موضوعات داغ:

افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی چقدر جدی است؟

افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی چقدر جدی است؟

مدیر عامل تپ‌سی از سهمیه ۳۰۰ لیتری برای راننده‌های تپ‌سی خبر داده و می‌گوید تپ‌سی از سهمیه بنزین حمل‌ونقل عمومی برخوردار شده است و با توجه به این مساله افزایش قیمتی در سفرهای تپ‌سی به وجود نمی‌آید.

به گزارش تجارت‌‌نیوز، ۱۲ ساعت پس از اعلام دور جدید سهمیه‌بندی بنزین، تاکسی‌های اینترنتی نسبت به قبل با وسواس بیشتری درخواست‌های مسافران را قبول می‌کردند. حق هم داشتند؛ همین دیروز آن‌ها بنزین را با قیمت لیتری هزار تومتن خریداری می‌کردند اما وقتی صبح چشم‌هایشان را باز کردند، بنزین سهمیه‌بندی شده بود و برای خرید هر لیتر بنزین آزاد باید سه هزار تومان پول می‌دادند. شما بودید چه کار می‌کردید؟

معلوم است که با رسیدن هر درخواستی باید خیلی زود، تند و سریع محاسبه کنید که آیا این سفر سود دارد یا نه. با این حال ساعاتی بعد حداقل بخشی از نگرانی‌ها رفع شد. چون میلاد منشی‌پور، مدیر عامل شرکت تپ‌سی خبر داد که توافق شده سهمیه‌ای جداگانه برای خودروهای فعال در سامانه تاکسی‌های اینترنتی لحاظ شود. البته این سهمیه به شرط و شروطی اعطا می‌شود. در این گزارش قصد داریم بررسی کنیم که آیا با قیمت جدید بنزین ادامه فعالیت در تاکسی‌های اینترنتی هنوز از نظر اقتصادی به صرفه است یا نه؟

سهمیه ۳۰۰ لیتری بنزین برای تاکسی‌های اینترنتی

مدیر عامل تپ‌سی می‌گوید، سهمیه بنزین داریم و کرایه‌ها گران نمی‌شود. میلاد منشی‌پور از سهمیه ۳۰۰ لیتری برای راننده‌های تپ‌سی خبر داده و می‌گوید تپ‌سی از سهمیه بنزین حمل‌ونقل عمومی برخوردار شده است و با توجه به این مساله افزایش قیمتی در سفرهای تپ‌سی به وجود نمی‌آید. منشی‌پور با بیان اینکه خوشبختانه پس از مذاکرات طولانی، سهمیه بنزین حمل‌ونقل عمومی تا سقف ماهانه ۳۰۰ لیتر شامل تپ‌سی نیز شد، می‌گوید تپ‌سی سفرهای ماهانه هر راننده را به‌طور جداگانه بررسی می‌کند و در پایان هر ماه مابه‌التفاوت بین هزار و ۵۰۰ تا سه هزار تومان را به حساب بانکی راننده‌ها واریز می‌کند. بنابراین می‌توان قیمت سفرها را هم کنترل کرد و افزایش قیمت نداشت. امکان تخلف نیز در این زمینه وجود ندارد چراکه سفرها به صورت آنلاین رصد می‌شود.

هومند دمیرچی، معاون عملیات تپ‌سی هم می‌گوید با توجه به توافق صورت گرفته با وزارت کشور، به تاکسی‌های اینترنتی با این شرط که رانندگان حداقل ۲۰۰ کیلومتر در ماه پیمایش داشته باشند، سهمیه سوخت تعلق می‌گیرد. دمیرچی می‌گوید به ازای پیمایش هر ۱۰۰ کیلومتر هفت لیتر بنزین سهمیه‌ای اختصاص پیدا می‌کند.

سهمیه مذکور انتهای هر ماه به کارت بانکی در قالب اعتبار بنزین واریز می‌شود. با توجه به اینکه مصرف سوخت پراید در همین حدود است، می‌توان نتیجه گرفت که راننده‌های تاکسی اینترنتی می‌توانند از بنزین هزار و ۵۰۰ تومانی برای سفرهایشان استفاده کنند.

روزانه ۳۰ لیتر مصرف بنزین راننده‌های تاکسی اینترنتی

یکی از راننده‎های تاکسی اینترنتی که روزانه ۳۰۰هزار تومان درآمد دارد و حدود ۱۵ ساعت در خیابان‌ها مسافر جابه‌جا می‌کند، می‌گوید در روز حتما باید ماشینش را به پمپ بنزین ببرد. او هر روز ۳۰لیتر بنزین می‌زند که خرج آن تا پیش از این حدود ۳۰هزار تومان می‎شد. حالا می‎توان پیش‌بینی کرد سهمیه ۶۰ لیتری برای این خودرو در عرض دو روز به اتمام می‌رسد و می‌توان نتیجه گرفت اگر بخواهد بنزین آزاد بخرد، باید رقمی معادل سه هزار تومان به ازای هر لیتر پول خرج کند.

با این حساب هزینه بنزین از ۹۰۰ هزار تومان در ماه به دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد رسید. با در نظر گرفتن سهمیه ۳۰۰ لیتری برای تاکسی‌های اینترنتی، این هزینه به شکل قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. طوری که راننده‌های تاکسی دست کم ۱۰ روز می‌توانند از بنزین سهمیه‌ای هزار و ۵۰۰ تومانی استفاده کنند. با این حساب خرج ماهانه آن‌ها به دو میلیون و ۲۰۰هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

اگر تاکسی‌های اینترنتی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش، هفت لیتر بنزین سهمیه‎ای به راننده‌‎ها اختصاص دهند، می‌توان نتیجه گرفت که به کلی سوخت مورد نیاز برای جابه‌جایی مسافرها مطابق بنزین سهمیه‌ای محاسبه شده و خرج ماهانه یک راننده تاکسی برای بنزین به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند. راننده‌ای که روزی ۳۰۰هزار تومان کار می‌کند، اگر بخواهد بنزین سه هزار تومانی بزند، باید روزانه ۹۰ هزار تومان، معادل حدود یک سوم درآمدش را به جایگاه‌داران بپردازد.

جایگاه بنزین در خرج‌های یک راننده تاکسی

یک راننده تاکسی اینترنتی باید خرج‌های دوره‌ای متنوعی را برای ماشینش کنار بگذارد. به خصوص که بعد از یکی دو سال باید خودرو را کنار گذاشته و سراغ خرید ماشینی جدید برود. یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد، یک راننده تاکسی اینترنتی باید روزانه ۴۰هزار تومان برای خرید طرح ترافیک، هر یک سال و نیم باید بین یک تا سه میلیون برای خرید لاستیک، سالانه ۳۰۰هزار تومان برای تعویض لنت ترمز و هر دو ماه باید ۳۰۰ هزار تومان برای تعویض روغن و فیلتر هزینه کند. هزینه خرید بسته اینترنتی ماهانه ۳۰ هزار تومان را هم باید به این ارقام اضافه کنید.

این موضوع نشان می‌دهد، خرج یک راننده تاکسی اینترنتی در ماه رقمی حدود دو میلیون و ۵۰۰هزار تومان خواهد بود که بنزین تا پیش از این حدود ۹۰۰ هزار تومان از هزینه ماهانه را تشکیل می‌داد. حالا با افزایش قیمت بنزین و هزینه روزانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی سوخت برای راننده‌های تاکسی اینترنتی می‌توان نیتجه گرفت که هزینه ماهانه آن‌ها از ۲٫۵ میلیون تومان به ۳٫۸ میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد. اگر برای تاکسی‌های اینترنتی سهمیه‌ای در نظر گرفته نمی‌شد، این هزینه ماهانه به ۴٫۲ میلیون تومان می‌رسید و خرج راننده‌ها دو برابر می‌شد.

منبع: هفت صبح

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند