محسن رضایی

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری 1400

تاریخ تولد
متولد شهریور 1333 | 67 سال
شهر تولد
مسجد سلیمان
مدرک تحصیلی
 • لیسانس اقتصادمرکز آموزش سازمان برنامه و بودجه کارشناسی ارشد
 • دکتری اقتصاددانشگاه تهران
 • سمت فعلی
  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
  گرایش حزبی
  ندارد
  شبکه های اجتماعی
  محسن رضایی در یک نگاه

  فرمانده این بار به پاستور می‌رود؟

  کارنامه ۴۰ ساله محسن رضایی

  سال ۸۴ رسول ملاقلی‌پور در فیلم انتخاباتی محسن رضایی از او می‌پرسد «آقا محسن چقدر می‌گیری از قدرت بروی کنار و کار نداشته باشی؟» محسن رضایی می‌گوید: «یا با گلوله کنار می‌روم یا اینکه مردم نخواهند.»

  ۲۵ سال است محسن رضایی در انتخابات شرکت می‌کند، پیروز نمی‌شود اما کنار نمی‌رود. دوباره از نو آغاز می‌کند.

  اولین ناکامی رضایی، در انتخابات مجلس ششم بود که رای نیاورد. پس وارد کارزار بزرگتری شد تا شانسش را آنجا امتحان کند. بار اول سال ۸۴ با شعار «دولت عشق» آمد. نتایج پیش‌بینی‌ها به نفع رضایی نبود و او هم به قولش عمل کرد و کنار رفت. اما نه برای همیشه.

  بار بعد سال ۸۸ با شعار «دولت ائتلافی» بر سر کار آمد و نفر چهارم شد. نتیجه انتخابات سال ۹۲ هم شکست رضایی بود. سه دوره ناکامی برای کارنامه هر چهره سیاسی کافی است. اما به نظر می‌رسد امسال هم محسن رضایی به صحنه می‌آید تا کلکسیون حضورش در انتخابات ریاست جمهوری را کامل کند.

  اگرچه بسیاری می‌گویند او این بار هم شانس ورود به پاستور را ندارد. دلایل بسیاری هم عنوان می‌شود. یکی اینکه تا کنون هیچ چهره نظامی نتوانسته وارد پاستور شود. دوم آنکه سابقه نداشته نامزدی در یک دوره شکست بخورد و ادوار بعد رای مردم را به دست بیاورد.

  دلیل سوم هم اینکه محسن رضایی نه به‌عنوان نامزد مستقل رای مردم را دارد و نه شانس این را دارد که گزینه ائتلافی اصولگرایان باشد. چراکه سال ۹۶ و هنگام اجماع جمنا بر سر کاندیدای نهایی، او نفر دهم شد!

  اما انتخابات پیش رو تنها شانس فرمانده برای حضور در پاستور است. برای همین او این بار از همه ظرفیت‌هایش استفاده می‌کند. هم از چهره نظامی‌اش و هم دیدگاه‌های اقتصادی‌اش. مثلا اروپا و امریکا را مثال می‌زند که۵۰ درصد روسای جمهور آنها نظامی‌اند. یا اینکه می‌گوید امیرکبیر اول امیرنظام بود و بعدا امیرکبیر شد.

  اما او می‌داند این بار دور دورِ شعارهای اقتصادی است و او یک اقتصاددان است. اقتصاددانی که وعده داده اگر رئیس جمهور شود یک نفر در دولتش بیکار نمی‌ماند. یا مثلا وعده افزایش یارانه‌ها را داده. اما اوج دیدگاه اقتصادی‌اش زمانی بود که روی آنتن صدا و سیما راهکاری عجیب برای حل مشکل اقتصاد ایران داد، اینکه ۱۰۰۰ آمریکایی را گروگان بگیرند و با گرفتن چند میلیارد دلار در ازای آزادی هر کدام، مشکل اقتصاد را حل کنند.

  + دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام 1376 تا تا اکنون

  از مهم‌ترین موضوعاتی که در یکی دو سال اخیر در مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان شده ماجرای پیوستن ایران به FATF است. محسن رضایی یکی از اصلی‌ترین مخالفان پیوستن ایران به FATF است و این موضع را بارها اعلام کرده است.

  + کناره‌گیری از فعالیت‌های نظامی 1376 تا تا اکنون

  در این دوره، رضایی از فعالیت‌های نظامی فاصله گرفت و در این مدت سه حضور ناکام در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری داشت.

  + فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 1360 تا 1376

  رضایی در تمام دوران جنگ فرمانده سپاه پاسداران بود. از مهمترین رویدادهای این دوره عملیات‌های موفق و ناموفقی است که او فرماندهی آنها را بر عهده داشته است. از دیگر اقدامات او می‌توان به تشکیل سازمان رزم سپاه، تشکیل نیروهای سه‌گانه (هوایی، زمینی و دریایی)، تأسیس دانشگاه امام حسین(ع) و تاسیس قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا اشاره کرد.

  + نخستین فرمانده واحد اطلاعات سپاه 1358 تا 1360

  رضایی در این دوره به نمایندگی از جمهوری اسلامی با سران چریک‌های فدایی خلق به صورت زنده در صدا و سیما مناظره کرد. مناظره‌ای چهار ساعته که در یک سو ابوالحسن بنی صدر (رئیس‌جمهور وقت)، مصحف (استاندار مازندران)، محسن رضایی (مسئول اطلاعات سپاه)، درویش (مسئول سپاه گنبد)، ولی‌الله فلاحی (فرمانده نیروی زمینی ارتش) حضور داشتند و از طرف چریک‌های فدایی خلق هم سه نفر حضور داشتند، فرخ نگهدار، علی‌محمد فرخی و جمشید طاهری‌پور.

  سرخط خبرهای انتخاباتی


  ملک‌زاده، معاون گردشگری دولت دهم و محمد جهرمی وزیر کار دولت نهم امروز ثبت‌نام کردند. آذر منصوری نیز اعلام کرد که همه کاندیداهای جبهه اصلاحات ثبت‌نام می‌کنند. حزب موتلفه هم از تصمیم برای ثبت‌نام بادامچیان و نیکنام خبر داد.

  دومین روز نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات، آغاز شده است. محمود احمدی‌نژاد و رستم قاسمی از جمله چهره‌های شناخته شده‌ای هستند که ثبت‌نام کرده‌اند. برخی منابع مدعی شده‌اند حضور علی لاریجانی در انتخابات منتفی است.

  بنابر قوانین وزارت کشور برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها یک شخص اجازه همراهی نامزد انتخابات را دارد اما در زمان ورود محمود احمدی‌نژاد به ستاد انتخابات این موضوع رعایت نشد. او پس از ثبت‌نام گفت: «صاحب این شناسنامه، خالص ساخت ایران است.»

  محمدجواد ظریف در اینستاگرام اعلام کرد نامزد انتخابات نمی‌شود و نوشت: آمدنم به قیمت تخریب انسجام و خودباوری ملی و امید و اعتماد مردم به نمایش گذاشته‌ شد، حالا که خیال دلواپسان راحت شد به کسب قدرت داخلی بپردازند ما هم به منافع ملی و رهانیدن مردم از تحریم می‌پردازیم.

  با اعلام خبر مراجعه محمود احمدی‌نژاد به وزارت کشور برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری، تعدادی از طرفداران او مقابل وزارت کشور تجمع کردند.


  محمدعلی ابطحی
  توسط محمدعلی ابطحی 1

  آقای ظریف اگر کاندیدا می‌شد بیشترین رای را داشت. به هرحال ایشان قبول نکرد و بیانیه داد. اما ای کاش با چنان‌ شخصیتی با مردم حرف می‌زد که در تراز مردم ایران و خودش بود و دلواپسان اقلیت پر سروصدا را مخاطب قرار نمی‌داد.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 2

  همه کاندیداهای جبهه اصلاحات ایران برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ ثبت‌نام می‌کنند و تصمیم‌گیری این جبهه برای رسیدن به کاندیدای واحد به بعد از ایام ثبت‌نام موکول شد.

  حداد عادل
  توسط حداد عادل 3

  ما عدۀ بسیاری از این افراد را چهره‌های شریف و محترمی می‌دانیم که به آن‌ها احترام می‌گذاریم، اما هیچکس به اندازه رئیسی قدرت ایجاد اجماع و وحدت ندارد و همین موضوع شرط پیروزی است.

  رسول جعفریان
  توسط رسول جعفریان 4

  تا آنجا که می‌دانم لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری قطعی شده است. امیدوارم این خبر تایید شود. آمدن علی لاریجانی به صحنه انتخابات می‌تواند به معنای حضور دو گفتمان متفاوت باشد. او تجربه کافی در سیاست داخلی و خارجی دارد و قابل مقایسه با دیگران نیست.

  محمود صادقی
  توسط محمود صادقی 5

  نامزدی در انتخابات حق همه است؛ اما انتخابات زمانی معنا می‌یابد که رقابتی و عادلانه باشد؛ اینکه فعالیت‌های رئیس یک قوه، که بنای نامزدی داشته از ماهها پیش از انتخابات دستمایه تبلیغات روزمره در رسانه‌ی رسمی کشور شود، هم عدالت او و هم عادلانه بودن رقابت انتخاباتی زیر سؤال می‌رود.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 6

  نوشته‌های ⁧ظریف⁩ در پاسخ به دعوت او‌ برای نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰، بیش از همه گویای موقعیت و بزنگاه خطیر ایران امروز است. بزنگاهی سخت که برای عبور از آن باید دولت عاقلی بر مصدر امور باشد.

  محمدجواد ظریف
  توسط محمدجواد ظریف 7

  در تنهایی‌های خود بسیار اندیشیده‌ام، کاستی‌های خودم و شرایط دشوار و پرتنش داخلی و خارجی را صادقانه سنجیده‌ام و در پایان به این قناعت وجدانی رسیده‌ام که آمدنم با توجه به دلواپسی‌هایی که در این هشت سال و بویژه از نوروز امسال به قیمت تخریب انسجام و خودباوری ملی و امید و اعتماد مردم به نمایش گذاشته‌ شد به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست. اکنون که خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌ام آسوده شده، تقاضا می‌کنم به اولویت خودشان که کسب قدرت داخلی است بپردازند و بگذارند ما هم به اولویت خودمان که پاسداری از منافع ملی و رهانیدن مردم از تحریم‌های ستم‌بار آمریکاست تمرکز کنیم.

  محمود احمدی‌نژاد
  توسط محمود احمدی‌نژاد 8

  در صورت رد صلاحیت، از هم‌اکنون اعلام می‌دارم که انتخابات را تایید نمی‌کنم و در آن شرکت نخواهم کرد. البته در صورت رد صلاحیت و در نتیجه عدم دخالت در انتخابات، با اجتماع اعتراضی و یا اعمال خشونت موافق نیستم.

  عزت الله یوسفیان ملا
  توسط عزت الله یوسفیان ملا 9

  آمدن لاریجانی به طور کل منتفی است. لاریجانی کسی نیست که برای رای آوری یا حضور در انتخابات خودش را به آب و آتش بزند ما بارها روند مناظرات را شاهد بودیم و این چنین رفتارها از جنس علی لاریجانی نیست.

  علیرضا خامسیان
  توسط علیرضا خامسیان 10

  عارف هنوز برای کاندیداتوری به جمع‌بندی نرسیده است. اطلاعی ندارم که اخیرا آقای عارف با آقای خاتمی دیداری داشته یا نه، ولی این را می‌دانم که شخص آقای خاتمی خیلی در این دوره نمی‌خواهد به عنوان فرد تاثیرگذار ورود کند.

  احمد امیرآبادی
  توسط احمد امیرآبادی 11

  با اطلاع می‌گویم، که رهبری هیچ منعی برای حضور رییسی در انتخابات ایجاد نکرده‌اند، بنابراین باید از او بخواهیم شرکت کند.

  مصطفی میرسلیم
  توسط مصطفی میرسلیم 12

  به نظر من در شان رئیس قوه نیست که در صحنه حاضر شود و خواهان ریاست دیگری باشد. من نمی گویم که قابلیت ندارند اما هنوز کار خود را تمام نکردند. آقای رئیسی با قابلیت های بسیار خوبی که دارد حیف است تجربیات خوب شان در قوه قضاییه ادامه پیدا نکند.

  مصطفی پورمحمدی
  توسط مصطفی پورمحمدی 13

  رئیسی تا الان حرفی مبنی بر حضور در انتخابات نزده؛ اما مخالفتی هم نکرده‌اند. ولی حضور ایشان به شدت بسته به شرایط است. علی‌الخصوص که ایشان مسئولیتی انتصابی دارند و بدون رضایت رهبری هم نمی‌تواند مسئولیت خود را رها کند.

  سید حسین نقوی حسینی
  توسط سید حسین نقوی حسینی 14

  اگر رییسی بیاید هم آقای قالیباف هم آقای جلیلی و به بیانی همه اینها به او کمک می‌کنند اما اینکه چگونه به رییسی کمک کنند به تقسیم کار خودشان بستگی دارد.

  محمد ناظمی اردکانی
  توسط محمد ناظمی اردکانی 15

  روی آقای رئیسی اجماع وجود دارد ولی روی سایر کاندیداها تا آنجایی که  رصد و بررسی شده اجماع نیست، هم آرای مخالف و هم آرای موافق دارند. بستگی دارد به اینکه احیانا آقای رئیسی به عرصه نیایند یک رقابت درونی انجام شود که نهایتا روی یک نفر یا چند نفر اجماع صورت بگیرد،

  ابراهیم رسولی
  توسط ابراهیم رسولی 16

  گرچه برخی از نزدیکان قالیباف اعلام کردند او منتظر شکل‌گیری فضای انتخابات و بررسی همه جانبه فضا است؛ ولی به نظر می‌رسد قالیباف تصمیم خود را در ایام ثبت‌نام داوطلبان خواهد گرفت.

  محمد ناظمی اردکانی
  توسط محمد ناظمی اردکانی 17

  کمتر دیدم که از سوی اصولگرایان برای آقای قالیباف فراخوانی باشد یا دعوتی برای حضور ایشان صورت بگیرد چون از ایشان در آن جایگاه حمایت می‌کنند که موفق باشند و بتوانند مجلس را به خوبی راهبری کنند تا تنقیح و پالایش قوانین صورت گیرد و در عین حال قوانینی به تصویب برسد که بتواند راه‌گشا برای دولت آینده باشد.

  محمدرضا تاجیک
  توسط محمدرضا تاجیک 18

  امثال آقای قالیباف و رئیسی هستند که بتوانند یک تلفیقی در پس و پشت قضیه ایجاد کنند تا با یک تجمیع نیروها و با یک توافق و یک تقسیم قدرتی در آینده بتوانند این نیروهای مختلف را یک جا تجمیع کنند و یک گزینه واحد را ایجاد کنند. اما ذیل آن گزینه واحد در دولت یک دولت ائتلافی ترکیبی را ایجاد کنند و یک تقسیم قدرتی را داشته باشند. اینها گزینه‌های متفاوتی است که در میان آنها وجود دارد.

   حسین نقوی حسینی
  توسط حسین نقوی حسینی 19

  همه کاندیداهای مطرح در جریان اصولگرایی می آیند چون همه آنها روی آقای رییسی اجماع دارند اما روی بقیه کاندیداها چنین اجماعی شکل نمی‌گیرد. از نگاه بنده بسیار دشوار و حتی بعید است که به عنوان مثال آقای فریدون عباسی به نفع محسن رضایی کنار بکشد یا محسن رضایی به نفع آقای قالیباف کنار بکشد.

  محمد ناظمی اردکانی
  توسط محمد ناظمی اردکانی 20

  بنده در جامعه اسلامی مدیران حضور دارم و در عین حال نظر شخصی بنده این است که تصمیم دارم با آقای رئیسی رقابت انتخاباتی نداشته باشم.

  مصطفی میرسلیم
  توسط مصطفی میرسلیم 21

  به نظر من در شان رئیس قوه نیست که در صحنه حاضر شود و خواهان ریاست دیگری باشد. قالیباف در زمینه‌های اجرایی اقدامات خوبی انجام داده است که البته همه آنها قابل دفاع نبوده و برخی از خلاف‌ها در فعالیت‌های اجرایی ایشان صورت گرفته است. قالیباف قول‌هایی در مجلس به ما داده است و با توجه به این که مجلس در راس امور قرار دارد اگر کار قانونگذاری را صحیح انجام دهد و نظارت درست انجام شود شاهد این همه نابه‌سامانی نخواهیم بود.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 22

  تاکنون ۱۱ نفر از فهرست ۱۴ نفره نامزدهای نهایی اصلاح‌طلبان برنامه خود را به اعضای مجمع ارائه کرده‌اند. در این میان خبری از ظریف که نفر اول فهرست اصلاح‌طلبان است نیست.

  سعید محمد
  توسط سعید محمد 23

  مهم‌ترین برنامه‌های من به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری برای بازار سرمایه، ایجاد تالار بین‌الملل بورس است. بورس ایران باید به بورس‌ جهانی متصل شود. در حال حاضر در منطقه آزاد کیش یک تالار بین الملل بورس پیش‌بینی شده است. از این طریق می‌توان ایرانی‌های مقیم خارج از کشور را برای سرمایه‌گذاری در بورس ایران ترغیب کرد.

   

  منوچهر متکی
  توسط منوچهر متکی 24

  احتمال آمدن رییسی بر اساس شواهد و درخواست‌هایی که از او صورت گرفته، در طیف‌ها و گروه‌های مختلف روز به روز در حال افزایش است.

  آذر منصوری
  توسط آذر منصوری 25

  ‏مگر می‌شود یک نیروی نظامی شناخته شده کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود و‌ تصمیم او را شخصی و فردی تلقی کرد؟
  ‏چرا هم قانون اساسی و هم بنیانگذار جمهوری اسلامی به صراحت نظامیان را از هر گونه ورود به قدرت و سیاست و انتخابات بر حذر داشته است؟

  منوچهر متکی
  توسط منوچهر متکی 26

  در شورای وحدت به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که آقای رییسی کاندیدای اصلح ریاست‌جمهوری هستند. امیدواریم به زودی از زبان خود وی اعلام کاندیداتوری را بشنویم و شاهد ثبت‌نام او باشیم. آقای لاریجانی تحت هیچ شرایطی نامزد شورای وحدت نیست.

  حسین دهقان
  توسط حسین دهقان 27

  احمدی نژاد از اسکله‌هایی سخن می‌گوید که دولت بر آن‌ها نظارتی ندارد. من این را قبول ندارم. اگر اسکله‌ای وجود دارد که از آنجا قاچاق می‌شود یا دولت بر آن حاکم است یا نیست؟ اگر حاکم است باید محکم جلوی این کار را بگیرد.

  حسین کنعانی مقدم
  توسط حسین کنعانی مقدم 28

  احمدی‌نژاد مانور سیاسی می‌دهد، اما می‌داند که ممکن است در انتخابات آینده صلاحیتش تایید نشود؛ اما رای خود را جمع می‌کند برای اینکه از فرد دیگری حمایت کند. دوم اینکه به نظر می‌آید به دنبال فضاسازی است که خودش را به عنوان یک اپوزیسیون داخلی مطرح کند و آرای خاکستری را به سمت خودش سرازیر کند، یعنی هر کسی مخالف نظام اسلامی می‌گوید باید برویم به احمدی نژاد رای بدهیم چرا که بهتر از این اپوزیسیون داخلی پیدا نمی‌کنیم که موقعیت و جایگاه نیز داشته باشد. احمدی نژاد خودش را به یک تله انفجاری وارد می‌کند که ممکن است به مرگ سیاسی‌اش ختم شود .

  محسن رفیق دوست
  توسط محسن رفیق دوست 29

  سعید محمد را نمی شناسم. اصلا از کجا پیدا شد. یکی از شرایط ریاست جمهوری این است که رجل سیاسی و مذهبی باشد و او نیست. با تصویب قانون انتخابات اوت می‌شود. من با اکثر مسئولان سپاه که صحبت کردم از او حمایت نمی‌کردند. من الان در سپاه نیستم و اخبار را دنبال می‌کنم. تا اینجا مساله عزل او بیشتر تایید شده است. نپرسیدم که موضوع تخلف چه بوده، چون می‌دانستم که رجل سیاسی و مذهبی نیست و جایگاهی پیدا نمی‌کند.

  محمداسماعیل کوثری
  توسط محمداسماعیل کوثری 30

  به نظرم آقای رئیسی اگر کاندیدا شوند گزینه اول و اجماعی نیروهای انقلاب خواهد شد اما باید صبر کرد و دید چه پیش می‌آید.

  وعده های انتخاباتی

  1

  کیفیت زندگی کارگران و خانواده آنها را بهبود می‌دهم

  2

  نمی‌گذارم کسی به حق مردم دست درازی کند

  3

  تحول مثبت اقتصادی ایجاد می‌کنیم به گونه‌ای که حتی یک شهروند سالم و فقیر در کشور نداشته باشیم

  4

  رساندن قدرت سرانه واقعی خرید از ۳۵ هزار به ۵۰ هزار دلار، کاملاً شدنی است

  5

  «گفتمان شبکه نفوذ» را خنثی می‌کنم

  6

  جلوی «سراب دروغین دیپلماسی در برابر میدان» می‌ایستم

  7

  مدیریت توسعه روستایی را متحول می‌کنم

  آخرین تحلیل‌ها از انتخابات 1400

  آنکه یارانه می‌داد، بازمی‌گردد؟ / سال آینده یارانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود؟

  «تدبیر و امید» در میانه موجِ تحریم / آیا روحانی می‌توانست بهتر عمل کند؟

  کارنامه اقتصادی احمدی‌نژاد / ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی چه شد؟

  کارنامه اقتصادی یک دولت سیاسی / کارنامه اقتصادی اصلاحات قابل دفاع است؟

  کارنامه ۸ ساله دولت سازندگی / چه کسی پای نظامیان را به اقتصاد باز کرد؟

  کارنامه اقتصادی کابینه جنگ / اقتصاد ایران زمان جنگ شرایط بهتری داشت یا الان؟

  آخرین اخبار مرتبط


  دولت دهم وزارت کشور را قرق کرد/ منظور احمدی‌نژاد از خانه‌تکانی بزرگ چیست؟

  دومین روز نام‌نویسی برای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری امروز ۸ صبح در وزارت کشور آغاز شد. در میان چهره‌های شناخته شده امروز می‌توان به محمود…
  بیشتر بخوانید

  آخرین اخبار ثبت‌نام‌ها/ ملک‌زاده و جهرمی داوطلب شدند

  ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری در روز دوم ادامه یافت. ملک‌زاده معاون گردشگری دولت دهم و محمد جهرمی وزیر کار دولت نهم از جمله کسانی بودند…
  بیشتر بخوانید

  پشت پرده حل نشدن مشکلات اقتصاد ایران

  پویا ناظران، اقتصاددان می‌گوید که حل مشکلات اقتصاد ایران بیش از هر چیزی به رئیس‌جمهور و معاون اولی نیاز دارد که «بینش اقتصادی» داشته باشند.…
  بیشتر بخوانید

  نظرات


  مخاطب گرامی توجه فرمایید:
  نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.