محمدباقر قالیباف

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری 1400

تاریخ تولد
متولد شهریور 1340 | 60 سال
شهر تولد
طرقبه
مدرک تحصیلی
 • دکتری جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس
 • سمت فعلی
  رئیس مجلس یازدهم
  گرایش حزبی
  اصولگرا
  محمدباقر قالیباف در یک نگاه

  قصه ناتمام ریاست‌جمهوری فرمانده

  زندگی سیاسی محمدباقر قالیباف

  کت و شلوار سفید بر تن و حلقه عروسی به انگشت. مردی با لبخند از خط عابر پیاده رد می‌شود؛ اما چراغ عابران قرمز است. این عکس یک روزنامه شرق در سال ۸۴ با چهره «محمدباقر قالیباف» فرمانده لشکر پنج نصر خراسان در سال ۶۱ فاصله زیادی دارد. فرماندهی ۲۱ ساله و اهل طرقبه مشهد که زمانی لباس خاکی به تن داشت، سال ۷۳ لباس فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیاء و سه سال بعد یونیفرم نیروی هوایی سپاه را پوشید. اما روز اول کاری دریافت بسیاری از اصطلاحات فنی پروازی را نمی‌داند. پس رفت و خلبان شد.

  اما همه این‌ها دلیل نمی‌شود که به قول خودش «پای کار» نباشد و همزمان با درگیری‌های تیر ۷۸ در کوی دانشگاه وقتی می‌بیند معترضان به سمت بیت رهبری حرکت می‌کنند، همچنان خود را نه فرمانده نیروی هوایی سپاه، بلکه یک سرباز می‌بیند و به قول خودش می‌گوید:«روی یک موتور ۱۰۰۰ با یک چوب ایستادم که کف خیابان را جمع کنم.»

  اما انتخابات سال ۸۴ سبب می‌شود که سردار، لباس رزم از تن در بیاورد و کت و شلوار شکلاتی ‌بپوشد و پوسترش را به در و دیوار شهر آویزان کند. حتی گفته می‌شد که در این دوره او حمایت بالایی‌ها را دارد. اما کمی مانده به انتخابات ورق برگشت و او نفر چهارم این کارزار شد.

  سال ۹۲ هم اوضاع برای قالیباف مساعد نیست. به خصوص وقتی که در مناظره‌های انتخاباتی، روحانی ماجرای کوی دانشگاه را یاد او آورد و گفت: «من سرهنگ نیستم حقوق‌دانم.» این تیر خلاص روحانی به قالیباف بود. او باز هم انتخابات را باخت.

  سال ۹۶ او با چهره جدیدی وارد می‌شود. نه با کت و شلوار سفید و نه با آن شعارهای سال ۹۲. او این بار ساده‌تر از قبل وارد شده و می‌گوید نماینده ۴ درصدی‌ها نیست. اما این بار هم به روحانی می‌بازد. هم در تعداد آرا و هم در مناظره‌ها. آنجایی که روحانی به او می‌گوید: «آقای قالیباف، اگر سال ۸۴ من مردانگی نکرده بودم، شما الان اینجا نبودید.» باز هم در آستانه رای‌گیری ورق برگشت و این بار سردار قالیباف پیراهنی کرم و گشاد و شلوار ۶ جیب به تن کرد و به نفع حجت‌الاسلام رئیسی کنار کشید.

  قالیباف بالاخره به ریاست یکی از قوا رسید. اما گویا او فقط ریاست بر قوه مجریه را می‌خواهد. برای همین است که درست در میانه کرونا، با لباسی غیررسمی به سفرهای استانی می‌رود و پروژه افتتاح می‌کند. اما کار او این بار از همیشه سخت‌تر است. اگر رئیسی وارد انتخابات شود، او باز هم باید به نفع او کنار برود؟

  + رئيس مجلس شورای اسلامی 1398 تا تاکنون

  از حضور قالیباف در مجلس کمتر از دو سال می‌گذرد، اما در همین دوره او بارها علنا به مخالفت با دولت پرداخته و برخی معتقدند قوانینی که تاکنون در مجلس یازدهم تصویب شده در راستای کمک به او برای رسیدن به زیاست قوه مجریه است.

  + شهردار تهران 1384 تا 1396

  سال ۸۴ قالیباف جای محمود احمدی‌نژاد به شهرداری تهران رفت و چهار دوره یعنی ۱۲ سال در این سمت ماند. دورانی دورانی پر از فراز ونشیب و پرحاشیه. هم برای او و اطرافیانش و هم برای تهران.

  در اولین دوره سایت شهرداری‌های جهان، قالیباف را به‌عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا معرفی کرد. فردی که سبک مدیریت جهادی را راه‌اندازی کرده بود.

  در کنار ساخت و افتتاح پروژه‌های عمرانی بسیار بزرگ و زیاد، مسائل و ابهامات مالی زیادی هم درباره او مطرح است. مجلس در سال ۹۵ قرار بود طرح تحقیق و تفحص مجلس را اجرا کند که نکرد.

  + رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز 1383 تا 1384

  قالیباف این حکم را از محمد خاتمی گرفت و در این دوره دادگاه ویژه جرایم قاچاق کالا و ارز را راه‌اندازی کرد و چند اسکله که برای قاچاق کالا استفاده می‌شد را شناسایی کرد.

  + فرمانده نیروی انتظامی ایران 1378 تا 1383

  مهم‌ترین اقدام قالیباف در این دوره راه‌اندازی پلیس ۱۱۰ است. از دیگر اقدامات او در این دوره، دستگیری برخی از روشنفکران، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی بود. به گفته قالیباف برخی از افرادی که دستگیر شدند «فعالیت‌های ضد فرهنگی داشتند که در چارچوب نظام اسلامی نبود.»
  راه‌اندازی پلیس امنیت اخلاقی از دیگر اقدامات اوست.

  + فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران 1376 تا 1378

  مهمترین رویداد این سالها ماجرای ۱۸ تیر ۷۸ و حمله به کوی دانشگاه است. از آن زمان تاکنون نقش قالیباف و نیروهای تحت فرماندهیاش در حمله به کوی دانشگاه بارها مطرح شده است. در همین دوره بود که روزنامه کیهان نامه محرمانه عدهای از فرماندهان سپاه به خاتمی را منتشر کرد که در آن نامه اعلام کرده بودند«کاسه صبر» آنها لبریز شده و «اگر دولت ناآرامیها را کنترل نکند» وارد عمل میشود. اقداماتی که سال ۹۶ روحانی آن را حمله گازانبری خواند. البته خود قالیباف هم در گفتگویی اعلام کرده که در آن زمان با یک موتور ۱۰۰۰ «ایستادم کف خیابان که اگر لازم باشد بیاییم و چوب بزنیم. افتخار هم میکنیم که جزو چوبزنها باشیم.»

  + فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا 1371 تا 1376

  گفته می شود که قالیباف در این دوره پروژه‌های مختلفی را اجرا کرده است. ساخت سازه‌های دریایی خلیج فارس و سد کرخه، راه‌آهن مشهد – سرخس، گازرسانی به پنج استان مرکزی و غربی از جمله این موارد است.

  + فعالیت در سپاه پاسداران و فرماندهی لشکر نصر خراسان 1357 تا 1361

  سرخط خبرهای انتخاباتی


  علی اکبر صالحی،رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: اگر تصمیم قطعی به کاندیداتوری گرفتم به صورت مستقل در انتخابات حاضر خواهم بود و در این صورت فردا یا پس فردا به وزارت کشور مراجعه می‌‌کنم.

  حسن روحانی،رئیس جمهور گفت: تهمت زدن و دروغ گفتن برای گدایی رای بدترین کار است.

  محمد مهاجری،فعال رسانه‌ای اصول‌گرا اعلام کرد که علی لاریجانی قطعا در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام می‌کند.

  سومین روز از ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ امروز آغاز شد و تا ساعت ۱۸ ادامه می یابد. تا این لحظه در سومین روز ثبت نام چهره هایی چون علی مطهری،محمود صادقی و رامین مهمانپرست در ستاد انتخابات حضور یافتند و ثبت نام کردند.

  ملک‌زاده، معاون گردشگری دولت دهم و محمد جهرمی وزیر کار دولت نهم امروز ثبت‌نام کردند. آذر منصوری نیز اعلام کرد که همه کاندیداهای جبهه اصلاحات ثبت‌نام می‌کنند. حزب موتلفه هم از تصمیم برای ثبت‌نام بادامچیان و نیکنام خبر داد.


  محمدعلی ابطحی
  توسط محمدعلی ابطحی 1

  آقای ظریف اگر کاندیدا می‌شد بیشترین رای را داشت. به هرحال ایشان قبول نکرد و بیانیه داد. اما ای کاش با چنان‌ شخصیتی با مردم حرف می‌زد که در تراز مردم ایران و خودش بود و دلواپسان اقلیت پر سروصدا را مخاطب قرار نمی‌داد.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 2

  همه کاندیداهای جبهه اصلاحات ایران برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ ثبت‌نام می‌کنند و تصمیم‌گیری این جبهه برای رسیدن به کاندیدای واحد به بعد از ایام ثبت‌نام موکول شد.

  حداد عادل
  توسط حداد عادل 3

  ما عدۀ بسیاری از این افراد را چهره‌های شریف و محترمی می‌دانیم که به آن‌ها احترام می‌گذاریم، اما هیچکس به اندازه رئیسی قدرت ایجاد اجماع و وحدت ندارد و همین موضوع شرط پیروزی است.

  رسول جعفریان
  توسط رسول جعفریان 4

  تا آنجا که می‌دانم لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری قطعی شده است. امیدوارم این خبر تایید شود. آمدن علی لاریجانی به صحنه انتخابات می‌تواند به معنای حضور دو گفتمان متفاوت باشد. او تجربه کافی در سیاست داخلی و خارجی دارد و قابل مقایسه با دیگران نیست.

  محمود صادقی
  توسط محمود صادقی 5

  نامزدی در انتخابات حق همه است؛ اما انتخابات زمانی معنا می‌یابد که رقابتی و عادلانه باشد؛ اینکه فعالیت‌های رئیس یک قوه، که بنای نامزدی داشته از ماهها پیش از انتخابات دستمایه تبلیغات روزمره در رسانه‌ی رسمی کشور شود، هم عدالت او و هم عادلانه بودن رقابت انتخاباتی زیر سؤال می‌رود.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 6

  نوشته‌های ⁧ظریف⁩ در پاسخ به دعوت او‌ برای نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰، بیش از همه گویای موقعیت و بزنگاه خطیر ایران امروز است. بزنگاهی سخت که برای عبور از آن باید دولت عاقلی بر مصدر امور باشد.

  محمدجواد ظریف
  توسط محمدجواد ظریف 7

  در تنهایی‌های خود بسیار اندیشیده‌ام، کاستی‌های خودم و شرایط دشوار و پرتنش داخلی و خارجی را صادقانه سنجیده‌ام و در پایان به این قناعت وجدانی رسیده‌ام که آمدنم با توجه به دلواپسی‌هایی که در این هشت سال و بویژه از نوروز امسال به قیمت تخریب انسجام و خودباوری ملی و امید و اعتماد مردم به نمایش گذاشته‌ شد به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست. اکنون که خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌ام آسوده شده، تقاضا می‌کنم به اولویت خودشان که کسب قدرت داخلی است بپردازند و بگذارند ما هم به اولویت خودمان که پاسداری از منافع ملی و رهانیدن مردم از تحریم‌های ستم‌بار آمریکاست تمرکز کنیم.

  محمود احمدی‌نژاد
  توسط محمود احمدی‌نژاد 8

  در صورت رد صلاحیت، از هم‌اکنون اعلام می‌دارم که انتخابات را تایید نمی‌کنم و در آن شرکت نخواهم کرد. البته در صورت رد صلاحیت و در نتیجه عدم دخالت در انتخابات، با اجتماع اعتراضی و یا اعمال خشونت موافق نیستم.

  عزت الله یوسفیان ملا
  توسط عزت الله یوسفیان ملا 9

  آمدن لاریجانی به طور کل منتفی است. لاریجانی کسی نیست که برای رای آوری یا حضور در انتخابات خودش را به آب و آتش بزند ما بارها روند مناظرات را شاهد بودیم و این چنین رفتارها از جنس علی لاریجانی نیست.

  علیرضا خامسیان
  توسط علیرضا خامسیان 10

  عارف هنوز برای کاندیداتوری به جمع‌بندی نرسیده است. اطلاعی ندارم که اخیرا آقای عارف با آقای خاتمی دیداری داشته یا نه، ولی این را می‌دانم که شخص آقای خاتمی خیلی در این دوره نمی‌خواهد به عنوان فرد تاثیرگذار ورود کند.

  احمد امیرآبادی
  توسط احمد امیرآبادی 11

  با اطلاع می‌گویم، که رهبری هیچ منعی برای حضور رییسی در انتخابات ایجاد نکرده‌اند، بنابراین باید از او بخواهیم شرکت کند.

  مصطفی میرسلیم
  توسط مصطفی میرسلیم 12

  به نظر من در شان رئیس قوه نیست که در صحنه حاضر شود و خواهان ریاست دیگری باشد. من نمی گویم که قابلیت ندارند اما هنوز کار خود را تمام نکردند. آقای رئیسی با قابلیت های بسیار خوبی که دارد حیف است تجربیات خوب شان در قوه قضاییه ادامه پیدا نکند.

  مصطفی پورمحمدی
  توسط مصطفی پورمحمدی 13

  رئیسی تا الان حرفی مبنی بر حضور در انتخابات نزده؛ اما مخالفتی هم نکرده‌اند. ولی حضور ایشان به شدت بسته به شرایط است. علی‌الخصوص که ایشان مسئولیتی انتصابی دارند و بدون رضایت رهبری هم نمی‌تواند مسئولیت خود را رها کند.

  سید حسین نقوی حسینی
  توسط سید حسین نقوی حسینی 14

  اگر رییسی بیاید هم آقای قالیباف هم آقای جلیلی و به بیانی همه اینها به او کمک می‌کنند اما اینکه چگونه به رییسی کمک کنند به تقسیم کار خودشان بستگی دارد.

  محمد ناظمی اردکانی
  توسط محمد ناظمی اردکانی 15

  روی آقای رئیسی اجماع وجود دارد ولی روی سایر کاندیداها تا آنجایی که  رصد و بررسی شده اجماع نیست، هم آرای مخالف و هم آرای موافق دارند. بستگی دارد به اینکه احیانا آقای رئیسی به عرصه نیایند یک رقابت درونی انجام شود که نهایتا روی یک نفر یا چند نفر اجماع صورت بگیرد،

  ابراهیم رسولی
  توسط ابراهیم رسولی 16

  گرچه برخی از نزدیکان قالیباف اعلام کردند او منتظر شکل‌گیری فضای انتخابات و بررسی همه جانبه فضا است؛ ولی به نظر می‌رسد قالیباف تصمیم خود را در ایام ثبت‌نام داوطلبان خواهد گرفت.

  محمد ناظمی اردکانی
  توسط محمد ناظمی اردکانی 17

  کمتر دیدم که از سوی اصولگرایان برای آقای قالیباف فراخوانی باشد یا دعوتی برای حضور ایشان صورت بگیرد چون از ایشان در آن جایگاه حمایت می‌کنند که موفق باشند و بتوانند مجلس را به خوبی راهبری کنند تا تنقیح و پالایش قوانین صورت گیرد و در عین حال قوانینی به تصویب برسد که بتواند راه‌گشا برای دولت آینده باشد.

  محمدرضا تاجیک
  توسط محمدرضا تاجیک 18

  امثال آقای قالیباف و رئیسی هستند که بتوانند یک تلفیقی در پس و پشت قضیه ایجاد کنند تا با یک تجمیع نیروها و با یک توافق و یک تقسیم قدرتی در آینده بتوانند این نیروهای مختلف را یک جا تجمیع کنند و یک گزینه واحد را ایجاد کنند. اما ذیل آن گزینه واحد در دولت یک دولت ائتلافی ترکیبی را ایجاد کنند و یک تقسیم قدرتی را داشته باشند. اینها گزینه‌های متفاوتی است که در میان آنها وجود دارد.

   حسین نقوی حسینی
  توسط حسین نقوی حسینی 19

  همه کاندیداهای مطرح در جریان اصولگرایی می آیند چون همه آنها روی آقای رییسی اجماع دارند اما روی بقیه کاندیداها چنین اجماعی شکل نمی‌گیرد. از نگاه بنده بسیار دشوار و حتی بعید است که به عنوان مثال آقای فریدون عباسی به نفع محسن رضایی کنار بکشد یا محسن رضایی به نفع آقای قالیباف کنار بکشد.

  محمد ناظمی اردکانی
  توسط محمد ناظمی اردکانی 20

  بنده در جامعه اسلامی مدیران حضور دارم و در عین حال نظر شخصی بنده این است که تصمیم دارم با آقای رئیسی رقابت انتخاباتی نداشته باشم.

  مصطفی میرسلیم
  توسط مصطفی میرسلیم 21

  به نظر من در شان رئیس قوه نیست که در صحنه حاضر شود و خواهان ریاست دیگری باشد. قالیباف در زمینه‌های اجرایی اقدامات خوبی انجام داده است که البته همه آنها قابل دفاع نبوده و برخی از خلاف‌ها در فعالیت‌های اجرایی ایشان صورت گرفته است. قالیباف قول‌هایی در مجلس به ما داده است و با توجه به این که مجلس در راس امور قرار دارد اگر کار قانونگذاری را صحیح انجام دهد و نظارت درست انجام شود شاهد این همه نابه‌سامانی نخواهیم بود.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 22

  تاکنون ۱۱ نفر از فهرست ۱۴ نفره نامزدهای نهایی اصلاح‌طلبان برنامه خود را به اعضای مجمع ارائه کرده‌اند. در این میان خبری از ظریف که نفر اول فهرست اصلاح‌طلبان است نیست.

  سعید محمد
  توسط سعید محمد 23

  مهم‌ترین برنامه‌های من به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری برای بازار سرمایه، ایجاد تالار بین‌الملل بورس است. بورس ایران باید به بورس‌ جهانی متصل شود. در حال حاضر در منطقه آزاد کیش یک تالار بین الملل بورس پیش‌بینی شده است. از این طریق می‌توان ایرانی‌های مقیم خارج از کشور را برای سرمایه‌گذاری در بورس ایران ترغیب کرد.

   

  منوچهر متکی
  توسط منوچهر متکی 24

  احتمال آمدن رییسی بر اساس شواهد و درخواست‌هایی که از او صورت گرفته، در طیف‌ها و گروه‌های مختلف روز به روز در حال افزایش است.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 25

  ‏مگر می‌شود یک نیروی نظامی شناخته شده کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود و‌ تصمیم او را شخصی و فردی تلقی کرد؟
  ‏چرا هم قانون اساسی و هم بنیانگذار جمهوری اسلامی به صراحت نظامیان را از هر گونه ورود به قدرت و سیاست و انتخابات بر حذر داشته است؟

  منوچهر متکی
  توسط منوچهر متکی 26

  در شورای وحدت به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که آقای رییسی کاندیدای اصلح ریاست‌جمهوری هستند. امیدواریم به زودی از زبان خود وی اعلام کاندیداتوری را بشنویم و شاهد ثبت‌نام او باشیم. آقای لاریجانی تحت هیچ شرایطی نامزد شورای وحدت نیست.

  حسین دهقان
  توسط حسین دهقان 27

  احمدی نژاد از اسکله‌هایی سخن می‌گوید که دولت بر آن‌ها نظارتی ندارد. من این را قبول ندارم. اگر اسکله‌ای وجود دارد که از آنجا قاچاق می‌شود یا دولت بر آن حاکم است یا نیست؟ اگر حاکم است باید محکم جلوی این کار را بگیرد.

  حسین کنعانی مقدم
  توسط حسین کنعانی مقدم 28

  احمدی‌نژاد مانور سیاسی می‌دهد، اما می‌داند که ممکن است در انتخابات آینده صلاحیتش تایید نشود؛ اما رای خود را جمع می‌کند برای اینکه از فرد دیگری حمایت کند. دوم اینکه به نظر می‌آید به دنبال فضاسازی است که خودش را به عنوان یک اپوزیسیون داخلی مطرح کند و آرای خاکستری را به سمت خودش سرازیر کند، یعنی هر کسی مخالف نظام اسلامی می‌گوید باید برویم به احمدی نژاد رای بدهیم چرا که بهتر از این اپوزیسیون داخلی پیدا نمی‌کنیم که موقعیت و جایگاه نیز داشته باشد. احمدی نژاد خودش را به یک تله انفجاری وارد می‌کند که ممکن است به مرگ سیاسی‌اش ختم شود .

  محسن رفیق دوست
  توسط محسن رفیق دوست 29

  سعید محمد را نمی شناسم. اصلا از کجا پیدا شد. یکی از شرایط ریاست جمهوری این است که رجل سیاسی و مذهبی باشد و او نیست. با تصویب قانون انتخابات اوت می‌شود. من با اکثر مسئولان سپاه که صحبت کردم از او حمایت نمی‌کردند. من الان در سپاه نیستم و اخبار را دنبال می‌کنم. تا اینجا مساله عزل او بیشتر تایید شده است. نپرسیدم که موضوع تخلف چه بوده، چون می‌دانستم که رجل سیاسی و مذهبی نیست و جایگاهی پیدا نمی‌کند.

  محمداسماعیل کوثری
  توسط محمداسماعیل کوثری 30

  به نظرم آقای رئیسی اگر کاندیدا شوند گزینه اول و اجماعی نیروهای انقلاب خواهد شد اما باید صبر کرد و دید چه پیش می‌آید.

  آخرین تحلیل‌ها از انتخابات 1400

  آنکه یارانه می‌داد، بازمی‌گردد؟ / سال آینده یارانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود؟

  «تدبیر و امید» در میانه موجِ تحریم / آیا روحانی می‌توانست بهتر عمل کند؟

  کارنامه اقتصادی احمدی‌نژاد / ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی چه شد؟

  کارنامه اقتصادی یک دولت سیاسی / کارنامه اقتصادی اصلاحات قابل دفاع است؟

  کارنامه ۸ ساله دولت سازندگی / چه کسی پای نظامیان را به اقتصاد باز کرد؟

  کارنامه اقتصادی کابینه جنگ / اقتصاد ایران زمان جنگ شرایط بهتری داشت یا الان؟

  آخرین اخبار مرتبط


  کاندیداتوری علی اکبر صالحی؟

  علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که در حال حاضر تصمیم قطعی و نهایی برای کاندیداتوری نگرفته ولی در حال بررسی این موضوع…
  بیشتر بخوانید

  روحانی: دروغ گفتن برای گدایی رای بدترین کار است

  رئیس جمهور گفت: تهمت زدن و دروغ گفتن برای گدای رای بدترین کار است.
  بیشتر بخوانید

  لاریجانی کاندیدا می‌شود

  یک منبع نزدیک به علی لاریجانی گفت: ایشان تا امروز تمایلی به کاندیداتوری نداشت ولی شرایط کشور به گونه ای است که باید روند تنش…
  بیشتر بخوانید

  نظرات


  مخاطب گرامی توجه فرمایید:
  نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.