استارت‌آپ‌های موفق متعلق به نخبگانی هستند که از خارج آمده‌اند

 معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: بسیاری از کسانی که استارت‌آپ‌های موفق داشته‌اند جزو افرادی هستند که از خارج از کشور بازگشته‌اند.

استارت‌آپ‌های موفق متعلق به نخبگانی هستند که از خارج آمده‌اند

سورنا ستاری در نخستین نشست شورای سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان اظهار کرد: با توجه به رشد چشمگیر شرکت‌های دانش‌بنیان ما باید زیرساخت‌های لازم را در بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری و قیمت‌گذاری در این حوزه فراهم کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از معاونت علمی رئیس‌جمهوری، وی گفت: قیمت‌گذاری در حوزه تامین مالی کار بسیار سنگینی است که باید با فراهم کردن بسترها و زیرساخت‌های لازم این مشکل حل شود زیرا در حوزه دانش‌بنیان فرهنگ‌سازی بسیار خوبی اتفاق افتاده و شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل‌شده‌اند اما با مشکل سرمایه‌گذاری مواجه هستند.

ستاری خاطرنشان کرد: نهادها و موسسات اعتبار سنجی در صورت ایجاد می‌توانند به قیمت‌گذاری و اعتبار سنجی دقیق و مناسب ایده‌ها و طرح‌های دانش‌بنیان کمک کنند زیرا در حال حاضر ما هنوز مقیاس دقیق و مناسبی برای ارزش‌گذاری طرح‌ها و ایده‌های دانش‌بنیان نداریم.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری به رشد پرسرعت استارت‌آپ‌ها  در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه استارت‌آپ‌ها به سرعت در حال رشد و بالا رفتن هستند به دلیل نبود سرمایه‌گذار مناسب آن‌ها را با مشکلاتی مواجه کرده است و هنوز اکوسیستم و زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی در کشور ما  به‌طور کامل شکل نگرفته است و هنوز نواقصی دارد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه از بازگشت بسیاری از نخبگان به کشور برای ایجاد استارت آپ‌ها یاد کرد و گفت: بسیاری از کسانی که استارت‌آپ‌های موفق داشته‌اند جزو افرادی هستند که از خارج از کشور بازگشته و در آنجا حقوق و مزایای خوبی داشته‌اند اما پس از بازگشت به ایجاد استارت‌آپ‌های موفق و فوق‌العاده در کشور دست یافته‌اند.

ستاری همچنین در ادامه این نشست به ایجاد زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی توسط بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: برخی از کسانی که شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده‌اند هنوز با کسب‌وکارهای سنتی و قدیمی درگیر هستند ولی برخی از آن‌ها درست برعکس ایده‌ها و طرح‌های بسیار موفق و عالی ارائه می‌کنند و به‌طور کلی سیستم کسب‌وکار سنتی را تغییر می‌دهند که تپ سی و الو پیک از نمونه‌های موفق این نوع کسب‌وکارها است.

وی با اشاره به این موضوع که با توجه به مشکلات موجود در حوزه کسب‌وکار دانش‌بنیان گفت: ما بالاخره موفق خواهیم شد و همین اتفاقات در حوزه بانکداری هم خواهد افتاد به‌طور مثال طرح آسان پرداخت یکی از همین موارد بوده است.

ستاری تاکید کرد: ما باید سازمان‌های مختلف را در حوزه سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان درگیر  و ورود بخش خصوصی به این حوزه را داشته باشیم و از وام و مواردی از این قبیل فاصله بگیریم تا با افکار جدید در حوزه سرمایه‌گذاری مشکل استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان را حل کنیم.


این مطلب را به اشتراک بگذارید