باورهای غلط درباره دفاتر کار استارت‌آپی را کنار بگذارید

باورهای غلط درباره دفاتر کار استارت‌آپی را کنار بگذارید

تقصیر صاحبان دفاتر امروزی نیست. آنها از ترندها و تب و تاب موجود پیروی کرده‌اند. برخی از المان‌های موجود در جریان طراحی دفاتر موجب ناکارآمدی می‌شود و اگر شما هم تا امروز کورکورانه از این المان‌ها و ترکیب‌ها استفاده می‌کردید امروز زمانش رسیده که دست به تغییر بزنید.

تقصیر صاحبان دفاتر امروزی نیست. آنها از ترندها و تب و تاب موجود پیروی کرده‌اند. برخی از المان‌های موجود در جریان طراحی دفاتر موجب ناکارآمدی می‌شود و اگر شما هم تا امروز کورکورانه از این المان‌ها و ترکیب‌ها استفاده می‌کردید امروز زمانش رسیده که دست به تغییر بزنید. تغییرات در دفاتر کاری استارت‌آپ‌ها در سال ۲۰۱۸ مسیر درست به سوی افزایش بهره‌وری است.

توجه به حریم خصوصی

مشخص نیست از چه زمانی طراحان دفاتر شرکت‌های بزرگ به این فکر افتادند که مکان‌های عمومی را برای کارهای شخصی تعبیه کنند. تحقیقات در کمپانی اپل نشان داده است که شیوه‌های به کار گرفته برای طراحی دفاتر در یک دهه گذشته مورد قبول کارکنان نبوده است.

طراحان و صاحب‌نظران دکوراسیون در جهان معتقدند که امروز دفاتر یکپارچه یا همان «اوپن آفیس‌ها» مرده‌اند

دیوید گالالو مدیر استودیو طراحی رپت، معتقد است که نظر کارکنان اهمیت زیادی دارد و در رابطه با نظر آنها باید بدانیم که‌ آنها عمیقا واقع‌گرا هستند. او در ادامه نیز می‌گوید: «اگر ایجاد حس همکاری برای شما اهمیت دارد باید بدانید که این احساس را از مسیرهای مختلف می‌توان ایجاد کرد و برای تقویت حس همکاری نیازی نیست که حریم شخصی افراد را قربانی کنیم.»

از آنجا که مدیران در صورت جدا افتادن از کارکنان احساس شرم می‌کنند سعی می‌کنند محیط دفتر را یکپارچه سازند. اما طراحان و صاحب‌نظران دکوراسیون در جهان معتقدند که امروز دفاتر یکپارچه یا همان «اوپن آفیس‌ها» مرده‌اند.

جادوی میز کنفرانس شش ضلعی

اگر میز شما چهار سمت داشته باشد خوب است اما شش سو بودن میز کنفرانس موهبتی برای هر کمپانی است که به میز کنفرانس نیاز دارد. اما موضوع میز کنفرانس‌های مستطیلی بحثی دیگر است. از نظر کارشناسان این میزها که از قضا مرسوم‌ترین میزهای دفاتر کاری است معایب فراوانی دارد.

این میزها ذاتا سلسله مراتب را در هرم یک مجموعه یادآوری می‌کند. یعنی برگزاری کنفرانس و جلسه، پشت میز مستطیلی یادآور نگاه بالا به پایین رئیس، مرئوس، کارمند ارشد و کارمند است. اما برای استفاده از میزهای شش ضلعی نکته جذاب آنکه تمام شرکت‌کنندگان می‌توانند با یکدیگر روبرو شده و چشم ‌در چشم با هم ارتباط برقرار کنند. امکانی که در دفاتر نسل قدیم چندان رواج نداشت.

میز کنفرانس شش ضلعی را با نمونه‌های مستطیلی جایگزین کنید

معجزه آینه

در مورد رنگ دیوارهای دفتر تردید دارید؟ جای نگرانی نیست. لازم نیست به سبک قدیم از یک رنگ مشخص برای نقاشی دیوارها استفاده کنید. استفاده از زمینه‌هایی چون طرح‌های چوبی، سنگی و یا هر طرح دیگری جایگزین بهتری نسبت به رنگ است. از سوی دیگر استفاده دست و دل بازانه از آینه نیز می‌تواند کمک زیادی به مدیران و کارکنان برای افزایش بهره‌وری کند. یکی از کارشناسان طراحی دفاتر کاری در مورد مزیت‌های استفاده و به کار گیری آینه در محیط گفت: « آینه‌ها باعث می‌شوند که فضا تازه به نظر برسد و کسالت و خمودگی به این ترتیب از فضا دور خواهد شد.»

آشتی با فناوری

اتاق کنفرانس‌ها باید با استفاده از جدیدترین فناوری‌های روز تجهیز شوند. امروزه بسیاری از کارکنان به صورت دورکاری با کمپانی‌ها همکاری می‌کنند. از این رو لازم است که اتاق کنفرانس با استفاده از جدیدترین دوربین‌ها، میکروفون‌ها و دیگر لوازم مورد نیاز تجهیز شود. اگر در حال ساخت دفتری مدرن هستید از میکروفن‌های داخل میز و اسپیکرهای دیواری غافل نشوید.

باور غلط درباره رنگ‌های روشن

استفاده از رنگ‌های روشن و شاد برای تمام فضای دفتر کاری اشتباه است. این کار اشتباه سال‌ها در طراحی دفاتر استفاده می‌شد. اما امروز مشخص شده است که برای ایجاد محیطی مناسب لازم است که وسایل و لوازم استفاده شده در دفتر را با زنگ‌های شاد و روشن انتخاب کنید. مثلا بالش‌های قرار گرفته روی کاناپه یا صندلی‌های رنگی در دفتر می‌تواند به تغییر روحیه کمک کنند.

افسانه دفاتر استارت آپی

اولین تصویری که در مورد استارت آپ‌ها در ذهن مخطب تداعی می‌شود دفاتر رنگی با وسایل تفریح متعدد است. از پلی‌استیشن گرفته تا میز پینگ پونگ و کاناپه‌ای راحت برای خواب. اما جالب است بدانید که چنین ترکیب‌هایی در دفاتر کار، یکی از استراتژی‌های غلط است. کارشناسان و صاحب‌نظران در این رابطه معتقدند که اجازه دهید کارمندان لحظات تفریح و استراحت‌شان را به خانه ببرند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند