سیستم عامل ایرانی در گوشی ساخت داخل کارایی دارد

اندروید ایرانی به زودی فعال می‌شود

اندروید ایرانی به زودی فعال می‌شود

یک سیستم عامل جدید به زودی در گوشی‌های ایرانی و ساخت داخل فعال می‌شود که بر اساس آن یک بازار ارائه و دانلود اپلیکیشن‌های داخلی تعبیه شده تا مشکلات تحریم گوگل و اپل را برای برنامه‌های ایرانی حل کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این سیستم عامل که ویژگی‌هایی شبیه به اندروید دارد یک بازار نرم‌افزای برای خرید و فروش وجود دارد که در گوشی‌های مجهز به آن بازارهای اندرویدی مثل گوگل پلی قابل نصب نیست اما در مقابل آن یک بازار سرویس دهنده برنامه‌های اندرویدی داخلی فعال می‌شود.

وزارت ارتباطات پیش از این اعلام کرد استفاده از این اندروید برای عموم مردم اجباری نیست و کاربران در صورت تمایل پس از خرید گوشی‌های ایرانی که با این سیستم عامل همخوان هستند، می‌توانند از آن استفاده کنند.

وزیر ارتباطات برای اعلام آغاز فعالیت این سیستم عامل داخلی با انتشار توییتی رفتار یک فروشنده بقالی در یک محله را مثال زد. او با این مثال رفتار شرکت‌هایی چون گوگل و اپل را در قبال تحریم اپ‌های ایرانی مورد انتقاد قرار داد.

محمدجواد جهرمی صبح امروز این توییت را منتشر کرد:
«سالها قبل، در محله‌امان، کاسبی بود که تنها بقالی محل بود، روزهایی بی‌دلیل لجش می‌گرفت و همسایه‌ها را در فهرست سیاه فروش می‌گذاشت، بالاخره همسایه‌ دیگری هم یک مغازه زد و فهرست سیاه‌، عملا پَر! بنده خدا، دیگه هر وقت لجش می‌گرفت، با پسرش دعوا می‌کرد »

این تصمیم وزرات ارتباطات برای ارائه یک اندروید ایرانی که در آن نیازی به مدل خارجی نباشد پس از آن گرفته شد که نمایندگان مجلس چند ماه پیش در تقابل با تحریم اپل و اتخاذ سیاست‌های مقابله به مثل با رفتار شرکت آمریکایی طرحی را موسوم به تحریم اپل به تصویب رساند و وزارت ارتباطات را موظف کردند سازوکاری را برای مقابله با این تحریم پیاده سازی کند.

کدام گوشی ایرانی؟

حالا گفته می‌شود حدود ۵۰۰ نمونه از یک گوشی ایرانی که مجهز به سیستم عامل اندروید ایرانی است از سوی یک شرکت داخلی به سفارش وزارت ارتباطات ساخته شده است.

حمید سعیدی، مدیر شرکت GLXکه تولید گوشی ایرانی را برعهده دارد درباره تفاوت اندروید ایرانی با اندروید معمول، به «دیجیاتو» گفت: این نسخه از سرویس‌های گوگل بی‌نیاز شده و دسترسی سرویس‌های گوگل را به شکل کامل قطع کرده است.

او در پاسخ به این سوال که چه چیزی جایگزین سرویس‌های گوگل شده، اعلام کرد: سرویس جایگزینی را تهیه کرده‌اند که بتواند کار Google Play Services را انجام دهد.

او خبر داده که به جز Google Play Services، سایر اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های محبوب گوگل مانند Maps و Gmail در اندروید ایرانی وجود دارند. به گفته او این نسخه هیچ تفاوتی با اندروید عمومی ندارد و صرفاً سفارشی و بومی سازی شده است. تنها مورد همین است که اپلیکیشن‌ها توسط Google Play Services اجرا نمی‌شوند.

او همچنین پیش بینی کرد این سیستم عامل سفارشی شده، بتواند سهم نیم الی ۸ درصدی از بازار موبایل ایران را به دست بیاورد.

تجربه چه می‌گوید؟

با وجود چنین تصمیمی هنوز مشخص نیست این سیستم عامل ایرانی چقدر موفق می‌شود و مورد تایید کاربران قرار می‌گیرد چراکه اجرای طرح‌های مشابه‌ای در گذشته تجربه خوبی در اجرا نداشته‌اند.

اجرای طرح هایی همچون جویشگر بومی و شبکه‌های پیام‌رسان بومی که با صرف هزینه‌های ده‌ها میلیاردتومانی انجام شد، سرانجام خوشی از نظر اقبال عمومی نیافتند.

یک کاربر در توییتر هم در این زمینه نوشت:
«ظاهرا انتهای هر دهه شمسی باید یک نسخه اندروید بومی شده ارایه شود. سال ۸۹ اسمش «فارسی‌تل» بود. حالا شده اندروید ایرانی. اون موقع روی یک سری مدل‌های HTC نصبش می‌کردن، حالا روی GLX. فارسی‌تل یک شکست تمام عیار بود؛ مثل لینوکس ملی. نتیجه این یکی چی می‌شه؟»

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند