اقتصاد دیجیتالی؛ شغلی برای تحصیل‌ کرده‌های بیکار

یک کارشناس بانکداری الکترونیکی با ارائه تعریفی از اقتصاد دیجیتالی به اهمیت استارت آپ‌ها در تحقق این مفهوم در اقتصاد کشور پرداخت و اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را در این حوزه به تنهایی کافی ندانست.

اقتصاد دیجیتالی؛ شغلی برای تحصیل‌ کرده‌های بیکار

سیدمحمدامین حسینی اقتصاد دیجیتالی را استفاده از پلت فرم‌های دیجیتال مانند سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های مجازی در فضای فعالیت اقتصادی تعریف کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این کارشناس بانکداری الکترونیکی اضافه کرد: فعالیت‌هایی چون پرداخت‌های روزمره و تراکنش‌ها که به صورت ناخودآگاه در فضایی غیر از فضای سنتی اتفاق می‌افتد از نمودهای عینی مفهوم اقتصاد دیجیتال در کشور است.

وی گفت: امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ با سرمایه بزرگ اقتصادی در حیطه فناوری اطلاعات قرار گرفته‌اند که اهمیت هرچه بیشتر حوزه دیجیتالی را در اقتصاد جهانی نشان می‌دهد.

حسینی ادامه داد: اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه تضمین افزایش سرعت به عنوان یک زیرساخت جدی در این حوزه قابل تقدیر است اما کافی نیست.

وی افزود: برای توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور باید به استارت آپ‌ها و مخصوصا تجارت الکترونیکی توجه کرد چراکه این مقوله بسیار می‌تواند در ایجاد بسترهای اقتصادی هماهنگ با فناوری اطلاعات موثر باشد.

حسینی تاکید کرد: از اقدامات تاثیرگذار در این حوزه تضمین حمایت‌های قانونی و یا حداقل برداشتن موانع مقرراتی از پیش روی این کسب و کارهاست.

وی با بیان اینکه از فضای اقتصاد دیجیتالی نمی‌توان فاصله گرفت ادامه داد: هرچند نمی‌توان با همه مشکلات اقتصادی کشور را بر دوش ضعف در توسعه اقتصاد دیجیتالی گذاشت اما این حوزه در صورت رشد و توسعه حوزه‌ای بسیار مستعد برای ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل‌کرده است.

حسینی گفت: اگر دولت در این حوزه حمایت‌های لازم را از استارت آپ‌ها یا کسب‌وکارهای نوپا به عمل بیاورد، می‌توان از شکست این استارت آپ‌ها در شروع کار خود جلوگیری کرد.

وی به ضرورت حمایت و همکاری دیگر دستگاه‌ها با وزارت ارتباطات نیز اشاره کرد.

حسینی افزود: معاونت علمی ریاست‌جمهوری، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی باید نهادی مشترک را با وزارت ارتباطات برای شناسایی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها و ایجاد شتاب دهنده‌ها تشکیل دهند تا در نهایت بتوان معنای اقتصاد دیجیتال را در کشور محقق کرد.

وی در توصیف اهمیت حمایت از توسعه کسب‌وکارهای نوپا در اقتصاد دیجیتالی به تجربه کشورهای دیگر در این زمینه اشاره و اظهار کرد: برخی از کشورها حتی وزارتی را برای رسیدگی به امور استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا تشکیل داده‌اند.

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید