سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی در گفتگو با تجارت‌نیوز:

افزایش کرایه تاکسی‌های آنلاین نیاز به مجوز ندارد / اعلام سازوکار تعیین قیمت کرایه تاکسی‌های آنلاین

در پی افزایش قیمت کرایه تاکسی‌های شهر تهران نرخ کرایه تاکسی‌های آنلاین تغییرات محسوسی به خود دیده است.
افزایش کرایه تاکسی‌های آنلاین نیاز به مجوز ندارد / اعلام سازوکار تعیین قیمت کرایه تاکسی‌های آنلاین

به گزارش تجارت‌نیوز، اخیرا با مصوبه شورای شهر تهران، سازمان تاکسیرانی مجاز به افزایش قیمت کرایه تاکسی‌ها در برخی از خطوط تا بیش از ۲۰ درصد شد که این مساله مورد تایید فرمانداری نیز قرار گرفته است. به دنبال این مصوبه به نظر می‌رسد تاکسی‌های اینترنتی نیز تحت تاثیر این تغییرات قیمتی نرخ‌های معمول خود را تغییر داده‌اند.

رضا الفت‌نسب، سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی در این باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: قوانین تاکسی‌های اینترنتی با سازمان تاکسیرانی یکی نیست اما طبیعتا هر اتفاقی در حوزه کار تاکسی‌های شهری بیفتد، در این حوزه هم تاثیرگذار است.

او ادامه می‌دهد: البته اصلا بحث ۲۰ درصد افزایش قیمت در این تاکسی‌ها مطرح نیست اما تبعیتی از افزایش قیمت در بخش تاکسی‌های آنلاین نیز خواهیم داشت. هنوز صحبتی در این زمینه صورت نگرفته است، هرچند افزایش کرایه بسیار اندکی هم اتفاق افتاده اما اینکه به‌صورت کلی اعلام شود، هنوز اقدامی از سوی تاکسی‌های اینترنتی صورت نگرفته است.

این عضو هیات‌مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی با اشاره به اینکه تاکسی‌هایی که در سطح شهر تردد می‌کنند قیمت کرایه‌شان ثابت است، اضافه می‌کند: اما تاکسی‌های اینترنتی تابع برخی شرایط هستند مثل مسیر، ترافیک مسیر، تعداد رانندگان در مبدا یا شرایط جوی که تحت تاثیر این آیتم‌ها نرخ کرایه تعیین می‌شود. البته یک آیتم هم مربوط به هزینه جابه‌جایی مسافر و هزینه سفر محسوب می‌شود که تابعی از میانگین هزینه سفر در سطح شهر است.

او ادامه می‌دهد: تخمین هزینه سفر در تاکسی‌های اینترنتی بسیار دقیق محاسبه می‌شود. ممکن است در زمان و در مسیرهای خاصی کرایه گران‌تر و یا ارزان‌تر باشد. همچنین آیتم بسیار مهمی در تاکسی‌های آنلاین موثر به نظر می‌رسد که راننده در زمان برگشت خالی برنمی‌گردد. بنابراین باید گفت تا این لحظه نرخ کرایه تاکسی‌های آنلاین تحت تاثیر افزایش قیمت کرایه‌ها بوده اما نه به‌شدت مصوبه شهرداری و شورا و سقف ۲۰ درصد افزایش.

الفت‌نسب تاکید می‌کند که تاکسی‌های اینترنتی نیازی به کسب مجوز از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی برای افزایش قیمت کرایه ندارند اما در صورت شکایت از سوی کاربران یا احراز تخلف از سوی بازرسان این اتحادیه رسیدگی به تخلف انجام‌شده در دستور کار آنها قرار می‌گیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز