تاکسی پرنده «ایراسپیس‌ایکس» رونمایی شد

تاکسی پرنده خودران و برقی شرکت «اسپیس‌ایکس» موسوم به «Mobi-One» اولین بار در نمایشگاه خودرو دیترویت رونمایی شد.

تاکسی پرنده «ایراسپیس‌ایکس» رونمایی شد

بخش فناوری‌های پروازی (AirSpaceX) یک طرح از دیدگاه خود برای آینده خدمات تاکسی هوایی را در نمایشگاه بین‌المللی خودروی آمریکای شمالی(NAIAS) در دیترویت ارائه کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این شرکت تاکسی پرنده خود موسوم به «Mobi-One»، که یک هواپیمای برقی و خودران با قابلیت پرواز و فرود عمودی است را برای حمل مسافر و بار با سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت طراحی کرده است.

به گفته مسئولان شرکت، سالیانه ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه سوخت و بهره وری در ترافیک و تاخیرهای حاصل از آن تنها در ایالات متحده آمریکا هدر می‌رود.

علاوه بر این، رانندگان شهری در هر سال ۴۲ ساعت در ترافیک گیر می‌کنند و ۱۷ میلیارد کیلوگرم کربن را در جو زمین منتشر می‌کنند.

این تاکسی پرنده یک جایگزین پاک و بی‌صدا برای حمل‌ونقل جاده‌ای است که تولید آن نیز مقرون به‌صرفه است.

«Mobi-One» از چهار موتور الکتریکی روی بال بهره می‌برد که سازندگان ادعا می‌کنند کم‌صداتر از یک هلی‌کوپتر است.

این پرنده برای حمل دو تا چهار مسافر یا بارهای بیش از ۲۰۰ کیلوگرم با سرعت ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت با برد ۱۰۴ کیلومتر طراحی شده است.

این تاکسی خودران امکان خلبانی شدن را نیز دارد. همچنین دارای اینترنت پر سرعت، سیستم ضد تصادف و سیستم هشدار ایمنی است.

به غیر از جابجایی مسافر و محموله، می‌توان از آن برای عملیات نجات پزشکی، تخلیه در زمان وقوع فجایع طبیعی، اطلاعات تاکتیکی، نظارت و شناسایی و پروازهای تحقیقاتی نیز استفاده کرد.

هم اکنون کارهای اولیه مهندسی آن در حال انجام است، اما امید است که یک نسخه کامل از این وسیله به زودی در دسترس باشد.

«جی‌پی یورو» مدیر تجاری «ایر اسپیس‌ایکس» می‌گوید: هدف ما این است که تا سال ۲۰۲۶، تعداد ۲۵۰۰ دستگاه از این هواپیما را در ۵۰ شهر بزرگ آمریکا راه‌اندازی کرده و زیرساخت‌ها آن را فراهم کنیم.

وی افزود: برنامه توسعه این وسیله بسیار وسیع، فشرده و پرهزینه خواهد بود، اما حمل‌ونقل هوایی به عنوان یک سرویس می‌تواند میلیاردها دلار برای اقتصاد بهره‌وری داشته باشد.

وی گفت: ما در حال بررسی مجموعه وسیعی از گزینه‌های تامین مالی، از جمله مالکیت پراکنده و مدل‌های به اشتراک‌گذاری سهام هستیم.

 

منبع: گیزمگ

این مطلب را به اشتراک بگذارید