بهینه‌سازی برای افزایش واردات موبایل

رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی گفت: اجرای طرح ریجستری تلفن‌های همراه می‌تواند در شفافیت بازار این محصول و ارتقای جایگاه خدمات پس‌ازفروش آن مؤثر باشد.

بهینه‌سازی برای افزایش واردات موبایل

رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی تصریح کرد: متاسفانه از ۳ مهر ماه اعطای ارز مبادله‌ای برای واردات تلفن همراه متوقف شده و هم‌زمانی این دو موضوع نگرانی‌هایی را در سطح بازار به وجود آورده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته سیدمحمود سفار؛ رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، حدود دو سال از فعالیت این انجمن به عنوان یکی از انجمن‌های زیرمجموعه اتاق بازرگانی ایران می‌گذرد و در طول این مدت پیگیری‌های لازم توسط اعضای آن برای اجرایی شدن طرح ریجستری تلفن‌های همراه انجام شده و سرانجام دولت این طرح را به تصویب رساند و قرار است از ۲۸ مهر ماه شاهد عملیاتی شدن آن باشیم.

وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح مذکور می‌تواند در شفافیت بازار این محصول و ارتقای جایگاه خدمات پس از فروش آن موثر باشد. از طرفی مصرف‌کننده نیز می‌تواند با خیال راحت در مورد قانونی بودن کالایی که قصد خرید آن را دارد، اقدام کند.

وی ادامه داد: البته بر اساس تصمیم اخیر بانک مرکزی در مورد توقف اختصاص ارز مبادله‌ای برای واردات موبایل به داخل کشور، شاهد مشکلاتی هستیم که نگرانی‌هایی را در مورد تامین نیاز بازار در پی دارد. انتظار می‌رفت که با توجه به مصوبه دولت مبنی بر اجرای طرح رجیستری و جلوگیری از ورود قاچاق این محصول به داخل کشور و مشکلاتی متعددی که ابتدای امر در اجرای طرح به چشم می‌خورد، همچنان ارز مبادله‌ای در اختیار واردکنندگان قرار می‌گرفت تا بازار با کمبود عرضه مواجه نگردد.

سفار در مورد اهمیت استفاده از ارز مبادله‌ای در روند واردات تلفن همراه، گفت: از آنجا که تنها بین ۵ تا ۱۰ درصد واردات این محصول به صورت قانونی انجام می‌شود و واردات آن پرهزینه‌تر و زمان‌برتر از قاچاق آن است، برای همین لازم است برای تامین کالای بازار با درنظر گرفتن ارز مبادله‌ای تا حدی سطح واردت قانونی را افزایش داده و مشوقی باشد برای شرکت‌های واردکننده تا پس از اجرای طرح رجیستری این مسیر را بدون نگرانی ادامه دهند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: دولت باید فرصت سه‌ماهه‌ای را برای شرکت‌های واردکننده در نظر بگیرد و اجازه دهد که همچنان برای واردات از ارز مبادله‌ای استفاده کنند تا با اجرای طرح رجیستری با کمبود کالا در بازار مواجه نشویم.

در پایان رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، با اعلام آمادگی کامل انجمن جهت اجرای طرح رجیستری، هماهنگی بیشتر سازمان‌های ذی‌ربط و استمرار تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات تلفن همراه را مورد تاکید قرار داد.

 

منبع: خبرآنلاین

این مطلب را به اشتراک بگذارید