موضوعات داغ:
یک فعال استارتاپی در گفتگو با تجارت‌نیوز مطرح کرد:

استارتاپ‌ها تنها برای بقا در حال تلاش‌اند / آینده نگران‌کننده پیش‌روی استارتاپ‌ها

استارتاپ‌ها تنها برای بقا در حال تلاش‌اند / آینده نگران‌کننده پیش‌روی استارتاپ‌ها

آینده فعالیت استارتاپی در ایران مبهم است اما در همین فضا که برای بسیاری از کسب‌وکارها تقریبا یکسان است، استارتاپ‌ها سعی می‌کنند با چنگ و دندان برای ماندن در بازار تلاش کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در چنین وضعیتی برخی کارشناسان با اندکی خوش‌بینی و برخی دیگر با نگاه منتقدانه شرایط را برای ادامه کار استارتاپ‌ها تحلیل می‌کنند.

علی صدرالدینی، فعال استارتاپی درباره وضعیت بازار استارتاپ‌ها در شرایط فعلی به تجارت‌نیوز می‌گوید: قاعدتا با توجه به شرایط فعلی که در آن هستیم استارتاپ‌ها وضع خوبی ندارند و نه‌تنها این شرایط برای استارتاپ‌هاست بلکه کسب‌وکارهای دیگر نیز آینده خوب و روشنی در انتظار ندارند. اکثر قریب به اتفاق فعلان در این حوزه تنها برای حفظ و بقا تلاش می‌کنند.

به گفته او، اگر تغییری در این وضعیت در آینده به وجود نیاید، پیش‌بینی می‌شود که با شرایط بدتری مواجه شوند.

او ادامه می‌دهد: در این صورت روزبه‌روز شاهد کوچک و کوچک‌تر شدن و در نهایت از بین رفتن استارتاپ‌ها هستیم. به نظر من باید بیشتر از این که نگران دور زدن تحریم‌ها باشیم باید نگران چند دسته شدن تصمیم‌گیرندگان و اداره کردن و تصمیم‌گیری امور باشیم، چرا که در نهایت دود این آسیب‌ها به چشم کسب‌وکارها می‌رود. باید به دور از دعواهای سیاسی و منفعت طلبی‌های شخصی به فکر رشد ایران باشیم.

صدرالدینی تاکید می‌کند که عمده مشکلات، تحریم‌های خارجی نیست بلکه شفاف نبودن، نبود همدلی و اتحاد بین متولیان است.به طور مثال وضعیتی که در حال حاضر تاکسی‌های آنلاین دچار آن هستند و تصمیماتی که برای قرار گرفتن در زیر مجموعه شهرداری گرفته شده ناشی از ناکارآمدی در سیستم مدیریت است.

او ادامه می‌دهد: سوالی که وجود دارد این است که در حال حاضر وضعیت کارپینو به چه صورت است؟ فکر می‌کنم این موضوع گویای نتیجه عملکرد شهرداری در خصوص اداره تاکسی‌های آنلاین باشد. باید به متولیان توصیه کرد، بهتر است چالش‌های بیشتری برای کسب‌وکارها ایجاد نکنیم و به فکر حمایت‌های آن‌ها باشیم.

پیش از این امیر پارسامهر، مدیر استارتاپ «سنجاق» به «تجارت‌نیوز» گفته بود که بیشترین ضربه اقتصادی‌شان در جریان تغییرات پر نوسان نرخ ارز به هم خوردن مراوداتشان با شرکت‌های خارجی ارائه دهنده خدمات هاستینگ و سرور بوده است. برهم خوردن برنامه‌ریزی‌هایی که برای پرداخت هزینه‌های دلاری در نظر گرفته می‌شود از نمونه‌های مشخص ضرری است که این روزها بر استارتاپ‌ها وارد می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند