استارت‌آپ‌های پزشکی و فناوری پیشتاز دیسراپت ۲۰۱۸

استارت‌آپ‌های پزشکی و فناوری پیشتاز دیسراپت ۲۰۱۸

کنفرانس «دیسراپت» که به همت تک‌کرانچ برگزار شده بود بالاخره به پایان رسید و استارت‌آپ برگزیده این دوره معرفی شد. Forethought نام کمپانی برگزیده سال ۲۰۱۸ در کنفرانس ۲۰۱۸ بود. این کمپانی همزمان با ۴ شرکت دیگر به رقابت پرداخته بود.

کنفرانس «دیسراپت» که به همت تک‌کرانچ برگزار شده بود بالاخره به پایان رسید و استارت‌آپ برگزیده این دوره معرفی شد. Forethought نام کمپانی برگزیده سال ۲۰۱۸ در کنفرانس ۲۰۱۸ بود. این کمپانی همزمان با ۴ شرکت دیگر به رقابت پرداخته بود. رقابتی که اگرچه در نهایت به سود Forethought به پایان رسید اما موجب شد تا ۴ شرکت دیگر نیز در سطح بین‌المللی به نام و نشانی دست پیدا کنند.

تنظیم نظم بدن بر اساس ساعت تکنولوژی

استارت آپ Mira یکی از مجموعه کسب‌و کارهای خلاقانه‌ای است که بر اساس موضوعات پزشکی ابداع شده است. البته این کسب کار نوپای راه‌یافته به مرحله نهایی تک کرانچ در دسته استارت‌آپ‌های تخصصی پزشکی قرار ندارد. این مجموعه دستگاهی ساخته است که چرخه باروری در زنان را طی یک ماه رصد کرده و به کاربر گزارش می‌دهد. این امکان بر اساس اندازه‌گیری هورمون‌های ترشح شده در بدن ممکن می‌شود.

کارمندان این استارت‌آپ در معرفی خود نوشته‌اند که این استارت‌آپ از مجموعه‌ای دانشمندان و محققان زیست‌شناسی تشکیل شده که بر این باورند علم و فناوری باید برای زندگی بهتر انسان‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. این مجموعه با استفاده از آخرین پیشرفت‌ها در حوزه سلامت، هوش مصنوعی را به خدمت گرفته تا ارزیابی دقیقی از فعل و انفعالات زیستی انسان ارائه دهد. آنها بر این باورند که با وجود پیشرفت علم، دستاوردها و یافته‌ها هنوز به اندازه کافی با زندگی مردم عجین نشده است.

این مجموعه تلاش می‌کند تا با به کارگیری فناوری نقطه پایانی بر بحران‌های ناشی از ناباروری نیز بگذارد. نوارهای تست بارداری و باروری در گذشته فرآیندهای خسته‌کننده و غیر دقیقی را برای زنان در نظر می‌گرفت که اکنون با استفاده از ابزارهای مدرن Mira این روند تغییر پیدا کرده است.

مکالمه تلفنی، شبیه آثار علمی- تخیلی

این استارت‌آپ تحولی شگرف در زمینه اتصالات موبایلی ایجاد کرده است. سال‌ها پیش زمانی که کاربری با استفاده از هدست در خیابان راه می‌رفت و با تلفن گفت‌وگو می‌کرد نگاه متعجب دیگر رهگذران را با خود همراه می‌کرد که در نگاه اول گمان می‌کردند که او با خود صحبت می‌کند. در حالی که سیم هدست از زیر لباس به گوش‌ها می‌رسید و در آن سال‌ها، فناوری انقلابی نیز به نظر می‌آمد.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، همچنین با توسعه فناوری‌ای مانند بلوتوث گجت‌ها و وسایلی مانند هدست‌های بلوتوثی رشد کردند. کمپانی‌های بزرگ مانند سامسونگ، سونی و ال‌جی به تولید این محصولات پرداختند تا آنکه اپل، یکی از محبوب‌ترین غول‌های فناوری پا به این عرصه گذاشت.

شاید در باور عمومی اینگونه به نظر برسد که بعد از ورود اپل به چنین عرصه‌ای دیگر جای ورود و خلاقیتی در میان نباشد. اما استارت‌آپ اوریگامی با جسارتی مثال زدنی گام به میدان رقابت با بزرگان گذاشت. این استارت‌آپ خلاقیتی مثال زنی را به حیطه کاری خود وارد کرد.

انگشتر بلوتوثی، محصولی است که به کاربر اجازه می‌دهد بدون نیاز به ابزاری خاص، تنها با استفاده از انگشتی که روی گوش قرار می‌دهد امکان مکالمه داشته باشد. این محصول هنوز به صورت عمومی در بازار عرضه نشده است اما کاربران می‌توانند با استفاده از وب‌سایت رسمی این استارت‌آپ اقدام به پیش خرید کنند.

داستان تولد این حلقه جادویی از حلقه‌ای دانشگاهی آغاز شد. زمانی که چند نفر از دانشجویان به دنبال ساخت طرح اولیه از حلقه‌ای بودند که در تعامل با گوشی‌های موبایل هوشمند کار می‌کرد. مدت زمان کوتاهی پس از آنکه اهداف اولیه گروه روشن شد، متخصصان دیگری به این مجموعه اضافه شدند. آنها یک هدف روشن را دنبال می‌کنند. این تیم قصد دارد راه‌ ارتباطی میان مردم را با یکدیگر متحول و تسهیل کند.

حلقه «اوری» پدیده‌ای در دنیای ارتباطات

ایده ابتدایی نیز از مشکل و ناتوانی پدر مدیر این پروژه ایجاد شد. پیتر پدر کوین است و از اختلال بینایی رنج می‌برد. برای همین هم او برای ایجاد ارتباط به فناوری‌های بدون نمایشگر نیازمند است. این حلقه نیز برای استفاده به نمایشگر نیاز ندارد و از این رو برای همه افراد قابل استفاده است.

تولید کنندگان این محصول معتقدند که نباید حلقه ORII را با هدست‌های بلوتوث مقایسه کرد. هدست‌های بلوتوثی برای آن دسته از کاربران طراحی شده که مکالمات طولانی با تلفن دارند و از سوی دیگر هم می‌خواند دست‌شان موقع مکالمه آزاد باشد. اما ORII برای مکالمات پشت سر هم و خلاصه طراحی شده. به علاوه اینکه یکی از دستان شما موقع مکالمه باید در خدمت این فناوری باشد. همچنین نکته مهم و قابل توجه اینکه این حلقه در زمان‌هایی غیر از مکالمه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این حلقه نیز مانند دیگر گجت‌های بلوتوثی با گوشی هوشمند هماهنگ می‌شود. در واقع این محصول در هماهنگی با دستیار صوتی اپل یا گوگل فعال می‌شود. تنظیم یادآور، ارسال پیام متنی و درخواست تماس تلفنی از دستوراتی است که این حلقه هوشمند امکان اجرای آن را خواهد داشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند