گفتگوی تجارت‌نیوز با میلاد بازدار، مدیر بخش املاک استارتاپ شیپور:

واکنش به سیاست جدید مسکنی دولت / اطلاعات قیمتی دولت به‌روز نیست

واکنش به سیاست جدید مسکنی دولت / اطلاعات قیمتی دولت به‌روز نیست

وزیر جدید راه و شهرسازی گفته قصد دارد از طریق یاری گرفتن از استارت‌آپ‌ها رابطه مالک و مستأجر را معنادار سازد تا از این طریق واسطه‌گری‌ها کاهش یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد اسلامی امروز اعلام کرد: از طریق استارت‌آپ‌ها می‌توانیم رابطه مالک و مستأجر را معنادار سازیم و واسطه‌گری‌ها را کاهش دهیم تا به قشر مستأجر آسیب کمتری وارد شود.

این خبر در حالی عنوان می‌شود که همین حالا استارتاپ‌ها و سایت‌های درج آگهی معاملات مسکن از درج قیمت خرید و فروش مسکن محروم هستند.

سیاستی که برای کنترل قیمت مسکن در پیش گرفته شده تا سایت‌ها و اپلیکیشن‌های درج آگهی مسکن را از اتهام به هم ریختگی نظم بازار مبرا کند.

میلاد بازدار، مدیر دپارتمان املاک شیپور در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره این سیاست جدید وزیر راه و شهرسازی برای کمک گرفتن از استارتاپ‌ها می‌گوید:در ساماندهی بازار مسکن دولت همیشه اعلام کرده که قصد دارد کارهای زیادی انجام دهد و ما هم از این موضوع که مرجعی باشد که بتوان بر اساس آن قیمت‌ها تعیین شود، استقبال می‌کنیم چرا که ما هم هدفمان این است که خرید و فروش را برای مردم راحت‌تر کنیم.

او با تاکید بر اینکه باید مرجعی باشد که بتوان این قیمت‌گذاری را انجام داد، ادامه می‌دهد: قیمت مسکن از نظر ویژگی‌هایی مثل طبقه، متراژ، نورگیر و بسیاری امکاناتی که یک خانه دارد تعین می‌شود و این ویژگی‌ها باعث می‌شود در یک ساختمان حتی قیمت یک واحد با واحد طبقه بالاترش متفاوت باشد، به همین دلیل بحث قیمت‌گذاری بسیار پیچیده است و وزارت مسکن اگر بتواند این قیمت‌گذاری را انجام دهد ما هم استقبال می‌کنیم چون وجود قیمت مرجع برای کنترل قیمت مسکن برای افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و جلوگیری از متضرر شدن مردم می‌تواند موثر باشد.

بازدار درباره ارائه قیمت واحدی که تا پیش از این از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه می‌شد، توضیح می‌دهد: وزارت راه در حال حاضر یک خروجی از اطلاعات معاملات مسکن که کد رهگیری دارند به سایت‌ها ارایه می‌دهد و ما از این خروجی استفاده می‌کنیم اما این خروجی حاوی بازه قیمتی معاملاتی است که در یک ماه گذشته انجام شده و اطلاعات آنلاین و به روز شده‌ای برای انجام معاملات نیست.

او اضافه می‌کند: در حالی که اطلاعات ما درباره معاملات حداکثر 15 روز گذشته است. بنابراین نیاز است که یک نهاد دولتی مثل وزارت مسکن در بحث قیمت‌گذاری به صورت تخصصی ورود و دیتای ثابتی ارایه کند.

بازدار تاکید می‌کند: البته ما اینکار را بر اساس تجربه و تخصص انجام می‌دهیم و روش زیادی هم برای قیمت‌گذاری داریم و اگر کمکی در این زمینه از سوی دولت درخواست شود به طور حتم این روش‌ها و اطلاعات را در اختیار دولت قرار می‌دهیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند