در همایش علمی تجلیل از نخبگان عنوان شد؛

توسعه استارت‌آپ‌ عامل بازگشت نخبگان به کشور

همایش علمی تجلیل از نخبگان با حضور معاون توسعه‌و‌ سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران، مدیرکل توانمندسازی بهزیستی کشور، رییس جامعه خیرین مدرسه‌ساز، و برخی از مسوولان آموزش‌وپرورش و هنرمندان در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد.

توسعه استارت‌آپ‌ عامل بازگشت نخبگان به کشور

عضو هیات مدیره خیرین مدرسه‌ساز گفت: با توسعه استارت‌آپ‌ها به نظر می‌رسد بسیاری از نخبگان به کشور بازگشته‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این همایش محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز با اشاره به تلاش‌های جامعه خیرین مدرسه‌ساز در بیش از دو دهه گذشته تاکید کرد: فعالیت این جامعه در ۲۱ سال گذشته افتخارات بزرگی را برای کشور به دست آورده است؛ این در حالی است که خیرین مدرسه‌ساز با تعداد محدودی عضو، کار خود را آغاز کرد اما امروز خوشبختانه ۶۵۰ هزار نفر در داخل کشور و هزار نفر در سراسر جهان به این موج در حال گسترش پیوسته‌اند.

حافظی برنامه آتی جامعه خیرین مدرسه‌ساز را احداث مدارس در خارج از مرزهای کشور عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه تعداد قابل توجهی از  ایرانیان در دیگر کشورها در مدارسی که گاه آموزه هایی غیرواقعی در مورد ایران به آن‌ها القاء می‌کنند در حال تحصیل هستند و در این شرایط به‌تدریج ریشه‌های خود را به فراموشی می‌سپارند به همین دلیل خیرین مدرسه‌ساز در تلاش هستند با احداث مدارس ایرانی، محیطی برای تدریس فرزندانمان در خارج از کشور فراهم کنند.

وی گفت: با همین هدف نمایندگان خیرین مدرسه‌ساز سفری به کشور کانادا و در ادامه آلمان خواهند داشت تا موضوع احداث واحدهای آموزشی را در شهرهای این دو کشور پیگیری کنند.

در ادامه این همایش کاظم قلم چی، عضو هیات مدیره خیرین مدرسه‌ساز گفت: اکنون تمرکز بنیاد علمی قلم چی توجه به نقش اولیاء و خانواده‌ها در مسیر پیشرفت دانش آموزان و نخبه‌ها است. مساله ای که عموما نادیده گرفته می‌شود به عبارت بهتر برای نخستین بار است که از نقش اولیا به عنوان عامل موفقیت رتبه‌های برتر کنکور تمجید و تقدیر به عمل می‌آید.

به گفته او یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت این نخبگان به جز هوش آن‌ها، حمایت بی‌دریغ خانواده‌هاست، یعنی ایجاد محیطی غنی که رشد و بالندگی این دانش آموزان را فراهم کرده است.

کاظم قلم چی خیر مدرسه‌ساز همچنین از معکوس شدن مهاجرت مغزها در سال‌های اخیر خبر داد و گفت: در کنار نخبه‌هایی که از ایران مهاجرت می‌کنند، دانش‌آموختگانی هستند که به کشور بازمی‌گردند و به تحصیل و اشتغال و تدریس در ایران مشغول می‌شوند.

وی افزود: با توسعه استارت‌آپ‌ها به نظر می‌رسد بسیاری از نخبگان به کشور بازگشته‌اند.

وی تاکید کرد: این تنها تاثیر استارت‌آپ‌ها بر جامعه نخبه ایرانی نیست این تغییر باعث شده علاقمندی و انتخاب کنکوری‌ها برای رشته تحصیلی تغییر کند به‌عنوان مثال سال‌ها بود که رشته‌هایی مانند برق و الکترونیک انتخاب اول برترین‌های رشته ریاضی فیزیک بود اما در یکی دو سال اخیر رشته مهندسی کامپیوتر هم به اولویت‌های برتر بسیاری از آن‌ها تبدیل شده است. یعنی با توجه به رونق کسب‌وکار استارت‌آپ‌ها  مسیر حرکت بسیاری از دارندگان رتبه‌های بالای کنکور هم تغییر کرده است.

در این همایش که با حضور نخبگان و خانواده‌های آن‌ها، اساتید، مسئولان آموزشی و دانشگاه‌ها، چهره‌های ماندگار علمی، خیرین مدرسه‌ساز، مسئولان کتابخانه‌ها و اصحاب رسانه برگزار شد، از ۱۳۰ رتبه تک‌رقمی و برتر کنکور سراسری ۹۶، همچنین از رتبه‌های زیر ۱۰ ایثارگران به همراه اولیا آن‌ها با اهدا جوایز قدردانی شد.۱۷ دانش‌آموز نابینا و کم‌بینا و دارای معلولیت‌های جسمی حرکتی در این جمع حضور داشتند. این دانش‌آموزان با دانش‌آموزان منطقه ۳ رقابت کردند و موفق شدند تا رتبه‌های زیر هزار را کسب کنند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید