محبوب‌ترین سامانه‌های پرداخت آنلاین را بشناسید

محبوب‌ترین سامانه‌های پرداخت آنلاین را بشناسید

زمان‌بر بودن تراکنش‌ها، محدودیت زمانی برای دسترسی به بانک‌ها  و عدم امکان جابه‌جایی پول در خارج از بانک از جمله مشکلات سیستم‌های پرداخت سنتی محسوب می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی اما سیستم‌های پرداخت آنلاین با ابزارها و قابلیت‌های بسیاری که دارند این مشکلات را از میان برده‌اند. در این گزارش به معرفی بهترین سامانه‌های پرداخت آنلاین پرداخته‌ایم.

یکی از چالش‌های کاربران در زمان انجام خریدها و تراکنش‌های آنلاین مساله پرداخت امن و سریع است. زمان‌بر بودن تراکنش‌ها، محدودیت زمانی برای دسترسی به بانک‌ها و عدم امکان جابه‌جایی پول در خارج از بانک از جمله مشکلات سیستم‌های پرداخت سنتی محسوب می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی اما سیستم‌های پرداخت نوظهور با ابزارها و قابلیت‌های بسیاری که دارند این مشکلات را از میان برده‌اند.

نمودار زیر سرعت و میزان تراکنش‌های موبایلی در آمریکا را از سال 2015 نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود حجم تراکنش‌های آنلاین تا سال 2021 به 274.4 میلیارد دلار برسد.

 

Paypal در رده اولین سامانه‌های پرداخت آنلاین قرار می‎گیرد. با این حال با ظهور دیگر سیستم‌‌های پرداخت، پی‌پل شاید بهترین، ارزان‌ترین و ساده‌ترین سیستم پرداخت محسوب نشود. در حال حاضر سامانه‌های پرداخت اینترنتی دیگری وجود دارند که با در نظر گرفتن سهولت پرداخت و ارزانی آنها رقیب Paypal محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر، امکان استفاده از پی‌پل برای کاربران در تمامی کشورها وجود ندارد. اگرچه سایر سامانه‌های پرداخت هم ممکن است همین مشکل را داشته باشند اما در مقایسه با پی‌پل مزیت‌هایی دارند که در این گزارش تجارت‌نیوز به بررسی بهترین آنها پرداخته‌ایم.

1- Skrill

اسکریل که نام قدیمی آن مانی‌بوکرز (Moneybookers) بود یکی از شرکت‌های معتبر ارائه‌دهنده حساب الکترونیک در دنیاست. کاربران از طریق این پلتفرم حساب آنلاینی باز می‌کنند که امکان خرید، واریز و دریافت وجه را برایشان فراهم می‌آورد.

یکی دیگر از روش‌های خرید با این پلتفرم کارت اسکریل است که به کیف پول کاربران لینک می‌شود و از طریق این کارت آنها می‌توانند در بسیاری از فروشگاه‌ها خرید خود را انجام دهند. امکان استفاده از این کارت در بسیاری از خودپردازهای جهان هم وجود دارد.

از مهم‌ترین مزیت‌های این پلتفرم سادگی و سرعت باز کردن حساب و استفاده در تمام نقاط جهان است. همچنین اسکریل چندین ارز اصلی را پشتیبانی می‌کند و استفاده از آن امن است. کاربران بابت تراکنش یک درصد حجم معاملات را می‌پردازند که نرخ مناسبی است.

با این حال بسیاری از کاربران از خدمات ضعیف بخش مشتریان این پلتفرم گلایه دارند.

2- Payoneer

پیونیر یکی از زیرمجموعه‌های مسترکارت (MasterCard) است و کاربران با افتتاح حساب در این سامانه از خدمات بسیاری از جمله امکانات بسیار در زمینه انتقال وجه استفاده می‌کنند.

در این سامانه هم مثل اسکریل کاربران نیاز به یک حساب آنلاین و کارت پیونیر دارند. علاوه بر پرداخت و دریافت وجه، امکان خرید از فروشگاه‌های آنلاین و دستگاه‌های خودپرداز هم فراهم می‌شود.

راه‌اندازی این حساب آنلاین سریع و آسان است و همچنین امکان استفاده از آن در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد. یکی دیگر از مزیت‌های پیونیر این است که از طریق پلتفرم‌های مستقلی نظیر oDesk پشتیبانی می‌شود.

از جمله اشکالاتی که به این سامانه وارد می‌شود هزینه بالای آن برای انجام تراکنش‌هاست. همچنین برای انتقال از حساب‌های بانکی در این سامانه برخلاف سرویس‌های مشابه کاربران باید هزینه‌ای پرداخت کنند. گفته می‌شود که بخش خدمات مشتریان هم عملکرد ضعیفی دارد.

با وجود این اشکلات اما پیونر یکی از سامانه‌های پرداخت قابل قبول در سراسر دنیاست.

3- Dwolla

دی‌وولا یک سامانه بسیار امن، سریع و ارزان برای پرداخت‌های اینترنتی محسوب می‌شود. انجام تراکنش‌های کمتر از 10 دلار برای کاربران رایگان است و هزینه برای تراکنش‌های بیش از 10 دلار تنها 25 سنت است. از این رو دی‌وولا مقرون‌به‌صرفه‌ترین سامانه پرداخت اینترنتی محسوب می‌شود.

یکی از معایبی که در مورد این پلتفرم وجود دارد این است که هر دو طرف نیاز به حساب دی‌وولا دارند. همچنین استفاده از این سامانه تنها به ایالات متحده آمریکا محدود می‌شود.

4- Google Wallet

سرویس گوگل‌والت یک برنامه کیف پول دیجیتال رایگان است که از سوی گوگل ارائه شده و این امکان را برای کاربران فراهم آورده تا از طریق این پلیکیشن یا حساب کاربری جی‌میل خود به حساب یکدیگر پول واریز کنند. حساب گوگل‌والت به موجودی کاربران لینک می‌شود. این پلتفرم همچنین کارتی را به کاربران ارائه می‌دهد که با استفاده آن می‌توانند در فروشگاه‌های فیزیکی هم خرید خود را انجام دهند.

امنیت بالا، امکان انجام پرداخت‌ها از طریق موبایل‌های هوشمند و سهولت استفاده از جمله مزیت‌های گوگل‌والت محسوب می‌شود.

هزینه انجام تراکنش‌های مالی 2.9 درصد معاملات است که در مقایسه با سایر سامانه‌ها گران‌تر است. همچنین استفاده از این پلتفرم تنها به ایالات متحده آمریکا محدود می‌شود.

5- Amazon Payments

فرآیند پرداخت در آمازون پیمنتس بسیار ساده است و از سوی دیگر قابلیت‌های بسیاری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

واریز و دریافت وجه تا سقف هزار دلار در ماه رایگان است. همچنین امنیت بسیار یکی دیگر از مزیت‌های این پتلفرم کاربرپسند محسوب می‌شود.

بزرگ‌ترین عیب آن است که این سرویس تنها در ایالات متحده قابل استفاده است.

6- Brain tree

برین‌تری هم یکی دیگر از سامانه‌های پرداخت اینترنتی است که چند‌زبانه بودن یکی از مزیت‌های آن محسوب می‌شود. به این ترتیب برین‌تری به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق برنامه‌نویسی از این سیستم پرداخت در وب‌سایت‌های خود استفاده کنند. این پلتفرم از سوی پی‌پل خریداری شده و در بسیاری از کشورهای جهان قابل استفاده است و همچنین از ارزهای بین‌المللی متعددی پشتیبانی می‌کند.

هزینه انجام تراکنش‌ها مقرون‌به‌صرفه و عملکرد خدمات مشتریان قوی است. همچنین در مقایسه با سامانه‌های دیگر قابلیت‌های بسیاری دارد.

یکی از معایب آن لزوم گشاش حساب بیزنس است. برنامه‌نویسی با هدف پیاده‌سازی این پلتفرم در وب‌سایت‌ها پیچیدگی‌هایی دارد که استفاده از آن را برای برخی دشوار می‌کند.

علی‌رغم این معایب، برین‌تری یکی از بهترین گزینه‌ها برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک است.

7- Clickbank

یکی از روش‌های پرداخت آسان و سریع اینترنتی، استفاده از سامانه کلیک‎بنک است. این سامانه بیشتر برای کاربرانی که به دنبال فروش آنلاین هستند، مفید است.

کاربران برای استفاده از این سامانه نیاز به مهارت‌های پیچیده‌ای ندارند و پلتفرمی بسیار ساده برای فروش محصولات آنلاین به شمار می‌رود. همچنین هزینه انجام تراکنش‌ها مقرون‌به‌صرفه است. با این حال قابلیت‌ها و تنوع چندانی در مقایسه با سایر سامانه‌ها ندارد.

8- Selz

این سامانه برای وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌هایی که به فروش آنلاین محصولات خود می‌پردازند، توصیه می‌شود. نصب و راه‌اندازی سلز بسیار ساده است و تنها در عرض چند دقیقه انجام می‌شود و بسیار کاربرپسند است. سلز همچنین امکان پرداخت از طریق ویزاکارت و مسترکارت را فراهم آورده است.

یکی از مزیت‌های این سامانه این است که کاربران هنگام خرید از صفحه محصولات خارج نمی‌شوند. هزینه انجام تراکنش‌ها پنج درصد کل معامله به علاوه 25 سنت است که نرخ معقولی به شمار می‌آید. از سوی دیگر، کاربران می‌توانند با استفاده از سلز در وبلاگ‌ها یا حساب‌های خود در رسانه‌های اجتماعی کالاها و محصولاتشان را به فروش برسانند.

با این حال سلز برای یک وب‌سایت تجارت الکترونیک یک پلتفرم چندان قوی محسوب نمی‌شود. گزینه‌ها و قابلیت‌های آن محدود است. به همین دلیل سلز بیشتر در میان کسب‌وکارهای نسبتا کوچک که به دنبال یک راه‌حل آسان و سریع پرداخت هستند، محبوب است.

9- Stripe

سامانه استرایپ شباهت‌های بسیاری به سلز دارد. تراکنش مشتریان تنها با یک دکمه خرید و در همان صفحه خرید انجام می‌شود. نرخ انجام تراکنش‌ها 2.9 درصد معاملات به علاوه 30 سنت است. از سوی دیگر ابزارها و قابلیت‌هایی که برای ارائه خدمات از سوی استرایپ ارائه می‌شود، بسیار کاربردی و جالب است و آن را در میان بسیاری از کاربران محبوب کرده است.

از جمله مزیت‌های استرایپ این است که امکان انتقال وجوه از طریق موبایل وجود دارد. پرداخت‌های موبایلی شامل یک فرآیند سه‌بخشی است. هدف از ارائه این نوع سرویس، پایان قطعی و کامل تراکنش پرداخت است. سرویس‌ پرداخت استرایپ در بیش از 25 کشور در دسترس است و بیش از 100 نوع واحد ارزی را پشتیبانی می‌کند.

از جمله معایب این پلتفرم این است که کاربران باید یک هفته پس از انجام تراکنش منتظر وجوه خود باشند. همچنین کاربران نیاز به مهارت‌های برنامه‌نویسی برای استفاده از این سامانه در وب‌سایت‌های خود دارند.

10- Payza

خریدهای آنلاین، واریز، دریافت وجه و ارسال فاکتورها از طریق پی‌زا به سادگی انجام می‌شود. نام سابق این پلت‌فرم آلرت‌پی بوده که هم برای کاربرهای خصوصی و هم برای شرکت‌ها خدماتی را ارائه می‎دهد. پی‌زا به سادگی می‌تواند با یک وب‌سایت ادغام شود. این سرویس در بسیاری از کشورهای جهان در دسترس است و ارزهای متفاوتی را پشتیبانی می‌کند.

امنیت این سامانه بالاست و هزینه انجام تراکنش‌ها مناسب اما از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است. با این حال گلایه‌هایی در مورد ضعف عملکرد سرویس پشتیبانی وجود دارد.

 

منبع: lifehack.org

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند