رضا الفت‌نسب، سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای مجازی در گفتگو با «تجارت‌نیوز»:

سازوکار تعیین قیمت خودرو در سایت‌ها اعلام شد

سازوکار تعیین قیمت خودرو در سایت‌ها اعلام شد

سایت‌های خرید و فروش خودرو که در روزهای اخیر از درج قیمت منع شده بودند در روزهای آینده می‌توانند براساس فرمول جدید تعیین قیمت که از سوی اتحادیه خودرو و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی اعلام می‌شود، درج کردن قیمت را از سر بگیرند.

رضا الفت‌نسب، عضو هیئت مدیره و سخنگوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی در گفتگو با تجارت‌نیوز، با تاکید بر اینکه نکته مهم در اجرای این رویه جدید احراز هویت افراد آگهی دهنده است، می‌گوید: مبنا قیمت برای خودروهای صفر آن است که از سوی اتحادیه خودرو اعلام می‌شود و پس از آن ما در اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی آن را در اختیار سایت‌های خرید و فروش خودرو مثل دیوار، باما و شیپور قرار می‌دهیم و مابقی سایت‌ها هم باید از این رنج قیمت تبعیت کنند.

او درباره چگونگی تعیین قیمت خودرهای کارکرده اضافه می‌کند: قیمت خودروهای کار کرده بر اساس فرمولی که تا پیش از این وجود داشت، محاسبه می‌شود. مثلا اگر قیمت یک خودروی صفر X تومان باشد براساس فرمول تعیین قیمت خودرهای کارکرده که قبلا وجود داشت، به نسبت سال کارکرد خودرو میزانی از قیمت کسر شده و تعیین قیمت می‌شود.

عضو هیئت مدیره و سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی درباره اینکه چگونه کسانی که از این قیمت تخلف می‌کنند رصد خواهند شد؟ می‌گوید: ما آمادگی دریافت شکایات از سوی مردم را داریم و از این سو هم کمیسون بازرسی قیمت‌ها تشکیل شده است. بر اساس آن رصد کردن قیمت‌ها امکان‌پذیر است.

الفت‌نسب ادامه می‌دهد: مثلا اگر اتحادیه قیمت یک خودرو را 100 میلیون تومان به صورت سقف اعلام می‌کند تا دو درصد تلورانس برای آن در نظر گرفته می‌شود و پس از آن فرد نمی‌تواند مثلا بیشتر از 110 میلیون تومان قیمت این خودرو را درج کند. اگر بیشتر از 110 میلیون تومان درج شود، قیمت ثبت نمی‌شود و فرد مجبور است قیمت را پایین‌تر بیارود تا به آن حد استاندارد برسد.

او درباره امکان ایجاد شبکه‌ای از تعیین قیمت بیرون از سایت‌های خرید و فروش می‌گوید: بحث ما هم با دوستان بر سرهمین نکته است و افراد می‌توانند بازاری از قیمت در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام تشکیل بدهند که در این صورت رصد کردن و شناسایی آنها امکان‌پذیر نیست.

او ادامه می‌دهد: اما دادستانی موارد مربوط به احراز هویت آگهی‌دهنده و اطلاعات خودرو را از سایت‌های انتشار آگهی پیگیری می‌کند، به طور مثال اطلاعات مربوط به افراد مثل کد ملی به عنوان فرد آگهی‌دهنده ثبت می‌شود و در صورتی که این فرد چندین بار اقدام به تعیین قیمت نامتعارف داشته باشد، قابل شناسایی است و این مشخصات در لیست متخلفان تعیین قیمت در بازار خودرو ثبت می‌شود.

به گفته الفت‌نسب، برای معامله‌گران در نمایشگاه‌های ماشین نیز قوانینی وجود دارد که افراد خارج از آن نمی‌توانند عمل کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند