکنون اعلام می‌دارم که انتخابات را تایید نمی‌کنم و در آن شرکت نخواهم کرد. البته در صورت رد صلاحیت و در نتیجه عدم دخالت در انتخابات، با اجتماع اعتراضی و یا اعمال خشونت موافق نیستم.

  عزت الله یوسفیان ملا
  توسط عزت الله یوسفیان ملا 9

  آمدن لاریجانی به طور کل منتفی است. لاریجانی کسی نیست که برای رای آوری یا حضور در انتخابات خودش را به آب و آتش بزند ما بارها روند مناظرات را شاهد بودیم و این چنین رفتارها از جنس علی لاریجانی نیست.

  علیرضا خامسیان
  توسط علیرضا خامسیان 10

  عارف هنوز برای کاندیداتوری به جمع‌بندی نرسیده است. اطلاعی ندارم که اخیرا آقای عارف با آقای خاتمی دیداری داشته یا نه، ولی این را می‌دانم که شخص آقای خاتمی خیلی در این دوره نمی‌خواهد به عنوان فرد تاثیرگذار ورود کند.

  احمد امیرآبادی
  توسط احمد امیرآبادی 11

  با اطلاع می‌گویم، که رهبری هیچ منعی برای حضور رییسی در انتخابات ایجاد نکرده‌اند، بنابراین باید از او بخواهیم شرکت کند.

  مصطفی میرسلیم
  توسط مصطفی میرسلیم 12

  به نظر من در شان رئیس قوه نیست که در صحنه حاضر شود و خواهان ریاست دیگری باشد. من نمی گویم که قابلیت ندارند اما هنوز کار خود را تمام نکردند. آقای رئیسی با قابلیت های بسیار خوبی که دارد حیف است تجربیات خوب شان در قوه قضاییه ادامه پیدا نکند.

  مصطفی پورمحمدی
  توسط مصطفی پورمحمدی 13

  رئیسی تا الان حرفی مبنی بر حضور در انتخابات نزده؛ اما مخالفتی هم نکرده‌اند. ولی حضور ایشان به شدت بسته به شرایط است. علی‌الخصوص که ایشان مسئولیتی انتصابی دارند و بدون رضایت رهبری هم نمی‌تواند مسئولیت خود را رها کند.

  سید حسین نقوی حسینی
  توسط سید حسین نقوی حسینی 14

  اگر رییسی بیاید هم آقای قالیباف هم آقای جلیلی و به بیانی همه اینها به او کمک می‌کنند اما اینکه چگونه به رییسی کمک کنند به تقسیم کار خودشان بستگی دارد.

  محمد ناظمی اردکانی
  توسط محمد ناظمی اردکانی 15

  روی آقای رئیسی اجماع وجود دارد ولی روی سایر کاندیداها تا آنجایی که  رصد و بررسی شده اجماع نیست، هم آرای مخالف و هم آرای موافق دارند. بستگی دارد به اینکه احیانا آقای رئیسی به عرصه نیایند یک رقابت درونی انجام شود که نهایتا روی یک نفر یا چند نفر اجماع صورت بگیرد،

  ابراهیم رسولی
  توسط ابراهیم رسولی 16

  گرچه برخی از نزدیکان قالیباف اعلام کردند او منتظر شکل‌گیری فضای انتخابات و بررسی همه جانبه فضا است؛ ولی به نظر می‌رسد قالیباف تصمیم خود را در ایام ثبت‌نام داوطلبان خواهد گرفت.

  محمد ناظمی اردکانی
  توسط محمد ناظمی اردکانی 17

  کمتر دیدم که از سوی اصولگرایان برای آقای قالیباف فراخوانی باشد یا دعوتی برای حضور ایشان صورت بگیرد چون از ایشان در آن جایگاه حمایت می‌کنند که موفق باشند و بتوانند مجلس را به خوبی راهبری کنند تا تنقیح و پالایش قوانین صورت گیرد و در عین حال قوانینی به تصویب برسد که بتواند راه‌گشا برای دولت آینده باشد.

