رستم قاسمی

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری 1400

تاریخ تولد
متولد 1343 | 57 سال
شهر تولد
شهرستان مهر/ استان فارس
مدرک تحصیلی
 • لیسانس عمراندانشگاه صنعتی شریف
 • سمت فعلی
  مشـاور عالـی اقتصادی فـرمانـده کل سپـاه پـاسداران
  گرایش حزبی
  اصولگرا
  شبکه های اجتماعی
  رستم قاسمی در یک نگاه

  قاسمی فرمان دولت سیزدهم را به دست می‌گیرد؟

  نگاهی به زندگی سیاسی رستم قاسمی

  رستم قاسمی تقریبا تمامی دوران فعالیت خود را در سپاه پاسداران گذرانده است. عمده فعالیت‌های او متمرکز بر پروژه‌های عمرانی و مهندسی طی سه دهه گذشته بوده است. مجری پروژه‌های مهم پارس جنوبی در فازهای مختلف، مدیر خط انتقال گاز از اهواز به ایلام، مجری پروژه نوسازی سکو‌ها و تاسیسات نفتی در جزایر سیری و خارک،‌مجری پروژه‌های انبارهای نفت در انکا و خارک و احداث بنادر بزرگ خدماتی و نفتی در ماهشهر از جمله مهمترین فعالیت‌های اجرایی رستم قاسمی است.

  او که به تازگی و به طور رسمی نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده جزو کاندیدهای نظامی و اصولگرا محسوب می‌شود. برخی از فعالان سیاسی از او به عنوان یکی از نامزدهای پوششی جریان اصولگرا نام می‌بردند و معتقدند او در صورت تایید صلاحیت تا آخر در صحنه انتخابات نمی‌ماند.

  اما دوران فعالیت و مدیریت قاسمی بدون حاشیه هم نبوده است. گم شدن دکل نفتی که در سال 94 توسط بیژن زنگنه افشا شد، در زمان وزارت رستم قاسمی اتفاق افتاده است.

  اما این نامزد انتخابات در مورد مسئله مذاکرات تصریح کرده است که آمریکا باید بدون قید و شرط به برجام بازگردد. او گفته است:‌ «من اگر انتخاب شوم، خودم فرمان مذاکره را بدست می‌گیرم و با اقتدار مذاکره می‌کنم» او برنامه انتخاباتی خود را شامل دو گام اصلی عنوان کرده است. اول بهبود معیشت پنجاه میلیون ایرانی که به گفته او به زیر خط فقر کوچ کرده‌اند و دوم تغییر ریل‌گذاری کشور در زمینه اقتصاد و اصلاحات بانکی.

  با این وجود این پرسش مطرح است که آیا رستم قاسمی به نفع سایر کاندیداهای اصولگرا کنار می‌کشد و یا اینکه ترجیح می‌دهد تا پایان در صحنه بماند.

  + وزیر نفت در دولت دهم 1390 تا 1392

  در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد رستم قاسمی بعد از برکناری مسعود میرکاظمی، عهده‌دار وزارت نفت در دو سال پایانی دولت دهم شد.

  + فرمانده قرارگاه سازندگی ختم الانبیا 1386 تا 1390

  قاسمی در دوران فعالیتش در این قرارگاه فعالیت‌های عمرانی و نفتی متعددی را به سرانجام رساند.

  + عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 1360 تا

  رستم قاسمی از اوایل تاسیس سپاه در این نهاد حضور داشته است و در جنگ ایران و عراق شرکت داشت و از جانبازان جنگ 8 ساله است.

  سرخط خبرهای انتخاباتی


  حسین مرعشی، نایب‌رییس جبهه اصلاحات ایران به عنوان رئیس شورای سیاست‌گذاری ستاد انتخاباتی اسحاق جهانگیری، داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شد.

  مسعود زریبافان با صدور بیانه‌ای اعلام کرد که به نفع ابراهیم رئیسی از انتخابات ریاست‌جمهوری کناره‌گیری می‌کند.

  آیت الله آملی لاریجانی، از اعضای شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان توضیح داد.

  در میان ۵۹۲ کاندیدایی که برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ثبت نام کرده‌اند، شش نفرشان در لیست تحریم‌های آمریکا هستند. ابراهیم رئیسی، حسین دهقان، رستم قاسمی، فریدون عباسی، ابوالحسن فیروزآبادی و عزت الله ضرغامی این شش نفر هستند.

  سیدابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور که اکنون داوطلب شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری است، در اظهار نظری جدید گفت که فیلترینگ کم کم در حال منتفی شدن است و بحثی نیز در مورد فیلتر شدن اینستاگرام وجود ندارد.


  فریدون عباسی دوانی
  توسط فریدون عباسی دوانی 1

  انتخاب نشدن من خیلی اهمیت ندارد، ولی ما باید این مسیر را باز نگه داریم تا گزینه‌های دیگری هم در معرض قضاوت مردم قرار گیرند. من این جمله را تکرار می‌کنم گویی آسمان باز شده و همین چندتا آدم افتاده‌اند در ایران و اینها همیشه باید سمت داشته باشند.

  عبدالواحد موسوی لاری
  توسط عبدالواحد موسوی لاری 2

  اگر کسی مانند احمدی‌نژاد بخواهد مجددا برای ۸ سال بیاید و همین وضعیت ادامه پیدا کند چیزی از جمهوری اسلامی باقی نمی‌ماند.

  سعید جلیلی
  توسط سعید جلیلی 3

  نقشی که قوه مجریه می‌تواند در رفع فساد و پیشگیری از مشکلات اقتصادی ایفا کند به مراتب مهم‌نر از قوه قضاییه است.

  عباس آخوندی
  توسط عباس آخوندی 4

  میانگین نورم ۵۰ سال گذشته بالای ۱۹ درصد است. ریشه‌های این تورم در ولخرجی بودجه‌ای و انتشار پول در برابر ارزهایی که به آنها دسترسی آسانی نیست و اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی است. و همه اینها ذی‌نفع دارند. کاندیدایی که به فکر مردم اسن باید این منافع را شناسایی کند و این رابطه را قطع کند.

  عزت الله ضرغامی
  توسط عزت الله ضرغامی 5

  بیانیه ثبت‌نام من می‌گوید همه چیز بین بخ مهمی از صاحبان قدرت تقسیم شده استف حتی فساد! تجربه‌ام می‌گوید آدم‌ها هر چه سالم‌تر بی‌پناه‌تر! دولت اینده پناهگاه شایستگان بی‌ادعا و بی‌تریبون خواهد بود. راهی جز زیر میز زدن نمانده است.

  عبدالواحد موسوی لاری
  توسط عبدالواحد موسوی لاری 6

  سرنوشت میلیون‌ها دلار در دولت احمدی‌نژاد مشخص نیست، چه شده حالا هم طلبکار است. احمدی نژاد در دوره ۸ ساله خودش در کجا با مردم بوده و کارهایی که به نفع جامعه بوده را دنبال کرده که موانعی داشته باشد.

  عزت الله ضرغامی
  توسط عزت الله ضرغامی 7

  ضرغامی آمده است تا بماند و دیگران خود را با ضرغامی باید تطبیق دهند.

  عبدالواحد موسوی لاری
  توسط عبدالواحد موسوی لاری 8

  محسن رضایی یک روز لباس نظامی می‌پوشد آن زمان مصلحتش این است که نظامی باشد یا روز دیگر لباس فرم می‌پوشد می‌شود آقای دکتر! حال این آقای دکترِ اقتصاد اگر نظامی است لباس نظامی بپوشد و فعالیت نظامی کند اما اگر نیست چرا مجددا می‌گوید می‌خواهم دوباره لباس نظامی بپوشم.

  عباس امیری‌فر
  توسط عباس امیری‌فر 9

  احمدی‌نژاد اصلا دیگر حالت عادی ندارد. یک مقداری نظام با او مسامحه می‌کند ولی باید ترمزش را کشید و در یک روند قانونی با او برخورد کرد وگرنه رفتاربدتری خواهد داشت.

  عبدالواحد موسوی لاری
  توسط عبدالواحد موسوی لاری 10

  رئیس قوه مقننه نمی‌تواند بگوید کاره‌ای نیست. در حالی که تصمیم گیر است. یک سال است روی کار آمده و باید بگوید چه گُلی بر سر مردم زده است؟

  مصطفی تاجزاده
  توسط مصطفی تاجزاده 11

  ما برای نیل به حاکمیت قانون و اجرای عدالت با شیوه‌های مسالمت‌آمیز عمل می‌کنیم. درعین حال تسلیم قانون‌شکن‌ها نمی‌شویم، قانون‌شکنی‌ها را برنمی‌تابیم و به افشای ستم‌ها و سرکوب‌ها آن‌قدر ادامه می‌دهیم تا در نهایت شما هم راهی نیابید جز اینکه به قانون تمکین کنید.

  عزت‌اله ضرغامی
  توسط عزت‌اله ضرغامی 12

  بیاینه‌ ثبت‌نام من می‌گوید، همه چیز بین بخش مهمی از صاحبان قدرت تقسیم شده‌است،حتی فساد! تجربه‌ام می‌گوید، آدم‌ها هر چه سالم‌تر ، بی‌پناه‌تر! دولت آینده پناه شایستگان بی‌ادعا و بی‌تریبون خواهد بود. راهی جز زیر میز زدن نمانده‌است.

  محمد عطریانفر
  توسط محمد عطریانفر 13

  با توجه به تجارب سیاسی آقای جهانگیری در دولت فعلی و گذشته و همچنین توافق نسبتاً گسترده‌ای که میان احزاب اصلاحطلب روی او وجود دارد، آقای جهانگیری چهره مطلوب و مورد نظر اصلاح‌طلبان خواهد بود.

  امیرابراهیم رسولی
  توسط امیرابراهیم رسولی 14

  جبهه اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری طراحی خاصی دارد و بدون طراحی وارد گود نمی‌شویم. در نهایت جبهه اصولگرا یک کاندیدای اصلی در کنار چند کاندیدای فرعی خواهد داشت.

  محمد عطریانفر
  توسط محمد عطریانفر 15

  بیانیه علی لاریجانی در نشست خبری بعد از ثبت نام تصویر متفاوتی از او ارائه کرد که از منظر نگاه اصلاح‌طلبی بسیار جذاب و قابل احترام بود.

  علی لاریجانی
  توسط علی لاریجانی 16

  تصمیم‌های شجاعانه و پاسخ به «سوالات سخت»، بدون اجماع ملی و اراده قوی، ممکن نیست.

  محمد عطریانفر
  توسط محمد عطریانفر 17

  نگاه دوستان اصلاح‌طلب به شخصیت محترمی همچون لاریجانی، نگاه مثبتی است و نسبت به ایشان علاقه‌مندی‌هایی هم وجود دارد.

  محمدرضا باهنر
  توسط محمدرضا باهنر 18

  اینکه رئیس ستاد تبلیغات علی لاریجانی شده باشم قابل تائید نیست و هنوز چیزی مشخص نشده است.

  حسین دهقان
  توسط حسین دهقان 19

  عرصه انتخابات کشور جای سلبریتی‌های سیاسی نیست. بدون منتظر ماندن برای حضور یا عدم حضور کسی، روز اول برای ثبت نام آمدم چون معتقدم مسئولیت‌پذیری و نظم در اداره کشور را باید از همین لحظه آغاز کرد. انتخابات فیلم و سریال نیست که تا لحظه آخر مردم را در تعلیق نگه داریم.

  ابراهیم رئیسی
  توسط ابراهیم رئیسی 20

  برخی از ناامیدی‌هایی که امروز در بخش‌هایی از جامعه در حال رخ نمایی است، می‌تواند در یک ⁧‫دولت قوی‬⁩ این ناامیدی‌ها تبدیل به امید شود.

  محمدرضا باهنر
  توسط محمدرضا باهنر 21

  من احساس می‌کنم احمدی‌نژاد الان به موقعیتی رسیده است که دارد فریاد می‌زند که بیایید من را بگیرید. دستگیری احمدی‌نژاد بهترین اتفاق برای وی است. اما نظام بزرگوارتر و زیرک‌تر از آن است که به احمدی نژاد این فرصت را بدهد.

  امیرآبادی فراهانی
  توسط امیرآبادی فراهانی 22

  قای لاریجانی! نمی‌خواستم چیزی بنویسم اما خودت خواستی؛ شما که هر چه داری از حضور در پادگان‌های پشت جبهه و مدیون دادگاه‌های اخوی است، شما دیگر چرا؟ دادگاه مردم برای همیشه شما را از صندلی قدرت کنار خواهد زد.

  ناصر ایمانی
  توسط ناصر ایمانی 23

  کسی که می‌خواهد تایید صلاحیت بشود، لااقل از چهار پنج ماه پیش از انتخابات مواضع تند و رادیکال خود را مخفی نگه می‌دارد، اما او نمی‌خواهد رئیس جمهور بشود و می‌خواهد شورای نگهبان او را ردصلاحیت کند تا مواضع تندتر بگیرد. او در حال آماده‌سازی خود برای زمان و شرایطی است که حکومت بدین شکل نباشد.

  حسین شریعتمداری
  توسط حسین شریعتمداری 24

  یکی از کاندیداها بعد از ثبت‌نام گفته حوزه اقتصاد، نه پادگان است و نه دادگاه که با تشر و دستور اداره شود. ایشان به دو رکن اصلی نظام یعنی نیروهای مسلح و دستگاه قضایی اهانت کرده‌اند! اگر نیروهای مسلح و به قول ایشان پادگان‌ها نبودند چه کسی قرار بود امنیت مردم و تمامیت ارضی کشور را حفظ کند؟! و اگر مبارزه جدی و مثال‌زدنی قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی و غارتگران بیت‌المال نبود که حرامخواران همه مملکت را بلعیده بودند!

  احمد خاتمی
  توسط احمد خاتمی 25

  افرادی که در انتخابات، ثبت‌نام می‌کنند باید بدانند که سر سفره نظام نشستند و با قانون اساسی سرکار می‌آیند و با همین قانون، انتخاب یا رد صلاحیت می‌شوند، اگر افراد قانون را قبول ندارند چرا به صحنه می‌آیند، اینکه عده‌ای بگویند انتخابات را تحریم می‌کنیم یعنی نظام و قانون اساسی را قبول ندارند.

  احمد علم‌الهدی
  توسط احمد علم‌الهدی 26

  اینکه آقایی عربده بکشد من درانتخابات شرکت نمی‌کنم یعنی در سرنوشتت تصمیم گیرنده نیستی. اگر کسی بگوید در انتخابات شرکت نمی‌کنم مثل نعمتی است که لگدمال شده و تمام رسانه‌های غربی و آمریکایی و مزدور استکبار درصدد این هستند که مردم را نومیده کرده و بگویند در انتخابات شرکت نکنید.

  محسن رضایی
  توسط محسن رضایی 27

  کشور ما به دولت فراگیر و برخوردار از عزم همگانی نیاز دارد که دست به یک نهضت و جنبش و قیام بزند و جهش تولید را رقم بزند و ظرف چهار سال، بیست سال کشور را پیشرفت بدهد.

  رستم قاسمی
  توسط رستم قاسمی 28

  هماهنگی خاصی درباره ثبت‌نام اعضای دولت احمدی‌نژاد برای انتخابات صورت نگرفته ولی نشانگر توانمندی درست دولت آقای احمدی نژاد است.

  مسعود زریبافان
  توسط مسعود زریبافان 29

  بنده از کسی که انتخابات را به خاطر خودش تخریب می‌کند اعلام برائت جستم و همراه کسانی هستم که سرباز انقلاب و نظام و ولایت هستند و نوکر مردم قوانین را هم قبول داشته باشند.

  اسحاق جهانگیری
  توسط اسحاق جهانگیری 30

  مافیا، کسانی هستند که می‌خواهند انتخابات بی‌رمق برگزار شود.

  وعده های انتخاباتی

  1

  در صورت محقق نشدن وعده‌ها بعد از یکسال از ریاست جمهوری استعفا می‌دهم

  2

  فرماندهی مذاکرات هسته‌ای را در دست می‌گیرم

  3

  مانند احمدی نژاد عمل می‌کنم

  4

  برای نخبگان کشور فرش قرمز مطرح می‌کنم

  5

  در حوزه دیپلماسی برای رفع همه تحریم‌ها اقدام می‌کنم

  6

  برنامه من عدالتمند کردن هدفمندی یارانه‌هاست

  7

  50 درصد مدیرانی که در آینده به کار خواهیم برد جوان هستند

  آخرین تحلیل‌ها از انتخابات 1400

  آنکه یارانه می‌داد، بازمی‌گردد؟ / سال آینده یارانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود؟

  «تدبیر و امید» در میانه موجِ تحریم / آیا روحانی می‌توانست بهتر عمل کند؟

  کارنامه اقتصادی احمدی‌نژاد / ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی چه شد؟

  کارنامه اقتصادی یک دولت سیاسی / کارنامه اقتصادی اصلاحات قابل دفاع است؟

  کارنامه ۸ ساله دولت سازندگی / چه کسی پای نظامیان را به اقتصاد باز کرد؟

  کارنامه اقتصادی کابینه جنگ / اقتصاد ایران زمان جنگ شرایط بهتری داشت یا الان؟

  آخرین اخبار مرتبط


  رئیس شورای سیاست‌گذاری ستاد انتخاباتی جهانگیری مشخص شد

  حسین مرعشی به عنوان رئیس شورای سیاست‌گذاری ستاد انتخاباتی اسحاق جهانگیری، داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شد.
  بیشتر بخوانید

  زریبافان به نفع رئیسی از انتخابات انصراف داد

  مسعود زریبافان اعلام کرد که به نفع ابراهیم رئیسی از انتخابات کناره‌گیری می‌کند.
  بیشتر بخوانید

  توضیحات مهم آملی لاریجانی درباره ردصلاحیت‌ کاندیداها

  آیت الله آملی لاریجانی، از اعضای شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان توضیح داد.
  بیشتر بخوانید

  نظرات


  مخاطب گرامی توجه فرمایید:
  نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.