  محمدرضا تاجیک
  توسط محمدرضا تاجیک 18

  امثال آقای قالیباف و رئیسی هستند که بتوانند یک تلفیقی در پس و پشت قضیه ایجاد کنند تا با یک تجمیع نیروها و با یک توافق و یک تقسیم قدرتی در آینده بتوانند این نیروهای مختلف را یک جا تجمیع کنند و یک گزینه واحد را ایجاد کنند. اما ذیل آن گزینه واحد در دولت یک دولت ائتلافی ترکیبی را ایجاد کنند و یک تقسیم قدرتی را داشته باشند. اینها گزینه‌های متفاوتی است که در میان آنها وجود دارد.

   حسین نقوی حسینی
  توسط حسین نقوی حسینی 19

  همه کاندیداهای مطرح در جریان اصولگرایی می آیند چون همه آنها روی آقای رییسی اجماع دارند اما روی بقیه کاندیداها چنین اجماعی شکل نمی‌گیرد. از نگاه بنده بسیار دشوار و حتی بعید است که به عنوان مثال آقای فریدون عباسی به نفع محسن رضایی کنار بکشد یا محسن رضایی به نفع آقای قالیباف کنار بکشد.

  محمد ناظمی اردکانی
  توسط محمد ناظمی اردکانی 20

  بنده در جامعه اسلامی مدیران حضور دارم و در عین حال نظر شخصی بنده این است که تصمیم دارم با آقای رئیسی رقابت انتخاباتی نداشته باشم.

  مصطفی میرسلیم
  توسط مصطفی میرسلیم 21

  به نظر من در شان رئیس قوه نیست که در صحنه حاضر شود و خواهان ریاست دیگری باشد. قالیباف در زمینه‌های اجرایی اقدامات خوبی انجام داده است که البته همه آنها قابل دفاع نبوده و برخی از خلاف‌ها در فعالیت‌های اجرایی ایشان صورت گرفته است. قالیباف قول‌هایی در مجلس به ما داده است و با توجه به این که مجلس در راس امور قرار دارد اگر کار قانونگذاری را صحیح انجام دهد و نظارت درست انجام شود شاهد این همه نابه‌سامانی نخواهیم بود.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 22

  تاکنون ۱۱ نفر از فهرست ۱۴ نفره نامزدهای نهایی اصلاح‌طلبان برنامه خود را به اعضای مجمع ارائه کرده‌اند. در این میان خبری از ظریف که نفر اول فهرست اصلاح‌طلبان است نیست.

  سعید محمد
  توسط سعید محمد 23

  مهم‌ترین برنامه‌های من به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری برای بازار سرمایه، ایجاد تالار بین‌الملل بورس است. بورس ایران باید به بورس‌ جهانی متصل شود. در حال حاضر در منطقه آزاد کیش یک تالار بین الملل بورس پیش‌بینی شده است. از این طریق می‌توان ایرانی‌های مقیم خارج از کشور را برای سرمایه‌گذاری در بورس ایران ترغیب کرد.

   

  منوچهر متکی
  توسط منوچهر متکی 24

  احتمال آمدن رییسی بر اساس شواهد و درخواست‌هایی که از او صورت گرفته، در طیف‌ها و گروه‌های مختلف روز به روز در حال افزایش است.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 25

  ‏مگر می‌شود یک نیروی نظامی شناخته شده کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود و‌ تصمیم او را شخصی و فردی تلقی کرد؟
  ‏چرا هم قانون اساسی و هم بنیانگذار جمهوری اسلامی به صراحت نظامیان را از هر گونه ورود به قدرت و سیاست و انتخابات بر حذر داشته است؟

  منوچهر متکی
  توسط منوچهر متکی 26

  در شورای وحدت به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که آقای رییسی کاندیدای اصلح ریاست‌جمهوری هستند. امیدواریم به زودی از زبان خود وی اعلام کاندیداتوری را بشنویم و شاهد ثبت‌نام او باشیم. آقای لاریجانی تحت هیچ شرایطی نامزد شورای وحدت نیست.

  حسین دهقان
  توسط حسین دهقان 27

  احمدی نژاد از اسکله‌هایی سخن می‌گوید که دولت بر آن‌ها نظارتی ندارد. من این را قبول ندارم. اگر اسکله‌ای وجود دارد که از آنجا قاچاق می‌شود یا دولت بر آن حاکم است یا نیست؟ اگر حاکم است باید محکم جلوی این کار را بگیرد.

  حسین کنعانی مقدم
  توسط حسین کنعانی مقدم 28

  احمدی‌نژاد مانور سیاسی می‌دهد، اما می‌داند که ممکن است در انتخابات آینده صلاحیتش تایید نشود؛ اما رای خود را جمع می‌کند برای اینکه از فرد دیگری حمایت کند. دوم اینکه به نظر می‌آید به دنبال فضاسازی است که خودش را به عنوان یک اپوزیسیون داخلی مطرح کند و آرای خاکستری را به سمت خودش سرازیر کند، یعنی هر کسی مخالف نظام اسلامی می‌گوید باید برویم به احمدی نژاد رای بدهیم چرا که بهتر از این اپوزیسیون داخلی پیدا نمی‌کنیم که موقعیت و جایگاه نیز داشته باشد. احمدی نژاد خودش را به یک تله انفجاری وارد می‌کند که ممکن است به مرگ سیاسی‌اش ختم شود .

  محسن رفیق دوست
  توسط محسن رفیق دوست 29

  سعید محمد را نمی شناسم. اصلا از کجا پیدا شد. یکی از شرایط ریاست جمهوری این است که رجل سیاسی و مذهبی باشد و او نیست. با تصویب قانون انتخابات اوت می‌شود. من با اکثر مسئولان سپاه که صحبت کردم از او حمایت نمی‌کردند. من الان در سپاه نیستم و اخبار را دنبال می‌کنم. تا اینجا مساله عزل او بیشتر تایید شده است. نپرسیدم که موضوع تخلف چه بوده، چون می‌دانستم که رجل سیاسی و مذهبی نیست و جایگاهی پیدا نمی‌کند.

  محمداسماعیل کوثری
  توسط محمداسماعیل کوثری 30

  به نظرم آقای رئیسی اگر کاندیدا شوند گزینه اول و اجماعی نیروهای انقلاب خواهد شد اما باید صبر کرد و دید چه پیش می‌آید.

  وعده های انتخاباتی

  1

  یارانه‌ها را متناسب با تورم افزایش می‌دهم

  2

  کارت اعتباری برای سبد کالا به مردم می‌دهم

  3

  ساختارهای فسادآمیز را از بین می‌برم

  4

  خدمات رفاهی مسکن مهر را راه‌اندازی می‌کنم

  5

  برنامه‌ای برای امنیت غذایی تدوین می‌کنم

  6

  مدیریت جهادی و شجاعانه و معطوف به حل مسائل را در دستور کار قرار می‌دهم

  7

  زیر میز ساختار‌های ناکارآمد می‌زنم

  آخرین تحلیل‌ها از انتخابات 1400

  آنکه یارانه می‌داد، بازمی‌گردد؟ / سال آینده یارانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود؟

  «تدبیر و امید» در میانه موجِ تحریم / آیا روحانی می‌توانست بهتر عمل کند؟

  کارنامه اقتصادی احمدی‌نژاد / ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی چه شد؟

  کارنامه اقتصادی یک دولت سیاسی / کارنامه اقتصادی اصلاحات قابل دفاع است؟

  کارنامه ۸ ساله دولت سازندگی / چه کسی پای نظامیان را به اقتصاد باز کرد؟

  کارنامه اقتصادی کابینه جنگ / اقتصاد ایران زمان جنگ شرایط بهتری داشت یا الان؟

  آخرین اخبار مرتبط


  صلاحیت‌ها بر اساس مصوبه شورای نگهبان بررسی می‌شود

  سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور گفت: افرادی که واجد شرایط ثبت‌نام هستند شرکت کنند و افرادی که واجد شرایط نیستند،…
  بیشتر بخوانید

  اظهارات جنجالی تاجزاده در وزارت کشور/ احتمال ثبت‌نام آذری‌جهرمی

  مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که متعهد می‌شوم به حق حاکمیت ملت خیانت نکنم. همچنین گفته می‌شود بزرگان اصلاحات از…
  بیشتر بخوانید

  چهارمین روز ثبت‌نام‌ها/ تاجزاده و عباسی داوطلب ریاست‌جمهوری شدند

  چهارمین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه دارد. سیدمصطفی تاج‌زاده، فریدون عباسی و علیرضا افشار از جمله چهره‌های شاخصی هستند که امروز ثبت‌نام کردند.
  بیشتر بخوانید

  نظرات


  مخاطب گرامی توجه فرمایید:
  نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.